image0 23
1 września 2024 Iza Żaczek Newsy

Elliot Giles ustanawia nowy rekord świata w biegu ulicznym na milę

Elliot Giles, brytyjski biegacz, ustanowił nowy rekord świata w biegu ulicznym na milę, osiągając czas 3:51,3 podczas zawodów New Balance KÖ MEILE w Düsseldorfie. Tym samym poprawił wcześniejszy rekord 3:54,6, ustanowiony przez Emmanuela Wanyonyi z Kenii.

To osiągnięcie jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę trudny sezon, jaki miał Giles. Po upadku w biegu na 800 m podczas mistrzostw Wielkiej Brytanii w Manchesterze nie zakwalifikował się początkowo do reprezentacji olimpijskiej, ale później został włączony do składu po wycofaniu się Jake’a Wightmana z powodu kontuzji. Po rozczarowującym występie w Paryżu, gdzie odpadł w półfinale, Giles postanowił skoncentrować się na biegach na 1500 m i milę, a jego rekordowy bieg w Düsseldorfie jest pierwszym krokiem w realizacji tego celu. Podczas New Balance KÖ MEILE w Düsseldorfie Giles pokonał m.in. Yareda Nuguse, amerykańskiego brązowego medalistę olimpijskiego na 1500 m, który zajął drugie miejsce z czasem 3:51,9.

Mimo że oficjalne rekordy świata na milę uliczną są uznawane dopiero od niedawna, Giles już teraz zapisuje się w historii tego dystansu, stając się jednym z czołowych zawodników na świecie.