rollig cheese race
1 czerwca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Cooper’s Hill Cheese-Rolling czyli absurdalny wyścig za serem


Czy może być coś bardziej absurdalnego niż ten wyścig? Wyścig w toczeniu sera, czyli Cooper’s Hill Cheese-Rolling Race, w tym roku odbył się w poniedziałek, 27 maja 2024 roku. To coroczne wydarzenie, organizowane w ostatni poniedziałek maja podczas wiosennej przerwy świątecznej. Uczestnicy ścigają się za 4-kilogramowym kołem sera Double Gloucester, staczającym się po stromym i niemal pionowym, 200-metrowym zboczu Cooper’s Hill w Brockworth, Gloucester. Udział w wyścigu jest bezpłatny dla każdego śmiałka.

Tradycja ta jest obchodzona od wieków, a jej początki sięgają prawdopodobnie XIX wieku. Wyścig obejmuje różne kategorie, takie jak zjazd mężczyzn i kobiet oraz wyścig pod górę dla dzieci. Ze względu na stromość zbocza i prędkość toczącego się sera, która osiąga nawet 110 km/h, często dochodzi do kontuzji, co dodaje wydarzeniu rozgłosu. Chociaż nikt nigdy nie udaje się złapać sera, zwycięża osoba, która jako pierwsza przekracza linię mety. Na dole stoku na śmiałków czeka lokalna drużyna rugby, która zatrzymuje spadających zawodników, aby nie wpadli na płoty okolicznych domów. Główną nagrodą w całym tym szaleńczym starciu jest oczywiście ser Double Gloucester.

Niektórzy rywale niestety nie dotrą do końca wyścigu, a największa liczba kontuzji w ostatnich latach miała miejsce w 1997 roku, kiedy 33 zawodników było hospitalizowanych z powodu poobijań i złamań. Wyścig, dzięki swojej widowiskowości i nieprzewidywalności, co roku przyciąga masę kibiców, którzy z zapartym tchem oglądają rywalizację. Absolutnym rekordzistą trasy pod względem liczby zwycięstw jest okoliczny mieszkaniec, weteran brytyjskiej armii, Chris Anderson, który wygrał 23 wyścigi.

Cooper’s Hill Cheese-Rolling Race ma swoje korzenie w lokalnych tradycjach i folklorze. Pierwsze wzmianki o tym wydarzeniu pojawiły się już w literaturze XIX wieku, jednak prawdopodobnie wyścig jest znacznie starszy, być może związany z dawnymi rytuałami i obrzędami mającymi na celu zapewnienie urodzaju. Historyczne relacje wskazują na to, że już od setek lat mieszkańcy okolic Gloucester uczestniczyli w tej nietypowej zabawie, co czyni Cooper’s Hill Cheese-Rolling Race jednym z najstarszych i najbardziej unikalnych wydarzeń tego typu na świecie.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nacz
Nacz
15 dni temu

Co za durnota

Zibi
Zibi
14 dni temu

To dyscyplina dla naszych bo my lubimy biegi typu 12h, 24h, 10xtriatlon itd. a to właśnie taka kategoria