b 10092 AMY3 04332 copy
21 stycznia 2024 Karolina Obstój Newsy

Hong Kong 100 – odbył się pierwszy bieg z serii World Trail Majors

Pierwszy bieg z serii World Trail Majors za nami. Mimo że za ukończenie serii przewidziano nagrody finansowe o łącznej puli 47.000 €, to w Hong Kongu pojawili się głównie chińscy biegacze ultra, którzy zdominowali rywalizację. W zawodach brała udział także Dominika Stelmach, ale z powodów zdrowotnych zawodów nie ukończyła.

W sobotę, 20 stycznia odbył się Hong Kong 100, zawody otwierające serię biegów World Trail Majors, skupiającą biegi trailowe z całego świata. W skład serii wchodzą:

• Anta Hong Kong 100 Ultramarathon: 102 km, +5314 m.
  • Black Canyon Ultras: 100 km, +1250 m.
  • The North Face Transgrancanaria: 126 km, +6804 m.
  • Fuji 100: 165 km, +7574 m.
  • MIUT – Madeira Island Ultra-Trail: 115 km, +7100 m.
  • Swiss Canyon Trail: 111 km, +5350 m.
  • South Downs Way: 161 km, +3800 m.
  • Quebec Mega Trail: 160 km, +6500 m.
  • RMB Ultra-Trail Cape Town: 166 km, +7516 m

Żeby zachęcić czołowych biegaczy ultra do udziału w World Trail Majors, wprowadzono nagrody finansowe, których łączna suma wynosi 47.000 €. Podział nagród pieniężnych w rankingu ogólnym mężczyzn i kobiet jest następujący: 1. miejsce: 12.000 €, 2. miejsce: 6000 €, 3. miejsce: 3000 €, 4. miejsce: 1500 €, 5. miejsce: 1000 €. Będą one przyznawane po rozegraniu wszystkich biegów wchodzących do serii. W walce o nagrody pieniężne pod uwagę będą brane tylko dwa najlepsze wyniki w sezonie, niezależnie od liczby wyścigów, w których zawodnik weźmie udział.

Hong Kong 100 zdominowany przez Chińczyków

Z trasą liczącą 103 kilometry i 5300 metrów przewyższenia najszybciej uporał się 25-letni Chińczyk Guangfu Meng (888 ITRA), który na tegorocznym OCC zajął 8. miejsce. Chińczyk dopiero na ostatnich kilometrach wyprzedził słabnącego rodaka Peiquan You (863 ITRA). Na trzeciej pozycji finiszował Amerykanin Tyler Green (873 ITRA), zdobywca drugiego miejsca podczas Western States w 2023 roku.

1. Guangfu Meng 10:16:56
  2. Peiquan You 10:35:11
  3. Tyler Green 10:38:12

Wśród kobiet triumfowały również Chinki. Pierwsze miejsce wywalczyła Lin Chen (720 ITRA), drugie Ying Li (717 ITRA), a trzecie Yuanyuan Wu (742 ITRA). W zawodach brała udział także Dominika Stelmach (756 ITRA), która była jedną z faworytek biegu. Na początku biegu – gdzie trasa jest względnie najbardziej płaska – Dominika prowadziła w klasyfikacji kobiet. Na punkcie odżywczym na 57 km biegła na trzeciej pozycji. Niestety z powodu bólu brzucha wywołanego przez menstruację, Polka zawodów nie ukończyła i – jak informuje na swoich social mediach – na 70 km zakończyła rywalizację w namiocie medycznym.