Stadion
22 kwietnia 2023 Jelon Newsy

Młodzieżowcy triumfują w Olkuszu. Relacja z MP na 10 000 m

Utalentowani młodzieżowcy: Julia Koralewska z AZS AWFiS Gdańsk i Mateusz Gos z RLTL Optima Radom wygrali w rozgrywanych w Olkuszu Mistrzostwach Polski w biegu na 10 000 m. Oprócz tego zdobyli też oczywiście medale mistrzostw Polski U23, a więc kategorii młodzieżowej. W Olkuszu dystans 25 okrążeń na bieżni ukończyło łącznie 76 biegaczek i biegaczy.

Wielkie emocje na finiszu najmocniejszej serii pań

Zawody rozpoczęły się o godz. 15:00 od trzeciej serii panów. Zwyciężył w niej z kilkunastosekundową przewagą Paweł Ochal (32:36,21). Następnie wystartowała druga seria pań, w której triumfowała Martyna Wyroślak (37:01,93). W drugiej serii panów zwyciężył natomiast Mateusz Niemczyk (31:26,18).

O 17:45 do walki ruszyła mocniejsza seria pań, gdzie zobaczyliśmy aż 22 zawodniczki. Na początek na prowadzenie wysunęła się Agnieszka Chorzępa, za nią biegła Patrycja Kapała i Paulina Kaczyńska. Już po 1 km na czoło stawki wysunęła się Aleksandra Lisowska, jednak po chwili dołączyła do niej Paulina Kaczyńska i Iwona Bernardelli oraz Julia Koralewska, broniąca tytułu Młodzieżowej Mistrzyni Polski z Międzyrzecza z ubiegłego roku. Czołówka pokonała 2 km w około 7:05. Po 4 km Koralewska przesunęła się na 2. miejsce, Bernardelli biegła trzecia, a Kaczyńska na miejscu czwartym, powoli tracąc kontakt do pierwszej trójki. Po chwili odstawać zaczęła też Bernardelli.

Prowadząca minęła połowę dystansu w czasie około 17 minut. W drugiej części biegu Lisowska wyszła na prowadzenie, oddalając się od Koralewskiej na kilkadziesiąt metrów. Kolejne kilkadziesiąt metrów za nią biegły Bernardelli z Kaczyńską.

Kiedy wydawało się, że nic nie odbierze już Aleksandrze Lisowskiej zwycięstwa, na ostatnim okrążeniu wydarzyło się coś niesamowitego. Pięknym finiszem popisała się Julia Koralewska, która na ostatniej prostej minęła mistrzynię Europy w maratonie i zwyciężyła z czasem 33:48,95. Lisowska, widocznie zmęczona jeszcze po biegu maratońskim, uzyskała 33:50,85 i wywalczyła srebro, a trzecia była Olimpia Breza z KUKS Remus Kościerzyna (34:32,45), która zdobyła też srebro w kat. U23. Brąz w kategorii młodzieżowej zdobyła Agnieszka Chorzępa z klubu KS AZS AWF Warszawa (34:55,00).

To pierwszy medal seniorski Julii Koralewskiej w biegu na 10000 m, a trzeci Aleksandry Lisowskiej (ma teraz w dorobku złoto, srebro i brąz). Koralewska uzyskała także minimum PZLA na mistrzostwa Europy U23 w Espoo.

Mateusz Gos ze złotem

Najmocniejsza seria panów okazała się teatrem dwóch aktorów z klubu RLTL Optima Radom – Mateusza Kaczora i Mateusza Gosa. Panowie pobiegli bardzo mądrze taktycznie zdobywając dwa pierwsze miejsca.

Na początku na czoło wyszli Tomasz Grycko i Mateusz Kaczor. Ta dwójka dość szybko uzyskała znaczną przewagę. Za nimi biegła 8-osobowa grupa biegaczy. Prowadząca dwójka zmieniała się na prowadzeniu, jednak około połowy dystansu kryzys dopadł Tomasza Grycko. Trzeci biegł Gos, a czwarty Sebastian Nowicki. W drugiej części Mateusz Gos zaczął doganiać Mateusza Kaczora, a następnie na 4 okrążenia do mety minął go (choć Mateusz Kaczor trzymał się jeszcze dłuższą chwilę swojego klubowego kolegi z Radomia) i nie oddał prowadzenia już do mety. Na tym etapie Nowicki wyprzedził też Grycko. Czas Gosa to 29:17,80, Kaczor uzyskał 29:38,38, a brąz zdobył Sebastian Nowicki (OKL Oborniki) z wynikiem 30:00,12.

Wśród młodzieżowców złoto zdobył Mateusz Gos, który uzyskał też minimum na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Espoo. Srebro wybiegał Adam Kołodziej z MUKS Wisła Junior Sandomierz (30,25,53), a brąz Wiktor Antosz z Kraków Athletics Team (30:53,62).

Wyniki drużynowe

W klasyfikacji drużynowej były tylko dwa zespoły pań. Złote medale zdobyły biegaczki z KS Prefbet Sonarol w składzie Iwona Bernardelli, Olga Kalendrova-Ochal i Justyna Korytkowska. Srebro przypadło klubowi UMKS Nadir Jędrzejów w składzie: Dominika Łukasiewicz, Małgorzata Czarnota i Klaudia Szmigiel.

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn złoto dla Optimy Radom (Mateusz Gos, Mateusz Kaczor i Rafał Gontarczyk), drugie miejsce zajął KS Prefbet Sonarol (Przemysław Dąbrowski, Mateusz Niemczyk i Paweł Ochal) a miejsce trzecie zajął AZS AWF Wrocław (Michał Wójcik, Kacper Adamczak, Mikołaj Wieczorek, Kajetan Przestrzelski oraz Łukasz Klatka).

Wyniki mityngu

W rozgrywanym wcześniej biegu na 1000 m zwyciężyła Martyna Krawczyńska. Podopieczna trenera Andrzeja Korytkowskiego uzyskała na otwarcie sezonu 2:47,88. Wśród panów wygrał Adam Czerwiński z czasem 2:30,50. Pełne wyniki 5. Memoriału Czesławy Mentlewicz znajdziecie tutaj.

W zawodach w Olkuszu dopisała frekwencja i pogoda, choć wyniki były raczej umiarkowane. Emocji nie zabrakło, szczególnie w biegu pań, gdzie mieliśmy zaskakujące rozstrzygnięcia na finiszu. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne wyniki na stadionie w tym roku.