18RECORDBOOK01 videoSixteenByNineJumbo1600
26 lipca 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Okrągła rocznica najstarszego biegowego rekordu

Tego dnia, 26 lipca 1983 roku, Jarmila Kratochvílová ustanowiła niepobity do tej pory rekord świata na 800 metrów. Od czterdziestu lat rekord najszybciej pokonanych dwóch okrążeń wynosi 1:53,28. Wynik ten i sama zawodniczka budzą kontrowersje i są często przywoływane jako argument, aby część rekordów została wymazana z tabel World Athletics.

Reprezentantka Czechosłowacji osiągnęła ten wynik podczas zawodów w Monachium. Co ciekawe, zawodniczka nie specjalizowała się w tym dystansie. Jej koronnym dystansem było 400 metrów. W tym samym roku zdobyła dwa złote medale pierwszych, lekkoatletycznych mistrzostw świata. Wywalczyła je oczywiście na 400 i 800 metrów, a w sztafecie 4 x 400 dołożyła srebro. Podczas Mistrzostw w Helsinkach na 400 metrów ustanowiła rekord świata 47,99, który do dziś jest drugim wynikiem w historii.

Kratochvílová była wytworem socjalistycznego reżimu i machiny dopingowej całego wschodniego bloku. Przez inne zawodniczki, ale też sama siebie, nazywała „Kratichvilem”. Jej męska budowa ciała oraz głos wyraźnie sugerowały ingerencję w naturalne możliwości zawodniczki. Jednocześnie Czeszka oficjalnie nie została złapana na dopingu. Co ciekawe jej rekordu nie zdołała pobić nawet Caster Semenya. Rekord na 400 metrów, Kratochvílovej w 1985 roku odebrała Marita Koch. Zawodniczka pochodziła z NRD.