kopp
29 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Dyrektor Maratonu Berlińskiego Christoph Kopp nie żyje


Jeden z najbardziej znanych, wpływowych i doświadczonych menedżerów biegów ulicznych w Europie – Christoph Kopp zmarł po krótkiej chorobie w wieku 75 lat w swoim rodzinnym mieście Berlinie. W swojej karierze działacza był dyrektorem maratonów w Berlinie oraz Frankfurcie.

Kopp jako zawodnik był sprinterem i dziesięcioboistą, pracował jako trener, a później został szefem lekkiej atletyki w renomowanym klubie SCC Berlin. Gdy na początku lat osiemdziesiątych w Europie zaczęły zyskiwać na popularności maratony, został dyrektorem sportowym wolontariatu, a następnie dyrektorem generalnym Maratonu Berlińskiego, przekształcając imprezę w jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Kopp był także prezesem Berlińskiej Federacji Lekkoatletycznej w latach 1999-2004 i był mocno zaangażowany w starania Berlina o organizację Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce, które miasto zorganizowało w 2009 roku.

Kopp oprócz prowadzenia maratonów we Frankfurcie i Berlinie tworzył również jeden z najbardziej znanych biegów na 25 km w Berlinie. W 2010 roku pod jego wodzą maraton w Berlinie był po raz pierwszy w historii świadkiem rekordów świata mężczyzn i kobiet pobitych w tym samym wyścigu. Ostatnio pracował przy maratonach w Hanowerze, Linz i Monachium, a także przy wyścigach w Paderborn, Berlinie, Würzburgu i Dreźnie.

W 2020 roku to właśnie Kopp i jego zespół International SportService (ISS) zorganizowali pierwsze wyścigi elity podczas pandemii Covid-19 w Niemczech i jedne z pierwszych na świecie. Był również zaangażowany w organizację większości innych niemieckich wyścigów podczas lockdownu. Poza tym, że był jednym z najbardziej lubianych i najbardziej godnych zaufania ludzi, jakich można spotkać w życiu, zawsze gotowym do pomocy.

Kopp zarządzał także wieloma czołowymi niemieckimi i międzynarodowymi sportowcami ze swoim zespołem w ISS, który teraz będzie kontynuował jego syn Philipp Kopp i jego długoletnia pracownica Sandra Wolter.

Możliwość komentowania została wyłączona.