Tola and Dida Slider
16 lutego 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Brat i bratowa mistrza świata wygrywają maraton w Dubaju

Mistrz świata Tamirat Tola ma niezwykle zdolną rodzinę. Na maratonie w Dubaju zwycięstwo odniósł jego brat wraz z żoną. Był to pierwszy maraton w Dubaju od 2019 roku. Bieg mężczyzn wygrał Abdisa Tola (2:05:42). Wśród kobiet triumfowała Dera Dida (2:21:11). To ich pierwszy triumf na zawodach tej rangi.

Abdisa może się pochwalić bardzo dobrym rekordem życiowym w półmaratonie – 59:54. W maratonie jeszcze mu trochę brakuje do starszego brata, którego życiówka wynosi 2:03:39.

59:54. Co ciekawe, nowy rekord życiowy Abdisy w maratonie jest dopiero 49. wynikiem w historii Etiopii, a wciąż miał ponad dwie minuty, aby dogonić swojego brata, który ma rekord życiowy 2:03:39.

Z kolei Dida już ma spore sukcesy na arenie międzynarodowej. To wicemistrzyni świata w biegach przełajowych z 2019 roku. Przegrała wówczas tylko z dwukrotną mistrzynią świata Hellen Obiri.

Drugie miejsce w biegu mężczyzn zajął Deresa Gelete, trzeci był Haymanot Alew. Wśród kobiet na drugiej pozycji była Ruti Aga, a tuż za nią na metę wbiegła Siranesh Yirga. Na podium stali wyłącznie reprezentanci Etiopii.