dolomyths
14 lipca 2023 Karolina Obstój Newsy

Dolomyths Run – kolejny bieg z serii Golden Trail World Series. Polacy na starcie


Po hiszpańskiej Zegamie i francuskim Marathon du Mont-Blanc, pora na trzeci bieg z serii Golden Trail World Series. Tym razem biegacze zmierzą się z techniczną trasą w samym sercu włoskich Dolomitów podczas Dolomyths Run. Pojedynek zapowiada się niezwykle emocjonująco, a na listach startowych nie brakuje mocnych Polaków. Komu będziemy kibicować w najbliższą sobotę?

Dolomyths Run – kolejny z biegów eliminacyjnych Golden Trail World Series (GTWS) – wystartuje w najbliższą sobotę, 15 lipca. Bieg liczy 22 kilometry, a na pierwszych 10 km biegacze będa mieli do pokonania aż 1700 metrów przewyższenia. Po tym morderczym podbiegu nastąpi 12 km zbiegu w skalistym terenie, po luźnych piargach. Zbieganie w takich warunkach wymaga nie lada umiejętności. Trudna technicznie trasa nie będzie jedynym wyzwaniem, jakie czeka biegaczy na Dolomyths Run. Sporym utrudnieniem dla części startujących może być wysokość, na jakiej odbywają się zawody. Miasteczko Canazei, w którym zlokalizowany jest start i meta położone jest na 1450 metrów nad poziomem morza. Natomiast maksymalna wysokość, na jaką będą wbiegać biegacze to szczyt Piz Boè liczący 3152 m npm. Zdecydowana większość biegu będzie odbywać się powyżej 2000 m npm. Na takiej wysokości powietrze jest rzadsze i niektóre osoby – nie zaaklimatyzowane lub bardziej wrażliwe na takie wysokości – podczas wysiłku mogą odczuwać trudności z oddychaniem.

dolomyths

Faworyci 

Czy w tym roku, któryś z biegaczy zdoła pobić rekord trasy, wynoszący 2 godziny i 11 sekund, ustanowiony w 2013 roku przez Kiliana Jorneta? Hiszpan ostatnimi czasy nie startuje zbyt często i w Dolomitach również się nie pojawi, choć i tak poziom będzie wysoki. Stian Angermund po zdobyciu złotego medalu Mistrzostw Świata w Short Trail nie wystartował w Marathon du Mont-Blanc, więc z pewnością w Dolomitach pojawi się w pełni sił. Na starcie stanie Manuel Merillas, który w tym roku prezentuje szczytową formę, zajmując póki co – ex aequo z Remim Bonnetem – pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej GTWS. Bartłomiej Przedwojewski po udziale w Marathon du Mont-Blanc, na którym wywalczył piąte miejsce od razu udał się do Canazei, w którym przygotowywał się do Dolomyths Run. Liczymy, że Bartek pokaże swoją moc na tym długim, technicznym zbiegu i “odjedzie” konkurentom. Zapraszamy do wywiadu z Bartkiem przed startem. Na starcie stanie także Elhousine Elazzaoui, który świetnie zaprezentował się na Zegamie zajmując drugie miejsce, choć Marathon du Mont-Blanc nie ukończył. Z trudną technicznie trasą zmierzą się także m.in.: Frederic Tranchand – dziewiąty na Mistrzostwach Świata w Short Trail, Robert Pkemoi – piąty na Zegamie, Thomas Roach – srebrny medalista Mistrzostw Świata w Short Trail, Manuel Innerhofer, Anders Kjaerevick i Roberto Delorenzi.

dolomyths

Wśród Polaków, rywalizujących w serii GTWS, w Dolomitach wystartują Marcin Kubica, który w tym roku prezentuje bardzo wysoką formę (14. miejsce na Marathon du Mont-Blanc i 12. na Zegamie) oraz Marcin Rzeszótko (22. na Marathon du Mont-Blanc i 18. na Zegamie). Oprócz nich, na Dolomyths Run będziemy mogli kibicować także innym Polakom. Na starcie staną m.in. Jerzy Pachut, Karol Matyssek i Mateusz Knap.

Faworytki

Kobiecy rekord trasy wynoszący 2 godziny 14 minut i 34 sekundy należy do Szwajcarki Judith Wyder, który ustanowiła w 2021 r. W tym roku Judith także stanie na starcie. Oprócz niej w Dolomitach powalczą Sophia Laukli – triumfatorka Marathon du Mont-Blanc i Elise Poncet. Obie biegaczki bardzo dobrze radzą sobie w ciężkim terenie, o czym świadczy odpowiednio pierwsze i drugie miejsce zajęte na zeszłorocznym niezwykle trudnym technicznie Stranda Fjord Trail Race. Na starcie staną także: Theres Leboeuf i Caitlin Fielder – odpowiednio 4. i 8. na Marathon du Mont-Blanc, Karina Carsolio, Anna-Stiina Erkkila i Malen Osa. W biegu nie wystartuje Daniela Oemus – zwyciężczyni tegorocznej Zegamy na dwa dni przed startem poinformowała o rezygnacji z udziału w Dolomyths Run z uwagi na niezadowalającą formę sportową.

W biegu weźmie udział także Katarzyna Wilk, która w tym roku zadebiutowała w zawodach serii GTWS, zajmując na Zegamie 19. miejsce.

Start biegu odbędzie się w sobotę, 15 lipca o godzinie 8:00. Jak zawsze na profilu Golden Trail World Series na Facebook’u i na YouTube będzie prowadzona transmisja na żywo. Polecam obejrzeć, szczególnie zbiegi.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments