Zakończone Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to czas różnorodnych podsumowań najważniejszej imprezy tego roku. Po raz kolejny igrzyska udowodniły globalny zasięg i popularność lekkoatletyki, ustanawiając rekord w liczbie krajów zdobywających złote medale w jednej edycji igrzysk.
W sumie 27 krajów zdobyło złote medale w lekkoatletyce, co stanowi nowy rekord, o dwa kraje więcej niż poprzednio. Po raz pierwszy w historii w tabeli medalowej w tej dyscyplinie, dzięki zwycięzcom, pojawiły się kraje: Dominika (Thei LaFond – trójskok kobiet), Pakistan (Arshad Nadeem – rzut oszczepem mężczyzn) i Saint Lucia (Julien Alfred – bieg na 100 metrów kobiet).
Botswana również zdobyła swój pierwszy tytuł olimpijski w lekkoatletyce, gdy Letsile Tebogo triumfował w biegu na 200 metrów mężczyzn, co było pierwszym złotym medalem olimpijskim w historii tego kraju. Tym samym liczba krajów, które kiedykolwiek zdobyły medal olimpijski w lekkoatletyce, wzrosła do 105.
Liczba 43 krajów na tabeli medalowej w Paryżu zrównała się z wynikiem z Tokio, co jest największym osiągnięciem w lekkoatletyce od ponad 20 lat. Ponadto aż 75 krajów uplasowało się w pierwszej ósemce, co pokazuje, jak szerokie jest spektrum talentów w tej dyscyplinie.
Prezydent World Athletics, Sebastian Coe, wyraził wdzięczność wobec komitetu organizacyjnego Paryż 2024 za stworzenie warunków, w których lekkoatleci mogli zaprezentować swoje umiejętności.
„Paryż 2024 to absolutnie spektakularne igrzyska olimpijskie z perspektywy lekkoatletyki” – powiedział Coe. „Nasza dyscyplina opiera się na liczbach, zarówno na stadionie, jak i poza nim. Przez ostatnie 11 dni nasi sportowcy zachwycali publiczność w Paryżu i na całym świecie niezwykłymi występami. Zanotowaliśmy trzy rekordy świata, 13 rekordów olimpijskich i niezliczone rekordy krajowe oraz kontynentalne – te osiągnięcia były po prostu fenomenalne” – wspomina.
„Podobne emocje widzieliśmy na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie w zeszłym roku – a bilety na Mistrzostwa Świata w Tokio 2025 już sprzedają się w błyskawicznym tempie.” – dodał prezydent World Athletics.
W Paryżu 26 sportowców zdobyło więcej niż jeden medal, w tym Femke Bol (złoto w mieszanej sztafecie 4×400 m, srebro w sztafecie kobiet 4×400 m, brąz w biegu na 400 m przez płotki), jej holenderska koleżanka Sifan Hassan (złoto w maratonie kobiet, brąz na 5000 m i 10 000 m) oraz Gabby Thomas z USA (złoto w biegu na 200 m, sztafeta 4×100 m oraz sztafeta 4×400 m).
16-letni Quincy Wilson, po swoim występie w eliminacjach męskiej sztafety 4×400 m Stanów Zjednoczonych, został najmłodszym w historii złotym medalistą olimpijskim w lekkoatletyce.
Paryż 2024 został również uznany za igrzyska olimpijskie najwyższej jakości w historii, według rankingów wyników sportowych. Ustanowiono trzy rekordy świata: Mondo Duplantis (Szwecja) – 6,25 m w skoku o tyczce, Sydney McLaughlin-Levrone (USA) – 50,37 w biegu na 400 m przez płotki oraz Stany Zjednoczone – 3:07,41 w mieszanej sztafecie 4×400 m.
Ponadto zanotowano 13 rekordów olimpijskich, 2 najlepsze wyniki w historii dziesięcioboju olimpijskiego, 21 rekordów kontynentalnych, 99 rekordów krajowych i 311 rekordów życiowych.
Łącznie sprzedano ponad milion biletów na wydarzenia lekĝkoatletyczne – najwięcej w historii tego sportu na igrzyskach olimpijskich.
źródło: World Athletics
No i super. Czyli są miejsca, gdzie lekka idzie do przodu.
Thea LaFond – trójskok kobiet reprezentuje Dominikę, nie Dominikanę.
Lekka idzie do przodu na świecie. W Polsce niestety się cofa :/
Nie wiem czy w lekkiej jest podobnie jak w szermierce, ale uśmiechnięta koalicja to wyjaśni.
Thanks I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best Ive discovered till now However what in regards to the bottom line Are you certain in regards to the supply