665f1b5f0762b o large
7 października 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Mosin i Chebet wygrywają w Cardiff, Jarząbek wysoko

W Cardiff rozegrano półmaraton zaliczany do cyklu Super Halfs posiadający odznakę Elite Label World Athletics. W biegu zwyciężyli Kenijczycy Patrick Mosin i Miriam Chebet. W imprezie wystartowała też Sabina Jarząbek uzyskując czas 1:13:26 i zajmując dziewiąte miejsce.

Super Halfs to cykl półmaratonów w Lizbonie, Pradze, Berlinie, Kopenhadze, Cardiff i Walencji. Wszystkie one odznaczają się świetnym poziomem organizacji, bardzo wysoką frekwencją i wysokim, elitarnym poziomiem czołówki. Nie inaczej było w stolicy Walii. W Cardiff wystartowało 27 tysięcy osób. Wśród mężczyzn zwyciężył Patric Mosin z Kenii z czasem 1:00:02, który w tym roku był już trzeci w Pradze z 1:00:15. Siedmiu zawodników złamało granicę 1:01. Najlepszym Brytyjczykiem był Ben Connor z 1:02:58. Najszybszym Polakiem został Adrian Bednarek z 1:10:27 i 49. miejscem.

Bieg kobiet wygrała Miriam Chebet z rekordem życiowym 1:06:43. Dziewiąte miejsce zajęła zawodniczka KKL Kielce Sabina Jarząbek, która uzyskała 1:13:26 (netto 1:13:24). Na swoich social mediach napisała:

„Co prawda 1:13:24 to 2 wynik w mojej karierze ale apetyt był i nadal jest na dużo więcej… Mimo wielu błędów na początku dystansu czuję, że organizm się zaadaptował do dłuższego biegania i w końcu pokaże na co mnie stać na tym dystansie.”

Sabina Jarząbek na Facebooku

Warto zwrócić uwagę, że starty w podobnych zawodach rzadko spotykają się z zainteresowaniem polskich zawodniczek i zawodników elity. Biegaczki i biegacze z Polski wolą biegać mniejsze biegi półmaratońskie w kraju, czy w pobliskich krajach jak Czechy, gdzie jest dużo wyższa szansa na podium i nagrody finansowe. Jednocześnie przez brak szerokiej i mocnej stawki szanse na dobry wynik czasowy są mniejsze. Wybór Sabiny Jarząbek, m.in. Mistrzyni Polski na 10 kilometrów i Wicemistrzyni w półmaratonie, każe przypuszczać, że względy sportowe przeważyły u niej nad finansowymi, co w myśl rozwoju polskiego biegania wydaje się być słusznym kierunkiem.

Sabina Jarząbek gościła rok temu w naszym podkaście.