sydney mclaughlin
19 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

McLaughlin i Lyles amerykańskimi lekkoatletami roku

USA Track&Field ogłosiło nagrody za 2022 rok. Najlepszą zawodniczką uznano Sydney McLaughlin, a zwycięzcą wśród mężczyzn został Noah Lyles.

Za trenera roku uznano Brada Walkera, a najlepszą młodą lekkoatletyką wybrano Roisin Willis. W kategorii weteranów zwyciężyły Jenny Hitchings oraz Florence Meiler.

McLaughlin śmiało można uznać za najlepszą lekkoatletkę na całym globie. Na mistrzostwach świata zdobyła złoto na 400 m przez płotki, bijąc przy tym własny rekord świata (50.68). Wraz z koleżankami z reprezentacji wygrała również sztafetę 4×400 m.

Lyles również był wielką gwiazdą mistrzostw świata. Wygrał na 200 m z czasem 19.31. To rekord Stanów Zjednoczonych i trzeci najlepszy wynik w historii. Szybciej biegali tylko Jamajczycy: Usain Bolt (19.19) i Yohan Blake (19.26). Lyles miał też srebro w sztafecie 4×100 m, a także wygrał cykl Diamentowej Ligi.

Walker poprowadził swoje zawodniczki do złota i srebra mistrzostw świata. Katie Nageotte triumfowała w konkursie skoku o tyczce, tuż za nią była Sandi Morris. W przeszłości Walker również był znakomitym tyczkarzem. Zdobył mistrzostwo świata w 2007 roku i wicemistrzostwo w 2005.

Willis to dwukrotna mistrzyni świata juniorek. W Cali wygrała na 800 m oraz w sztafecie 4×400 m.

Hitchings znakomicie radziła sobie w biegach ulicznych. To zawodniczka startująca w kategorii wiekowej 55-59 lat. Jest mistrzynią kraju w swojej grupie wiekowej na 10 mil, a tegoroczny półmaraton z Austin przebiegła w czasie 1:23:41.

Meiler ma 87 lat i zdobyła 18 tytułów mistrzyni kraju – 8 w hali i 10 na stadionie.

Sportowcy otrzymają nagrody dopiero 3 grudnia na gali w Orlando. Obie statuetki noszą imiona dwóch legend Królowej Sportu. McLaughlin otrzyma nagrodę imienia Jackie Joyner-Kersee, a Lyles nagrodę imienia Jesse Owensa.