Informacja prasowa
Trwają zapisy na kultowy Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2025. Kasprowy Wierch, 20 września stanie się celem nie jednego biegacza, który na wysokości 1986 m n.p.m. będzie finiszował w wyjątkowym stylu. Są to zawody o niepowtarzalnym charakterze, bo meta znajduje się na samym szczycie tatrzańskiego giganta, a trasa dostarcza moc doznań fizycznych i widokowych.
Od początku impreza cieszy się niesłabnącą renomą, a od wielu lat na jej trasie rozgrywane są Mistrzostwa Polski Skyrunning Vertical KM. W 2009 roku bieg zyskał dodatkowy prestiż, goszcząc Mistrzostwa Europy w tej widowiskowej dyscyplinie. Bieg ten był wielokrotnie nagradzany głosami w konkursie na Złotą Kozicę za najlepszą organizację i atmosferę.
Pomysłodawcą i organizatorem biegu od pierwszej edycji pozostaje ta sama ekipa ALPINSPORT ZAKOPANE, której celem jest popularyzacja biegów górskich w Polsce. Już podczas inauguracyjnego biegu w 2008 roku poziom sportowy był niezwykle wysoki. Wśród mężczyzn triumfował Daniel Wosik z Ostrowii z czasem 53:32,2, a w kategorii kobiet najlepsza okazała się Słowaczka Martina Merkova, kończąc bieg w 1:02:09,8. Od tamtej pory bieg na Kasprowy Wierch wpisał się na stałe w kalendarz górskich wydarzeń sportowych i przyciąga najlepszych zawodników z kraju i z zagranicy.
Nie zwlekaj z zapisami, bo liczba miejsc jest ograniczona z uwagi na wymogi Tatrzańskiego Parku Narodowego!
Link do strony z zapisami: https://biegnakasprowy.pl/
Projekt ogłosiliśmy 1 kwietnia 2025 roku, a jego szczegóły opisaliśmy w tym artykule. Prowadził go Adam Stangreciak z redakcji Bieganie.pl wraz z fizjoterapeutką Agatą Madaj-Goldman z Columna Medica, którzy byli odpowiedzialni za prowadzenie treningów, natomiast za pomiar czasów w trakcie testów odpowiedzialna była firma Time4s. Wybór grupy biegaczy, testy sprawnościowe, wdrożenie treningu na grupie badawczej już za nami, o czym napisaliśmy w tym artykule, a w ramach końcowej fazy projektu sprawdzimy efekty regularnego treningu plyometrycznego w jednym z wybranych biegów. Bądźcie na bieżąco, bo po zakończonych imprezach z udziałem zawodników tego badania zaprezentujemy Wam ich wyniki wraz z komentarzem eksperckim odpowiadając na kluczowe pytania tego projektu:
- czy trening plyometryczny poprawia szybkość i pewność na zbiegach,
- czy ułatwia pokonywanie stromych podbiegów,
– oraz czy wpływa na lepsze czucie technicznego terenu.
Serdecznie dziękujemy organizatorom Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2025 za dołączenie do tego projektu!
Fotografia okładkowa z archiwum zdjęć ,,XVII Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę” BiegiGórskiePL
Informacja prasowa