kipyegon
15 czerwca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Dom i 5 milionów szylingów kenijskich dla rekordzistki świata


Kenijska lekkoatletka Faith Kipyegon, która pobiła rekordy świata w biegu na 1500 i 5000 metrów podczas Diamentowej Ligi we Florencji i Paryżu będzie pierwszą zdobywczynią nagrody ustanowionej przez rząd Kenii. Prezydent William Ruto pogratulował biegaczce pobicia rekordów świata oraz nagrodził ją 5 milionami szylingów kenijskich (prawie 150.000 zł).

Kipyegon i jej rodzina mogła świętować razem z prezydentem podczas wspólnego śniadania w Pałacu Prezydenckim. Nagroda dla biegaczki jest pierwszą od czasu wdrożenia nowej inicjatywy władz Kenii, mającej na celu zmotywowanie młodych sportowców z tego kraju.

Zdecydowaliśmy, że rząd Kenii przyzna 5 milionów szylingów każdemu Kenijczykowi, który weźmie udział w światowych zawodach i pokona rekord świata. Dziś zaczynamy od nagrodzenia Faith, która sprawiła, że ​​Kenia jest niesamowicie dumna. Jest wzorem konsekwencji, dyscypliny, ciężkiej pracy i rodziny.

Kipyegon za swój wyczyn otrzymała także dom o wartości 6 milionów szylingów kenijskich (około 176.000 zł) za pobicie dwóch rekordów w ciągu jednego tygodnia.

Prezydent pogratulował także kenijskim sportowcom, którzy bardzo dobrze zaprezentowali się podczas Diamentowej Ligi w Paryżu: Emmanuelowi Wanyonyi (zwycięzcy biegu na 800 metrów) i Ferdinandowi Omanyali (drugi na 100 metrów).

Przypomnijmy, że Kipyegon w ciągu siedmiu dni ustanawiała dwa rekordy świata. Najpierw pokonała rekord na 1500 metrów, gdzie jako pierwsza kobieta złamała barierę 3:50, osiągając 3:49,11. Kilka dni po tym wyczynie ustanowiła nowy rekord świata na 5000 metrów, wygrywając bieg w stolicy Francji z czasem 14:05.20. Tym samym Kenijka pobiła rekord świata należący wcześniej do Etiopki Letesenbet Gidey z października 2020 roku (14:06,62).

29-letnia Faith Kipyegon jest aktualną mistrzynią olimpijską i świata na 1500 metrów, jednak wydaje się bardzo możliwe, że zdominuje również biegi do 5000 metrów.

Możliwość komentowania została wyłączona.