kimeli
12 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kipruto i Maayouf wygrywają w Madrycie. Prawie 1000 biegaczy poniżej 40 minut

Za nami bardzo szybki 10-kilometrowy bieg Madrid Vintage Run. Jako pierwszy linię mety przekroczył Kenijczyk Victor Kipruto Togom. Jego wynik 26 minut i 38 sekund jest tylko o 14 sekund słabszy od rekordu świata w biegu na 10 kilometrów. Wśród kobiet zwyciężyła Majida Maayouf z Maroka (31:21).

Na podium w kategorii mężczyzn stali też: Kenijczyk Bravin Kipkogei Kiptoo (27:02) i debiutujący na tym dystansie Etiopczyk Bereket Batebo (27:17). W sumie aż 8 zawodników pokonało granicę 28 minut, a 178 pobiegło poniżej 35 minut. Niemal tysiąc biegaczy uporało się z granicą 40 minut (918 mężczyzn i 53 kobiety). Dla porównania w jednym z najszybszych polskich biegów – Recordowej Dziesiątce – 40 minut złamało 576 zawodników.

Kipruto Togom dwa miesiące temu był najlepszy podczas madryckiego półmaratonu Zurich Rock 'n’ Roll Running z wynikiem 1:00.04.

8JOSEPH KIMELIKEN27:49

Jeśli chodzi o panie, to druga była obrończyni tytułu Hiszpanka Laura Mendez (31:32), a trzecie miejsce zajęła Viviana Aroche Lopez z Gwatemali (31:48). Dodajmy, że Maayouf poprawiła kobiecy rekord trasy.

Do rywalizacji przystąpiło 7000 biegaczy. Wyścig wystartował z ulicy Bravo Murillo, a zawodnicy finiszowali w Puente del Rey.