366288559 10160349607778591 804488415871469101 n
21 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Marek Zakrzewski nominowany w kategorii Wschodzące Gwiazdy 2023 roku

Nasz dwukrotny mistrz Europy juniorów Marek Zakrzewski został nominowany przez Europejską Federację Lekkiej Atletyki w plebiscycie „Golden Tracks” w kategorii „Wschodząca Gwiazda 2023 roku”. Wśród nominowanych są najlepsi młodzi lekkoatleci na Starym Kontynencie.

To był wyjątkowy rok dla Zakrzewskiego. Na mistrzostwach w Jerozolimie wygrał na 100 metrów z czasem 10.25, czym poprawił rekord Polski juniorów. Polak zwyciężył też na dwukrotnie dłuższym dystansie. 200 metrów pokonał w 20.63 s.

17-latek jest jednym z 20 nominowanych sportowców (10 kobiet i 10 mężczyzn) w tej kategorii. O plebiscytowe zwycięstwo powalczą też: Rhasidat Adeleke (Irlandia), Agate Caune (Łotwa), Olivia Gürth (Niemcy), Larissa Iapichino (Włochy), Jana Koscak (Chorwacja), Silja Kosonen (Finlandia), Nina Chioma Ndubuisi (Niemcy), Angelina Topić (Serbia), Alida van Daalen (Holandia), Audrey Werro (Szwajcaria), Mychajło Brudin (Ukraina), Mattia Furlani (Włochy), Amadeus Graber (Niemcy), Jonathan Grahn (Szwecja), Gyorgy Herczeg (Węgry), Havard Bentdal Ingvaldsen (Norwegia), Niels Laros (Holandia), Ben Pattison (Wielka Brytania) i Markus Rooth (Norwegia).

Wśród nominowanych są lekkoatleci, którzy w bardzo dobrej strony pokazali się w rywalizacji z seniorami. 21-letni Pattison zdobył brązowy medal mistrzostw świata na 800 metrów. Adeleke zajęła 4. miejsce na dystansie 400 metrów, a w tym sezonie pobiegła już w czasie poniżej 50 sekund (49.20). Laros brał udział w finale na 1500 metrów, gdzie zajął 10. miejsce i poprawił rekord Holandii (3:31.25). Iapichino zajęła 5. miejsce w skoku w dal, a Topić była 7. w skoku wzwyż.

Na nominowanych można głosować poprzez portale społecznościowe European Athletics: Instagram, Twitter i Facebook. Głosowanie w mediach społecznościowych stanowi 1/4 wszystkich głosów. O pozostałych zadecydują federacje członkowskie, media i panel ekspertów.

Wyniki poznamy 21 października na uroczystej gali w Wilnie. Oprócz „Wschodzących Gwiazd” poznamy też zwycięzców w głównych kategoriach, czyli „Europejski Sportowiec Roku”.

Rok temu w kategorii „Wschodząca Gwiazda” wygrali Mykolas Alekna z Litwy (wicemistrz świata i mistrz Europy w rzucie dyskiem) i Elina Tzengko z Grecji (mistrzyni Europy w rzucie oszczepem).