Katowice
18 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

CITY TRAIL: najlepszy sezon od 2020 roku


Zakończyła się 9. edycja CITY TRAIL licząc od momentu, kiedy cykl nosi taką właśnie nazwę. Warto jednak pamiętać, że wcześniej przez dwa sezony biegi te figurowały pod nazwą „zBiegiemNatury”, a jeszcze wcześniej w „wyjściowej” wersji „Grand Prix Poznania”. Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników startowało? W której z dziesięciu lokalizacji kobiety startują najchętniej? Kiedy wróci ogólnopolska rywalizacja w ramach „przełajowej piątki”?

Powrót do normalności

Po pandemii nie ma już śladu. Patrząc na rynek biegowy w Polsce jest niemal pewne, że rok 2024 będzie przypominał stan sprzed pięciu lat. Analiza komunikatów końcowych biegów, które już się odbyły i list startowych tych, które odbędą się wiosną, jest dowodem na regenerację biegowego środowiska po pandemii. W marcu padł frekwencyjny rekord polskich półmaratonów – blisko 13,5 tysiąca uczestników ukończyło Półmaraton Warszawski. W drugą niedzielę kwietnia, w Poznaniu półmaratońską metę przekroczyło ponad 9,5 tysiąca osób. Na liście startowej Nocnego Wrocław Półmaratonu jest 12 tysięcy zgłoszonych biegaczy i biegaczek. Średnie biegi również radzą sobie nieźle. W znanym i rozpoczynającym sezon biegów ulicznych Półmaratonie Wiązowskim wystartowało łącznie z biegami dzieci i dystansem towarzyszącym 4 tysiące osób, czyli więcej niż liczy sama Wiązowna! Czy wymienił się skład osobowy na rynku polskich biegaczy? Na pewno w znacznym stopniu tak, ale trzeba długotrwałych badań, aby stwierdzić, na ile pandemia spowodowała definitywny koniec biegowych przygód. Część zawodników w ciągu ostatnich 4 lat zdążyła zawiesić kariery, a w minionym i bieżącym roku rozpoczęła proces ich „odmrażania”. 

Lodz

Biegi CITY TRAIL to połączenie kilku środowisk – biegaczy ulicznych, stadionowych i górskich. Zatem można rzec – jeśli w CITY TRAIL w danych miastach startuje powtarzalna liczba uczestników, to odzwierciedla stabilizację na rynku biegowym w Polsce. Impreza zanotowała najlepszy frekwencyjnie sezon od czasów pandemii. 19 955 osobostartów w biegu głównym jest wynikiem lepszym w stosunku do ubiegłego roku o 1693 biegaczy przekraczających linię mety. Łącznie z biegami dzieci metę CITY TRAIL w sezonie 2023/2024 mijano aż 26 822 razy. 

Poczucie, że nareszcie nasz biegowy pociąg jest we właściwych, torach zyskaliśmy zwłaszcza na pierwszym biegu w Warszawie, gdzie wystartowało 714 uczestników przełajowej piątki i aż 322 zawodników w CITY TRAIL Junior. Wynik biegu głównego okazał się drugim w warszawskiej historii naszego cyklu, odbiegającym jedynie o 12 osób od rekordowej frekwencji, którą zanotowaliśmy kilka lat temu.

Piotr Bętkowski, jeden z twórców cyklu CITY TRAIL

Liczba zawodników unikalnych jest również imponująca i znowu pięciocyfrowa! W biegu głównym i biegach dzieci Grand Prix ukończyło 10 038 uczestników (w tym 2 451 dzieci). W biegu głównym cieszy jak zwykle wysoki wskaźnik udziału pań – 36%. Liderem w pojedynczym biegu został na tej płaszczyźnie Poznań – 43% w trzecim biegu stanowiła piękniejsza część stawki.

image processing20240412 8
Edycja 2023/2024 jest najlepszą od 2020 roku

Znakomity poziom sportowy

Działania organizatorów CITY TRAIL mają bardzo szeroki wymiar. W zasadzie cała ekipa to miłośnicy lekkiej atletyki, lubiący wymierność biegów, możliwość porównania wyników ze wszystkich biegów, albo w ogóle edycji, które były przeprowadzane na tych samych trasach. W związku z tym statystycznym zacięciem w CITY TRAIL wyraźnie widać, że organizatorzy bardzo kibicują biegaczom chcącym się wznieść na wyżyny i ustanawiać rekordy citytrailowych, leśnych ścieżek. W minionym sezonie wprowadzono gratyfikacje za poprawienie najlepszych rezultatów. Efektem był znakomity poziom sportowy i kilka rekordów. Od genialnych biegów Maćka Megiera w 14:18 i 14:16 na ścieżkach bydgoskiego Myślęcinka po niebywałe 17:32 Asi Woźniak na najtrudniejszej trasie w szczecińskiej Puszczy Bukowej.

image processing20240412 8
W zakończonej edycji każdy rekord trasy był nagrodzony przez jednego z Partnerów cyklu – Sklep Biegacza

9 sezonów współpracy z Nationale-Nederlanden

Wraz z finałem tegorocznego sezonu, dobiegła końca współpraca z Nationale-Nederlanden. Firma była sponsorem tytularnym wydarzenia przez dziewięć sezonów, od 2015 roku. W czasie tej współpracy meta biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden została przekroczona ponad 270 000 razy, z czego blisko 70 000 w biegach dzieci i młodzieży!

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za możliwość realizowania naszej pasji i szerzenia jej przy wsparciu tak dużej, międzynarodowej marki, jaką jest Nationale-Nederlanden. Dziewięcioletni, tytularny kontrakt to jedna najdłuższych tego typu współpraca na rynku biegowym w Polsce i jesteśmy z tego dumni. Dzisiaj nasze drogi z Nationale-Nederlanden rozchodzą się, ale wierzymy, że wspólnie zrobiliśmy wiele dobrego i to jest najważniejsze! Przed nami nowe wyzwania i zmiany, które traktujemy jako szansę na rozwój. Wiemy, że nadal mamy sporo do zrobienia w promocji biegania w Polsce, dlatego cały czas pracujemy nad tym, by jesienią – najpewniej w październiku – w nowej odsłonie wrócić na nasze przełajowe trasy.

Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców i organizator cyklu CITY TRAIL

Choć każdy z biegów cyklu CITY TRAIL liczył tylko 5 km, to w czasie naszej współpracy Uczestnicy biegów pokonali łącznie ponad milion kilometrów! To pokazuje, że nasza współpraca miała zdecydowanie długodystansowy charakter. W tym czasie promowaliśmy bieganie, jako alternatywny sposób spędzania czasu z bliskimi, organizowaliśmy badania w mobilnej przychodni dla biegaczy, a także aktywizowaliśmy do ruchu seniorów i dzieci. Dziś kończymy ten długi dystans, jaki pokonaliśmy wspólnie z CITY TRAIL, ale wierzymy, że nieraz jeszcze spotkamy na linii startu tych samych zawodników, którzy biegali z nami od lat. Bo – jak mówi hasło, które towarzyszy naszym imprezom biegowym – dbanie o zdrowie to nie sprint, to maraton.

Marta Maszewska, Dyrektorka ds. Komunikacji Marketingowej i Marki Nationale-Nederlanden

Cykl CITY TRAIL to przełajowe zawody na dystansie 5 km oraz krótsze biegi dla dzieci i młodzieży, organizowane w formule Grand Prix. Cykl odbywa się w okresie jesienno-zimowym, w skali ogólnopolskiej. Edycja 2023/2024 rozpoczęła się 30 września 2023 – biegiem w Poznaniu i trwała do 4 kwietnia 2024, kiedy to odbyło się ostatnie podsumowanie edycji – w Katowicach. Miniony sezon był organizowany w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sponsorzy i Partnerzy edycji 2023/2024 to: Nationale-Nederlanden, On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze, Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik. Biegi CITY TRAIL Junior zostały dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury.

Poznan 1

Informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl, a po ciekawostki warto zaglądać na profile CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie

Źródło: informacja prasowa.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Baltazar
Baltazar
7 miesięcy temu

Od teraz, zgodnie z nową modą wymazane rekordy żeby nikogo nie urazić i kategorie to, ono, owo, coś, czuję się, identyfikuję się… Może znajdzie się też miejsce dla on i ona

Nacz
Nacz
7 miesięcy temu
Reply to  Baltazar

Bo lewactwo chce wejść w każdą dziedzinę życia i niszczyć wszystko każdy aspekt normalnosci