rekordy masters
2 lutego 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Ostatni moment zapisów do Mistrzostw Europy Masters


Nie przegap swojej szansy na wspólny start i rywalizację z wielkimi gwiazdami sportu. Już wkrótce czekają nas Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters, a następnie Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters. Szykuje się niezwykły marzec dla lekkoatletycznych mastersów i nie tylko. Te dwie wielkie imprezy zgromadzą w Toruniu tysiące uczestników z całej Europy. Zapisy przyjmowane są tylko do 4 lutego! Na starcie nie zabraknie wiceministrów Piotra Borysa i Ireneusza Rasia.

Halowe Mistrzostwa Europy Masters w Arenie Toruń rozpoczną się 17 i potrwają do 23 marca. Ostatniego dnia imprezy na ulicach Torunia rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters. Obydwa wydarzenia mają charakter otwarty. Mogą w nich wystartować również zawodnicy spoza Europy, ale o medale zawalczą tylko Europejczycy. Wszystkie informacje i zapisy do startu w obu wydarzeniach dostępne są na stronie internetowej emaci2024.com  W Mistrzostwach Europy w Maratonie Masters mogą wystartować wszyscy, którzy najpóźniej 17 marca tego roku ukończą osiemnaście lat. O medale  Mistrzostw Europy powalczyć będą mogli tylko Ci, którzy ukończyli przynajmniej 35 lat. Oprócz medali w klasyfikacji indywidualnej w każdej kategorii 3 najlepszych z każdego kraju zdobędzie medale drużynowo – do zdobycia jest ponad trzysta medali. Poza tym wszyscy uczestnicy otrzymają na mecie medal pamiątkowy, a reprezentacja Polski zostanie wyposażona w atrakcyjne okolicznościowe koszulki startowe z orłem na piersiach. W zawodach weźmie udział wielu olimpijczyków i polskich gwiazd lekkiej atletyki.

– Udało nam się przekonać do startu nie tylko Roberta Korzeniowskiego, ale także Wandę Panfil i wielu innych byłych świetnych biegaczy. W zawodach halowych wystartuje wielu innych znakomitych sportowców, byłych olimpijczyków, choćby Janusz Trzepizur, Urszula Kielan, Sebastian Chmara, Genowefa Patla, Anna Rostkowska czy Ludwika Chewińska, posiadaczka najstarszego, bo już 48-letniego, rekordu Polski w pchnięciu kulą. W sumie wystartuje kilkudziesięciu olimpijczyków, ale najważniejsze jest to, że w tych imprezach wezmą udział zakochani w sporcie amatorzy, czyli osoby, które zaczynały swoją przygodę z lekką atletyką w wieku 50, 60, czy nawet 70 lat i teraz z powodzeniem walczą o tytuły mistrzowskie – mówi Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. Organizację mistrzostw w Toruniu wspierają firmy Aniro i TZMO S.A., a partnerami obu imprez są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz miasto Toruń.

Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters, to symboliczny prezent od europejskich i światowych władz lekkiej atletyki masters dla uczczenia setnej rocznicy maratonów w  Polsce. W 1924 roku, na trasie z Płutowa koło Chełmna do Torunia – odbył się pierwszy w Polsce bieg maratoński. W tegorocznej edycji mistrzostw Europy swój start zapowiedzieli także Piotr Borys i Ireneusz Raś, Sekretarze Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Obaj wystartują w biegu przełajowym.

– Warto się najpierw zapisać, potem przyjechać do Torunia i wziąć udział w imprezie, która odbywać się będzie w setną rocznicę pierwszego maratonu, który miał miejsce w naszym kraju – mówi wiceminister Piotr Borys. – Zachęcam do startu, każdy może spróbować swych sił w różnych konkurencjach, z pewnością będzie to niezapomniany czas, spędzony w wyjątkowy, aktywny sposób – dodaje.

W Polsce jest bardzo duże grono mastersów startujących w lekkoatletycznych zawodach. – Widzimy, jak ważne jest dla naszych zawodników, by największe imprezy, rangi mistrzostw świata czy mistrzostw Europy, odbywały się w kraju. Gdy w Toruniu organizowaliśmy halowe mistrzostwa świata masters to startowało w nich blisko siedemset osób z Polski. Gdy kilka miesięcy później podobna impreza odbywała się we Włoszech, reprezentacja biało-czerwonych liczyła już tylko niewiele ponad sto osób. Gdy we Wrocławiu odbyły się mistrzostwa Europy w maratonie to wystartowało 250 Polaków, a gdy w Funchal na Maderze to zaledwie pięciu. Między innymi z tego powodu Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters zabiega o prawo organizacji jak największej liczby zawodów najwyższej rangi w Polsce. Między innymi dlatego Toruń będzie jedynym miastem na świecie, które w ciągu dziewięciu lat zorganizuje dwa razy mistrzostwa świata i trzy razy mistrzostwa Europy – dodaje prezes Krankowski.

– Choć najbliższy mojemu sercu zawsze pozostanie chód sportowy, zachęcam również do biegania, bo sportowa aktywność jest bezcenna w każdym wieku. Dlatego wszystkich tych, którzy mają lekkoatletyczne serce zachęcam do udziału w Halowych Mistrzostwach Europy Masters, jak i w Mistrzostwach Europy w maratonie. Mam nadzieję, że rywalizacja ze mną    i innymi byłymi olimpijczykami czy reprezentantami Polski, a przy tym możliwość pokonania między innymi mnie  zmotywuje państwa  i weźmiecie udział w mistrzostwach w Toruniu – mówi z kolei Robert Korzeniowski, jeden z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów, który jest ambasadorem mistrzostw. Korzeniowski startował w mistrzostwach świata w Toruniu w 2023 roku i teraz też będzie rywalizował.

Toruń nie bez powodu nazywany jest stolicą lekkiej atletyki masters. Dwie marcowe imprezy będą już czwartym i piątym wielkim wydarzeniem w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Już w tej chwili liczba zgłoszeń na obydwa wydarzenia przekroczyła 1 700 osób. System zgłoszeń zamyka się o północy 4 lutego. Szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters jest przekonany, że, podobnie jak w poprzednich edycjach, sportowcy będą się zgłaszać masowo w ostatnich kilku dniach.

– Liczymy, że w obu wydarzeniach wystartuje przynajmniej cztery tysiące sportowców. Do startu w zawodach nie wymagamy licencji ani zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia. Nie ma eliminacji, ani minimów startowych. Opłata startowa w Mistrzostwach Europy w Maratonie wynosi 65 euro, a w  Halowych Mistrzostwach Europy 60 euro za pierwszą konkurencję i po 35 euro za każdą następną. Start w maratonie traktowany jest jak pierwsza konkurencja mistrzostw halowych. Liczba konkurencji jest dowolna – mówi prezes  PZLAM.

Uroczyste otwarcie zawodów odbędzie się 16 marca, a ceremonia otwarcia będzie miała szczególną oprawę. Każdy reprezentant będzie miał na sobie strój kadry, a w ręce flagę narodową. Organizatorzy spodziewają się 4 tysięcy zawodników w wieku 35+. Medale zostaną rozdane w biegach na 60, 200, 400, 800, 1500 i 3000 m, a także w biegu płotkarskim na 60 m. Zaplanowano także chód sportowy na dystansie 3000 m, uliczny chód na 5 km oraz, niezwykle ważny dla całej społeczności mastersów, prestiżowy i odbywający się w świetnej obsadzie maraton. Do tego kibice będą mogli podziwiać zawodników rywalizujących w skoku wzwyż, skoku o tyczce, skoku w dal, trójskoku, pchnięciu kulą, rzucie ciężarkiem, rzucie dyskiem, rzucie młotem, rzucie oszczepem, pięcioboju, sztafecie 4×200 metrów K + M, sztafecie 4×200 metrów mix oraz w biegach przełajowych na 6 i 8 km.

Przewidziano atrakcyjne nagrody. Wygrana w kategorii open w MARATONIE to 500 euro, drugie miejsce to 300 euro, a trzecie 200 euro.

Źródło: informacja prasowa.

Na naszym profilu facebook rozegraliśmy konkurs, w którym do wygrania były pakiety startowe na Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie. Zwycięzcami zostali Maciej, Jarosław i Cezary. Gratulujemy wygranej i życzymy udanych startów!

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments