DSC03119
15 sierpnia 2024 Iza Karwaszewska Newsy

Czy biegi trailowe powinny być częścią Igrzysk Olimpijskich?


Międzynarodowy Związek Biegów Trailowych (ITRA) jest mocno zdeterminowany, aby biegi terenowe stały się częścią Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Uważają, że rosnąca popularność oraz unikalne wyzwania tego sportu zasługują na światowe uznanie. Czy wkrótce zobaczymy również biegi trailowe na Igrzyskach Olimpijskich?

ITRA planuje aktywnie promować włączenie biegów trailowych do programu olimpijskiego i widzi Igrzyska w Brisbane w 2032 roku jako idealną okazję do zaprezentowania tego sportu.

Stuletnie oczekiwanie na bieg terenowy na olimpiadzie jest echem niesławnego wydarzenia z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, kiedy odbył się wyścig, podczas którego trudna trasa i ekstremalne warunki pogodowe – z temperaturą przekraczającą 40 stopni oraz toksycznymi oparami z pobliskiej elektrowni sprawiły, że tylko 15 z 38 uczestników ukończyło bieg. Po zakończeniu zawodów Czerwony Krzyż i lokalna policja przez wiele godzin szukali zawodników, którzy zemdleli na trasie.

ITRA zaznacza, że jej wizja wykracza poza medale i rekordy, obejmując szacunek dla natury, chęć zaprezentowania jej piękna szerokiej publiczności, ducha współpracy oraz wspólnotę zawodników. Biegi terenowe szybko się rozwijają, przyciągając coraz większą liczbę uczestników oraz kibiców na całym świecie.

Według ITRA na całym świecie jest około 20 milionów biegaczy terenowych, a sport ten jest uprawiany w ponad 195 krajach, w tym na Antarktydzie. Ponad 2 miliony osób to zarejestrowani zawodnicy. W Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich i Terenowych (WMTRC), organizowanych przez World Athletics, wzięło udział 49 krajów w 2022 roku i 68 krajów w 2023 roku. Na edycję w 2025 roku przewiduje się udział ponad 70 krajów.

Prezes ITRA, Janet Ng, uważa, że Igrzyska w Brisbane w 2032 roku to idealny moment na wprowadzenie biegów terenowych do programu olimpijskiego. Michael Duggan z ITRA podkreślił, że niezależnie od opinii na temat olimpijskiego statusu biegów terenowych, kluczowe jest zachowanie ich wartości i tradycji.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments