74339135007 usp olympics athletics aug 7 evening session
12 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Holenderska gwiazda Sifan Hassan chce zdobyć cztery medale olimpijskie

Sifan Hassan zapisała się na kartach historii jako zawodniczka, która na jednej imprezie zdobyła złote medale w biegach na 5 000 m oraz na 10 000 m, a także brązowy medal na 1 500 m. Wszystko miało miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Tym razem ma bardzo ambitne plany w Paryżu. Holenderka zamierza wystartować w czterech konkurencjach. Oprócz trzech biegów na stadionie zgłoszona została także do maratonu.

Hassan została legendą, zdobywając trzy medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio: dwa złote na dystansach 5 000 m i 10 000 m oraz brązowy na dystansie 1 500 m. Już wtedy wyczyn holenderskiej biegaczki został okrzyknięty jako nieprawdopodobny, pokazując, jak bardzo odporna i wytrwała jest w bieganiu. W tym roku ten cel może okazać się bardzo trudny do osiągnięcia, ponieważ jej główną rywalką na 1 500 m i 5 000 m będzie Faith Kipyegon, będąca w fantastycznej formie. Kilka dni temu, podczas Diamentowej Ligi w Paryżu, Kipyegon ustanowiła nowy rekord świata na 1 500 m (3:49,04).

Przed Hassan tylko jedna lekkoatletka zdobyła trzy medale w konkurencjach indywidualnych podczas jednych Igrzysk Olimpijskich – Fanny Blankers-Koen. Holenderka triumfowała w Londynie w 1948 roku w biegach na 100 m, 200 m oraz 80 m przez płotki.

Sifan Hassan rozpoczęła swoją przygodę z maratonem niespełna rok przed Igrzyskami w Paryżu. W 2023 roku, debiutując w maratonie, zwyciężyła TCS London Marathon (2:18:34), a kilka miesięcy później wygrała także Chicago Marathon, ustanawiając drugi najlepszy czas w maratonie kobiet na świecie (2:13:44). Warto wspomnieć, że czas, jaki uzyskała w Chicago, kilka miesięcy wcześniej dałby jej rekord świata, aktualnie należący do jej największej rywalki w maratonie podczas Igrzysk w Paryżu, Tigst Assefy, ustanowiony w Berlinie, 24 września 2023 roku (2:11:53).

Jeżeli Holenderce uda się zdobyć medale we wszystkich czterech konkurencjach, przebiegnie łącznie ponad 67 km i swoim wyczynem nawiąże do legendarnego występu długodystansowca Emila Zatopka, który w 1952 roku w Helsinkach zdobył trzy złote medale na 5000 m, 10 000 m oraz w maratonie.