kli5lbociiupadvdd9wm
25 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Historia Laviai Nielsen: od wolontariuszki do olimpijki

Laviai Nielsen ustanowiła swój nowy rekord życiowy w biegu na 400 metrów, osiągając czas 49.87 sekundy podczas zawodów London Diamond League. Był to pierwszy raz, gdy Nielsen złamała barierę 50 sekund. Zajęła piąte miejsce w wyścigu, co przesunęło ją na 7. miejsce w historii brytyjskich lekkoatletek w tej konkurencji. Nielsen wspomina, jak po raz pierwszy wkroczyła na stadion w Londynie jako wolontariuszka podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, nosząc torby Jessiki Ennis-Hill. To doświadczenie zainspirowało ją do rozpoczęcia kariery lekkoatletycznej.

Jej sukcesy na stadionie w Londynie obejmują zdobycie srebrnego medalu w sztafecie 4×400 metrów podczas Mistrzostw Świata w 2017 roku oraz złamanie bariery 51 sekund w 2019 roku. Jej droga do sukcesu była zawsze dzielona z jej siostrą bliźniaczką, Liną, która również zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w biegu na 400 metrów przez płotki.

Obie siostry, które żyją z diagnozą stwardnienia rozsianego, dokumentują swoją podróż na kanale YouTube „The Nielsen Twins. Starają się inspirować innych swoją wytrwałością i determinacją. Laviai dąży do osiągnięcia finału olimpijskiego w Paryżu, kontynuując serię osobistych rekordów.

Laviai Nielsen zapewniła sobie miejsce na swoje drugie Igrzyska Olimpijskie po mocnym występie na Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w Manchesterze, gdzie zajęła drugie miejsce z czasem 50.92 sekundy w biegu na 400 metrów, tuż za Amber Anning. Będzie to jej pierwszy indywidualny wyścig olimpijski po tym, jak zajęła piąte miejsce w sztafecie 4×400 metrów na Igrzyskach w Tokio.

Lina, która debiutuje na Olimpiadzie, zdobyła swoje miejsce dzięki zwycięstwu w biegu na 400 metrów przez płotki w Manchesterze z czasem 54.81 sekundy.

Siostry rozpoczęły ten rok od udanego startu na Halowych Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w lutym, gdzie Laviai zdobyła złoto, a Lina srebro w biegu na 400 metrów. Później zdobyły brązowy medal na Mistrzostwach Świata w hali w Glasgow w sztafecie 4×400 metrów z rekordem Wielkiej Brytanii 3:26.36.

Niedawno wróciły z Mistrzostw Europy w Rzymie, gdzie ich starty były pełne wyzwań po tym, jak ich trener Tony Lester doznał zawału serca tydzień przed zawodami. Mimo trudności, Laviai osiągnęła osobisty rekord 50.73 sekundy w rundach i zajęła szóste miejsce w finale, a Lina uzyskała 54.43 sekundy w biegu na 400 metrów przez płotki, zajmując siódme miejsce. Siostry kontynuują swoją podróż, przygotowując się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, z nadzieją na dalsze sukcesy i nowe rekordy.