27941 RUNNING RTR 2023 KEY VISUAL LOCALISATION 16x9 1
28 kwietnia 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Adizero Road to Records już w sobotę

Już w sobotę 29 kwietnia w siedzibie marki adidas w niemieckim Herzogenaurach czeka nas walka o rekordy w wykonaniu jednych z najszybszych biegaczy na świecie. Ponad 120 zawodniczek i zawodników rywalizować będzie na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów oraz w półmaratonie. Nowa, jeszcze szybsza trasa biegnąca na terenie kampusu adidasa oraz silna stawka biegaczy gwarantuje kolejne niezapomniane wydarzenie pod szyldem Adizero.

W biegu na pięć kilometrów mężczyzn dojdzie do pojedynku Yomifa Kejelchy z Birhanu Balew. Kejelcha w marcu, podczas biegu w Lilie, pobiegł 12:50 o sekundę wolniej niż rekord świata. Kejelcha będzie też bronić zwycięstwa sprzed roku. W kobiecym wyścigu zobaczymy Senbere Teferi, która podczas pierwszej edycji w 2021 pobiła rekord świata właśnie na tym dystansie. Jej groźną rywalką będzie Brenda Chebet, która wyrasta na jedną z największych nadziei biegów długich. Wśród innych biegaczy na tym dystansie warto wymienić Thierry’ego Ndinkumwenayo, za którym jest świetny sezon przełajowy, czy rekordzistę Niemiec w maratonie Amanala Petrosa. Na najkrótszym dystansie zobaczymy też m.in. Karoline Grovdal, norweską specjalistkę od 5 kilometrów i przełajów, gdzie zdobyła tytuł Mistrzyni Europy. Gospodarze będą trzymać kciuki za byłą medalistkę mistrzostw europy na 10 000 metrów Alinę Reh i świetną maratonkę Deborah Schöneborn.

W biegu na 10 kilometrów zobaczymy brązową medalistkę Mistrzostw Świata w Oregonie, Margaret Chelimo. Razem z nią pobiegnie m.in. Agnes Ngetich, która w tym roku świetnie spisywała się w przełaju. U mężczyzn zobaczymy byłego rekordzistę świata w półmaratonie Kibiwotta Kandie, który za rywala będzie miał Sebastiana Sawe, który od dwóch sezonów nie schodzi ze ścisłej światowej czołówki. Lista nazwisk w męskim biegu jest wręcz spektakularna. Mamy tam Rhonexa Kipruto, rekordzistę świata na tym dystansie, Muktara Edirsa, mistrza świata na 5 000 metrów, młodą gwiazdę Tadese Worku, który zdobywał hurtowo medale na juniorskich imprezach, a także dwóch silnych Hiszpanów: Carlosa Mayo i Jesusa Ramosa. W biegu kobiecym o szybsze bicie serc polskich kibiców przyprawią Angelika Mach i Iwona Bernardelli. Ta pierwsza będzie tydzień po świetnym występie w maratonie w Wiedniu.

W półmaratonie faworytami są Moses Kibet i Bernard Kimeli. W przypadku biegu kobiet zobaczymy pojedynek Gladys Longori, która wygrała półmaraton w Mediolanie, z Dorcas Kimeli. Bardzo ciekawy może być też występ Amerykanina Reeda Fishera ze słynnej grupy Tinman Elite. Także w biegu kobiet zobaczymy reprezentantkę USA, będzie nią Emily Durgin  — wicemistrzyni USA na 15 kilometrów.

Start już w sobotę 29 kwietnia. Pierwsze na trasę wyrusza o siódmej rano zawodniczki ścigające się na dystansie półmaratonu. Imprezę zamknie bieg na 5 kilometrów mężczyzn o godzinie 12:15. Więcej informacji oraz transmisja na kanale YouTube. W Herozgenaurach będziemy także my, więc szykujcie się na masę filmów i relację z imprezy Adizero Road To Records.

Możliwość komentowania została wyłączona.