peter bol
14 lutego 2023 Jakub Jelonek Newsy

Peter Bol odwieszony – nietypowy wynik próbki B


Niecały miesiąc temu pisaliśmy, że czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich w Tokio został zawieszony za stosowanie dopingu – w próbce A wykryto EPO („Peter Bol zawieszony za doping”). Zawodnik zdecydował się na przebadanie próbki B, która wprowadziła dość duże zamieszanie.

To dość niecodzienna sytuacja, bo zwykle badanie próbki B potwierdza stosowanie dopingu u zawodników. Wielu sportowców rezygnuje w ogóle z takiego badania (muszą oni sami je sfinansować). Australijski średniodystansowiec od początku twierdził, że jest niewinny. Dzisiaj ogłoszono, że próbka B jego badania nie wykazała stosowania przez niego dopingu.

Jak twierdzi w swoim oświadczeniu Sport Integrity Australia wynik próbki B nie był negatywny dla EPO, ale raczej nietypowy. SIA twierdzi, że nadal prowadzi dochodzenie, zgodnie z wymogami Kodeksu WADA, ale zawieszenie Bola zostało cofnięte.

Zawodnik wydał specjalne oświadczenie, w którym podaje, że cały czas prosił, aby każdy wierzył w jego proces uniewinnienia, który następuje. Cały czas miał nadzieję, że zostanie oczyszczony z zarzutów. Oto pełna treść jego oświadczenia:

Fo54ct XsAE8Ch4

Peter Bol będzie mógł więc startować w zbliżającym się sezonie i rywalizować z najlepszymi na świecie. Najważniejszą imprezą sezonu 2023 są mistrzostwa świata w Budapeszcie, które odbędą się w sierpniu tego roku.

Możliwość komentowania została wyłączona.