siostry konieczek
31 sierpnia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Diamentowa Liga w Zurichu – Alicja Konieczek z minimum olimpijskim!

Podczas Diamentowej Ligi w Zurichu Alicja Konieczek poprawiła rekord życiowy w biegu na 3000 m z przeszkodami i wynikiem 9:21,89 wypełniła minimum olimpijskie do Paryża! Szóste miejsce w przedprogramie (niezaliczanym do diamentowego wyścigu) zajął Damian Czykier na 110 m ppł (13,64), a dziewiąte miejsce Pia Szkrzyszowska (13,10). Na 9. miejscu sklasyfikowano w rzucie oszczepem Dawida Wegnera (77,66 m). Bieg na 1500 m prowadził przez 800 m Patryk Sieradzki. Do większych niespodzianek mityngu można zaliczyć porażki: Karstena Warholma na 400 m ppł i Josha Kerra na 1500 m.

Pierwszy dzień na dworcu

Już w środę odbyła się pierwsza konkurencja Diamentowej Ligi w Zurychu. W hali dworca kolejowego rozegrano konkurs skoku o tyczce kobiet. Wygrała w nim Australijka Nina Kennedy, która z wynikiem 4,91 uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie (w hali i na stadionie), halowy rekord Australii i Oceanii, 6. miejsce w tabelach historycznych halowego skoku o tyczce na świecie i nowy rekord mityngu. Także złota medalistka z Budapesztu (przyznano tam dwa złote medale) – Katie Moon z USA zajęła drugie miejsce z wynikiem 4,81 (w Budapeszcie obie skoczyły po 4,90).

Minimum olimpijskie Alicji Konieczek!

W biegu na 3000 m z przeszkodami w czołówce mieliśmy dokładnie taką samą kolejność jak podczas niedawnych mistrzostw świata w Budapeszcie. Zwyciężyła Kenijka w barwach Bahrajnu Winfred Mutile Yavi (9:03,19) przed Kenijkami Beatrice Chepkoech (9:03,70) i Faith Cherotich (9:07,59). Doskonale spisała się czwarta na mecie Albanka Luiza Gega, która w listopadzie skończy 35 lat. Triumfatorka Igrzysk Europejskich na Stadionie Śląskim uzyskała dzisiaj 9:09,64, który jest nie tylko nową życiówką tej biegaczki, ale też rekordem Albanii.

Świetnie spisała się też Alicja Konieczek, która trzymała się w grupie biegnącej na minimum olimpijskie i dobiegła do mety na dziewiątym miejscu ze świetnym rekordem życiowym – 9:21,89. To druga lokata w polskich tabelach historycznych biegu na 3000 metrów z przeszkodami i minimum na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Rekord Polski należy do Wioletty Frankiewicz (9:17,15 w 2006 r.) i Alicja coraz bardziej się do niego zbliża. Czas Alicji Konieczek to najlepszy wynik jakiejkolwiek Polki na 3000 metrów z przeszkodami od 15 lat (w 2008 roku w finale igrzysk olimpijskich Wioletta Frankiewicz uzyskała czas 9:21,76).

Rywalka Natalii Kaczmarek wraca do gry

Bardzo dobrze w przedprogramie spisała się w biegu na 400 m Bahamka Shaunae Miller-Uibo (jej rekord życiowy to 48,36!). Dość niespodziewanie na 4 miesiące po urodzeniu dziecka wystąpiła ona na mistrzostwach świata w Budapeszcie, gdzie uzyskała 52,65, odpadając w eliminacjach. W Zurichu wygrała 400 m w czasie 51,83. Na pewno Bahamka będzie groźną rywalką Natalii Kaczmarek na igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024.

Biegi płotkarskie z niespodziankami

W biegu na 110 m ppł, również rozgrywanych poza programem Diamentowej Ligi, na szóstym miejscu przybiegł Damian Czykier (13,64). Zwyciężył z rekordem Szwajcarii Jason Joseph (13,08).

W biegu na 400 m przez płotki sensacyjnie przegrał Karsten Warholm (47,30). Zwyciężył z nim zaledwie o 3 setne sekundy Kyron McMaster z Brytyjskich Wysp Dziewiczych (47,27). To dopiero trzecia porażka Norwega od 2018 r. w biegu na 400 metrów przez płotki (wcześniejsze były spowodowane m.in. kontuzją). Trzecie miejsce zajął Brazylijczyk Alison dos Santos (47,62).

