mary cain
29 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Była podopieczna trenera Salazara ma nowe obywatelstwo

Mistrzyni świata juniorek z 2014 roku Mary Cain otrzymała prawo, by startować w barwach Irlandii. 27-letnia zawodniczka uchodziła w przeszłości za wielki talent, ale później jej kariera nie potoczyła się zgodnie z oczekiwaniami, a w tle był konflikt z trenerem Alberto Salazarem.

W 2013 roku jako 17-latka Cain startowała na mistrzostwach świata seniorów, gdzie zajęła 10. miejsce w biegu na 1500 metrów. Rok później została mistrzynią świata juniorek na 3000 metrów. Była to jej ostatnia wielka impreza, w której brała udział. Rodzina Cain wywodzi się z irlandzkich miejscowości: Kilkenny i Westmeath. Oficjalnie zawodniczka reprezentuje nowy kraj od 16 lutego.

Wcześniej o Cain było głośno w związku z pozwem przeciwko Alberto Salazarowi i firmie Nike. Biegaczka twierdzi, że była wykorzystywana emocjonalnie i fizycznie przez trenera, a Nike nie podjęła żadnych kroków, by ją chronić.

Przypomnijmy, że Cain była częścią projektu Nike Oregon Project, gdzie funkcję głównego trenera pełnił Salazar, przez którego zawodniczka miała się samookaleczać i mieć myśli samobójcze.

Szkoleniowiec, który w przeszłości prowadził do olimpijskich sukcesów takich zawodników, jak Matthew Centrowitz i Galen Rupp został skazany za naruszenie kodeksu antydopingowego, a także oskarżano go o molestowanie seksualne zawodniczek. Salazar został dożywotnio zdyskwalifikowany przez amerykańskie centrum SafeSport.