415789394 765237325641295 553511807722025672 n
3 stycznia 2024 Janusz Romanowicz Newsy

Największe biegi sylwestrowe w Polsce w 2023 roku rozegrano w Krakowie i Trzebnicy

Wiele osób postanawia na sportowo uczcić mijający rok. Sylwestrowej nutki rywalizacji zaczerpnęło tysiące biegaczy w całej Polsce. Sprawdźmy, jakie biegi w naszym kraju cieszyły się największą popularnością w sylwestra.

Zdecydowanie najwięcej biegaczy zgromadził 19. Krakowski Bieg Sylwestrowy. Dystans 5 kilometrów pokonało 1346 zawodników, a 10 kilometrów przebiegło 908 osób. To daje w sumie 2254 biegaczy, którzy ukończyli zmagania. Na krótszym dystansie najlepszy okazał się Andrzej Kowalczyk (14:36), a wśród kobiet zwyciężyła Paulina Gaj (17:38). Najszybszy na 10 kilometrów był Łukasz Woźniak (32:00), a w kategorii kobiet najlepszy czas netto miała Marzena Młynarczyk-Warwas (38:22 netto, 42:02 brutto), ale z najlepszym wynikiem brutto zwyciężyła Magdalena Kraszpulska (38:25 netto, 38:34 brutto). Zmagania urozmaicili przebierańcy, na których kreatywność zawsze można liczyć. Na trasie można było zobaczyć zawodników przebranych za tramwaj, samolot czy nawet za Dzwon Zygmunta.

Ponad 1000 zawodników zgromadził też 39. Uliczny Bieg Sylwestrowy w Trzebnicy. Tutaj więcej uczestników wybrało dystans 10 kilometrów, który pokonało 731 biegaczy. Najszybsi okazali się Dariusz Boratyński (29:46), który wyprzedził Mateusza Mrówkę (29:55). Wśród kobiet pierwsza do mety dotarła Beata Michałków (36:26). Na linii mety biegu na 5 kilometrów zameldowało 336 zawodników. Razem daje to 1067 startujących. Dodatkowo odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży oraz bieg rodzinny.

Blisko 1000 uczestników ukończyło VIII Bieg Sylwestrowy w Jelczu-Laskowice. Na 10 kilometrów pobiegło 529 osób, a na 5 kilometrów 368. W sumie dało to liczbę 897 zawodników, którzy przekroczyli linię mety.

Nie wszystkie biegi sylwestrowe dawały możliwość wyboru dwóch dystansów. XXXIX Bieg Sylwestrowy w Łodzi tradycyjnie zorganizowano na dystansie około 10 kilometrów, a pokonało go 524 zawodników. Wygrał Tomasz Osmulski. Mistrz Polski w biegu przełajowym z 2015 roku, a także triumfator zawodów z cyklu Wings for Life zwyciężył z wynikiem 33:48. Sylwestrową tradycją Łodzi jest też bieg VIP, w którym biorą udział wybitni polscy sportowcy. Tutaj zwyciężył mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, a startowała też mistrzyni świata w maratonie Wanda Panfil.