Josh Kerr się zagapił

Do niespodzianki doszło w biegu na 1500 m. Josh Kerr, sensacyjny mistrz świata z Budapesztu (pokonał tam na końcówce Jakoba Ingebrigtsena) przez własną nieuwagę dał się wyprzedzić po wewnętrznej na finiszu Amerykaninowi Yaredowi Nuguse (3:30,49). Szkot uzyskał czas dwie setne sekundy gorszy (3:30,51). Na trzecim miejscu dobiegł Abel Kipsang z Kenii (3:30,85). Bieg ten prowadził Patryk Sieradzki, który pierwsze okrążenie pobiegł w 54,84, a 800 m w 1:51,26 (drugie koło w 56,42).

Pia Skrzyszowska z kwalifikacją do finału Diamentowej Ligi w Eugene

W biegu na 100 m przez płotki ostatnie, dziewiąte miejsce zajęła Pia Skrzyszowska (13,10). Polka straciła rytm już na początku dystansu. Zwyciężyła Jamajka Danielle Williams (12,54) przed Amerykankami: Alayshą Johnson (12,58) i Kendrą Harrison (12,59). Pia Skrzyszowska zakwalifikowała się już dzisiaj do finałowego mityngu Diamentowej Ligi (16–17 września w Eugene w Stanach Zjednoczonych).

Richardson, Muir, Jackson, Kejelcha i Lyles wygrywają

W biegu na 100 m (do którego jeszcze kilka dni temu zgłoszona była Ewa Swoboda) zdecydowanie wygrała Amerykanka Sha’Carri Richardson (10,88) przed Jamajkami Natashą Morrison (11,00) i Elaine Thompson-Herah (również 11,00).

W biegu na 800 m bezkonkurencyjna była Laura Muir z Wielkiej Brytanii (1:57,71). Na 200 m również wygrała faworytka – Jamajka Shericka Jackson uzyskała dziś 21,82 (druga na mecie Brytyjka, Daryll Neita straciła do niej ponad 0,4 sekundy – 22,25). Wiatr był niesprzyjający –0,8 m/s.

W biegu na 5000 m pierwszy tysiąc Francuz Mounir Akbache rozprowadził w czasie 2:32,54. Następnie zmienił go kolejny z pacemakerów, Kyumbe Munguti (2 km w 5:07,80). Na trzecim kilometrze na prowadzeniu był już Etiopczyk Lamacha Girma (3 km w 7:43,17), a na czwartym prowadził Yomif Kejelcha także z Etiopii (4 km w 10:14,91). Kejelcha nie oddał już prowadzenia do mety i zwyciężył z dużą przewagą (12:46,91), biegnąc ostatni kilometr w 2:32,00. Drugi był Selemon Berega z Etiopii (12,54,17), a trzeci Grant Fisher z USA (12,54,49). Na dziewiątym, ostatnim miejscu w tym biegu ukończył Henrik Ingebrigtsen (13:38,86).

Na 200 m pierwsze dwa miejsca wywalczyli Amerykanie: Noah Lyles (mistrz świata z Budapesztu na 100, 200 m i w sztafecie uzyskał dzisiaj 19,80) i Erriyon Knighton (srebro w Budapeszcie, dziś 19,87). Trzeci na mecie był czwarty zawodnik MŚ na 200 m (ale zdobył brąz na setkę) – Brytyjczyk Zharnel Hughes (tutaj 19,94).

Konkurencje techniczne

W trójskoku spodziewanie wygrała Yulimar Rojas z Wenezueli (15,15). W skoku wzwyż zwyciężył Mutaz Essa Barshim (2,35), który atakował nawet 2,40. Na drugim miejscu z rekordem kraju był Hamish Kerr (2,33), a Gianmarco Tamberi był dopiero czwarty (2,28). W skoku o tyczce Armand Duplantis zapewnił sobie zwycięstwo wynikiem 6 metrów, po czym atakował jeszcze (nieudanie) rekord świata (6,23). W skoku w dal zwyciężył mistrz świata z Budapesztu, Grek Miltiadis Tentoglou (8,20 m).

Dziewiąte miejsce w rzucie oszczepem zajął Dawid Wegner. Polak uzyskał 77,66 m. Triumfował Czech Jakub Vadlejch (85,86), który zrewanżował się pochodzącemu z Indii mistrzowi świata z Budapesztu – Neerajowi Choprze (dzisiaj drugie miejsce z wynikiem 85,71).

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się w chińskim Xiamen 2 września. Później 8 września czeka nas jeszcze DL w Brukseli, a wielki finał w dniach 16–17 września w Eugene w Stanach Zjednoczonych.

Pełne wyniki Diamentowej Ligi w Zurychu.