jak oszukują biegacze
9 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Maraton w Monachium i Lizbonie – wyniki

Drugi weekend października obfituje w maratońskie rywalizacje. Największe maratony świata ściągają dziesiątki tysięcy biegaczy amatorów, ale również ekscytujące wyniki elity. Do tych najszybszych należą maratony w Lizbonie oraz Monachium.

Maraton w Lizbonie 2022

Maraton w Lizbonie zdominowali zawodnicy z Kenii oraz Etiopii, co w sumie nie jest niespodzianką. Bieg mężczyzn wygrał Andualem Shiferaw z Etiopii z nowym rekordem trasy 2:05:45. Podium dopełnili jego rodacy Haftu Asefa oraz Birhan Tesfaye. Pięciu zawodników ukończyło z czasami poniżej 2 godzin i 10 minut.

6MEKUANT AYENEW GEBREETH02:10:13

Do rekordu trasy kobiet zwyciężczyni zabrakło jedynie 3 sekund. Wygrała Kenijka Bornes Kitur z czasem 2:24.17. Podium dopełniły Etiopki Sorome Amente oraz Buzunesh Gudeta. Sześć zawodniczek na mecie złamało 2:30.

Maraton w Monachium 2022

Maraton w Monachium miał być popisem nieoficjalnego rekordzisty świata w maratonie Tsegaye Mekonnena, który już w wieku 18 lat nabiegał 2:04.32. Jak się okazało Etiopczyk nie ukończył biegu, a na metę jako pierwszy wpadł Kenijczyk Philimon Kipchumba, przed Etiopczykiem Zelalem Mengistu oraz Erytrejczykiem Berhane Tsefay. Wszyscy zawodnicy z podium pobiegli szybciej od poprzedniego rekordu trasy 2:09:46.

1.KIPCHUMBA Philimon KiptooKEN2:07:28
2.GEZAHAGN Mengistu ZelalemETH2:07:56
3.TESFAY BerhaneERI2:08:10
4.HENDEL SebastianGER2:10:37
5.KIMAIYO EdwinKEN2:11:02
6.KEROR RodgersKEN2:12:34

Również kobiety pokonały 10 letni rekord trasy Susanne Hahn 2:32:11. W sumie aż pięć zawodniczek pobiegło szybciej. Zwyciężyła Kenija Agnes Keino, przed Etiopką Mare Dibabą oraz Marokanką Souad Kanbouchia.