hannover
25 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Hannover Marathon rusza na start, Polka wśród elity z szansami na wygraną


Hannover Marathon nie należy do największych maratonów w Europie, jednak co roku stara się trzymać wysoki sportowy poziom. W tym roku również na liście zaproszonych zawodników są znane nazwiska. Będzie też polski akcent w postaci startu naszej reprezentantki Aleksandry Brzezińskiej.

Gospodarze ADAC Marathon Hannover, który odbędzie się 26 marca, liczą na zwycięstwa swoich reprezentantów – Amanala Petrosa oraz Rabei Schöneborn. Nie będzie to łatwe, gdyż stawka jest bardzo wyrównana.

Męską listę otwiera Kenijczyk Jonathan Maiyo, który może pochwalić się rekordem życiowym na poziomie 2:04.56, jednak 35-letni zawodnik najlepsze lata ma już dawno za sobą. Czarnym koniem zawodów może być reprezentujący Erytreę Awet Habte. Jego rekord życiowy wynosi 2:06.25 i jest jedynie o 2 sekundy lepszy od rekordu życiowego wspomnianego Petrosa. Ze startu w ostatniej chwili zrezygnował rekordzista Europy w półmaratonie Julien Wanders ze Szwajcarii.

Urodzony w Erytrei Amanal Petros został niedawno pierwszym niemieckim sportowcem w historii, który pobił trzy krajowe rekordy w biegach ulicznych – półmaratonie (60:09), maratonie (2:06:27), a ostatnio dodał rekord na 10 kilometrów z czasem 27:32 w Castellón w Hiszpanii. 27-latek, który zeszłego lata był czwarty w maratonie podczas mistrzostw Europy w Monachium, obecnie trenuje w Iten w Kenii.

Wśród kobiet na liście startowej jest srebrna medalistka mistrzostw Europy Matea Parlov Kostro z Serbii. Jej rekord życiowy to 2:28.39 z ubiegłorocznego maratonu w Hannoverze, gdzie zajęła trzecie miejsce, przed wspomnianą Schöneborn. Niemka ma nieco lepszy rekord – 2:27.03, a w ubiegłorocznej edycji maratonu w Hannoverze pobiegła 2:27.35. Poza nimi na liście startowej są również Risper Gesabwa – Kenijka z Meksyku (2:26:55) oraz Ukrainka, która przez wojnę obecnie mieszka w Polsce Viktoriia Kaliuzhna (2:27.05).

Ola Brzezińska

My liczymy na dobry występ Aleksandry Brzezińskiej, która w grudniu w Walencji ustanowiła swój rekord życiowy na królewskim dystansie 2:28:09. Jeszcze dwa tygodnie temu zawodniczka trenowana przez swojego męża Błażeja Brzezińskiego, zaliczyła bardzo dobry start na 10 kilometrów w Poznaniu, gdzie 10-kilometrową trasę pokonała w czasie 32:48.

ADAC Marathon Hannover jest wydarzeniem World Athletics Road Race Label. Bieg startuje 26 marca o godzinie 9.00. Wyniki można śledzić tutaj.

Możliwość komentowania została wyłączona.