frere
7 grudnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Dyszka roztruchtania po maratonie w 2:05? Bez problemu


Czy po maratonie powinno się robić rozbieganie? Przypadek jednego z francuskich biegaczy pokazuje, że warto i nawet lekka dyszka nie zaszkodzi.

Pisaliśmy wczoraj o klęsce urodzaju u Francuzów podczas maratonu w Walencji, gdzie aż dziewięciu zawodników z tego kraju pobiegło szybciej niż minimum olimpijskie. Najszybszym z nich był Mehdi Frère, który przebiegł maraton w 2:05.43.

Co ciekawe zawodnika można obserwować na stravie, gdzie widać przebieg jego treningów, a także maratoński start w Walencji. Zawodnik ukończył bieg ze średnią prędkością 2:56/km koło godziny 10:20, a już o 17:38 wyszedł na spokojne 10-kilometrowe rozbieganie, dopisując w komentarzu przy treningu: „Wszędzie skrzypi”.

W sumie Frère przebiegł w ostatnią niedzielę aż 55 kilometrów. W poniedziałek dorzucił kolejne 10, a w we wtorek już 13 kilometrów.

Trening Francuza pokazuje, że bieganie jest sprawą mocno indywidualną, o czym pisaliśmy w artykule „Kiedy wrócić do treningu i startów po maratonie?„. Niektórzy zawodnicy będą w stanie wykonać spokojny trucht już 2 dni po biegu, a inni dopiero 5 czy 6. Ważne jest jednak to, żeby cały tydzień po maratonie poświęcić na odpoczynek – może to być aktywna regeneracja, czyli spokojny trucht, ale dobry też będzie odpoczynek bierny (ewentualnie przerywany spacerami).

Bądź na bieżąco
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
1 rok temu

przy tempie 2:56/km to by Maraton ukończył w 2:03:46. To tempo o którym piszecie to wzięte z GPSa, gdzie zawodnikowi zmierzyło o ponad 600m więcej 🙂

Deter
Deter
1 rok temu

„Czy po maratonie powinno się robić rozbieganie? Przypadek jednego z francuskich biegaczy pokazuje, że warto i nawet lekka dyszka nie zaszkodzi”.

Wniosek nie wynika z przesłanki. Można w tym konkretnym przypadku i u tego konkretnego zawodnika – ale nie w ogóle.

Last edited 1 rok temu by Deter
wiadran
wiadran
1 rok temu
Reply to  Deter

Z przedstawionego materiału nie wynika nawet czy warto i czy nie zaszkodzi w tym konkretnym przypadku… Z faktu wykonania da się tylko wywnioskować, że… Się da…
Generalnie artykuł przedstawia tylko zrzut że stravy zawodnika i to jeszcze z błędami (mylenie prędkości i tempa, nie czepiał bym się o to na Onecie czy wypowiedzi kogoś z bieganiem niezwiązanego, ale w przypadku portalu zajmującego się stricte bieganiem po prostu nie wypada; błędne określenie tempa jak to zaznaczył już … w swojej uwadze).