uid bd7411fb22ad40da8785e626b9bb0e41 width 1200 play 0 pos 0 gs 0 height 678 barbara bieganowska zajac fot getty
6 września 2024 Iza Żaczek Newsy

Barbara Bieganowska – Zając złotą medalistką paralimpijską na 1500 metrów

Barbara Bieganowska-Zając zdobyła złoty medal w biegu na 1500 metrów (kategoria T20) podczas Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu, osiągając czas 4:26,07.

To jej piąty złoty medal paralimpijski w karierze, co czyni ją jedną z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek. W finale Polka pokonała osiem rywalek, prowadząc przez cały bieg i samotnie wbiegając na metę z czasem 4:26,07. Druga na mecie Ukrainka Liudmyła Danylina zameldowala się o ponad dwie sekundy później od Polki (4:28,40). Trzecie miejsce zajęła Brazylijka Antonia Keyla da Silva Barros (4:29,40).

Bieganowska-Zając dominuje w biegach paralimpijskich od 2000 roku, zdobywając złoto również w Sydney, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio. Jest także wielokrotną mistrzynią świata i Europy. Dzięki jej triumfowi Polska zdobyła swój 18. medal w Paryżu i awansowała na 15. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Kategoria T20 oznacza rywalizację sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, co dodatkowo podkreśla wagę sukcesów Bieganowskiej-Zając.