20230827RO 07000431
20 lutego 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Maraton może zniknąć z Mistrzostw Świata według prezesa World Athletics


Sebastian Coe objął stery Światowej Federacji Lekkoatletycznej w 2015 roku i jako jej szef będzie zasiadał do 2027 roku. Na swoją ostatnią kadencję za cel postawił sobie uatrakcyjnienie lekkiej atletyki jako produktu dla kibiców, a jednym z kroków ma być zredukowanie maratonu do dystansu półmaratonu w ramach rozgrywanych Mistrzostw Świata.

Ostatnie dwa Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce pokazały, że kierunek obrany przez władze World Athletics są właściwe, ponieważ przez niemal całe 9 dni rozgrywania imprezy kilkudziesięciotysięczne stadiony w Eugene i Budapeszcie były zapełnione niemal w całości. Coe widzi jednak również problemy związane z rozgrywaniem Mistrzostw Świata, szczególnie w konkurencji maratonu. Największe gwiazdy na świecie szerokim łukiem omijają światowy czempionat, a Kenia czy Etiopia wystawiają zazwyczaj drugi garnitur zawodników. World Athletics widząc, że ma małe szanse wygrać z komercyjnymi imprezami, od dłuższego czasu rozważa zamianę dystansu maratonu na półmaraton.

Taka decyzja mogłaby spowodować przyciągnięcie najsilniejszych biegaczy na świecie, dla których start w Mistrzostwach Świata mógłby być przetarciem lub etapem przygotowań do jesiennych maratonów. „Musimy być szczerzy i realistyczni, ponieważ udział w mistrzostwach świata od kilku lat nie jest na najwyższym poziomie” – stwierdza Sebastian Coe. Oprócz najważniejszych dla biegaczy pieniędzy zauważa, że wielu zawodników wypomina uciążliwe upały, które zazwyczaj panują w miesiącach rozgrywania mistrzostw.

Szef WA zdradził, że prowadzone są rozmowy z największymi maratonami świata, jednak wciąż nie wiadomo czy Mistrzostwa Świata miałyby być rozgrywane jako oddzielne, czy w ogóle miayby zniknąć i być zastąpione tytułem dla najlepszego maratończyka roku za występy w komercyjnych maratonach.

W ubiegłym roku World Athletics oddzieliło biegi uliczne, organizując pierwsze mistrzostwa świata w biegach ulicznych na dystansie mili, 5 kilometrów i półmaratonu. European Athletics zdecydowało się iść w ślady World Athletics rozgrywając w 2025 roku pierwsze Mistrzostwa Europy w biegach ulicznych. W ramach zawodów, które odbędą się w kwietniu 2025 roku w Brukseli, zobaczymy rywalizację na dystansie 10 kilometrów, w półmaratonie oraz maratonie.

Zmiany czekają również Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Tam zadebiutuje sztafeta mieszana w chodzie sportowym, ale także nowy system zawodów, który przewiduje w wielu konkurencjach repasaże oraz klasyfikację z czasami. „Chcę ulepszyć produkt, ponieważ nie sądzę, że jest tak dobry, jak to tylko możliwe. Nadal robimy to samo i myślę, że o jakości naszego sportu nie mówi się tak często, jak w piłce nożnej, krykiecie czy rugby i chcę mieć na to wszystko wpływ. Nad tym wszystkim pracują nasze zespoły ds. innowacji. Wszystko jest na stole. I nie wszystkich to uszczęśliwi” – dodał szef World Athletics.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments