7CHM061 1024x682 1
8 października 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Wyniki 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Jackiewicz i Kaczor ponownie w czołówce

9. Cracovia Półmaraton Królewski przeszedł do historii. Zwycięzcami okazali się Erick Leon Ndiema z Kenii oraz jego rodaczka Glorius Jepkirui. Najszybszym Polakiem został kolejny raz Mateusz Kaczor, a wśród Polek najlepiej pobiegła Monika Jackiewicz.

Liderzy znacznik piątego kilometra minęli w 14:54. W czteroosobowej grupie znajdował się Mateusz Kaczor, który przed rokiem również podjął walkę od samego początku z kenijską koalicją. Niestety zawodnik RLTL Optimy Radom powoli odpadał od grupy. Ostatecznie Kaczor ponownie ukończył zawody tuż za podium uzyskując czas 1:04:14. Całe podium zajęli Kenijczycy. Pierwszy był Eric Leon Ndiema 1:02:14, drugi z tym samym czasem Kennedy Kimutai Kaptila, trzeci z 1:03:02 był Bernard Kipkorior Koros. Kaczor po biegu, na swoich mediach społecznościowych, zażartował, że znowu jest czwarty, ale liczy, że ktoś wpadnie na dopingu. Biegacz nawiązał tym samym do niedawnej sytuacji, gdzie Kenijczyk biegający w barwach Benedek Team został złapany na stosowaniu dopingu. Kaptila i Koros, którzy przybiegli przed Kaczorem również reprezentują tę objazdową grupę węgierskiego managera, która dzięki polskim kontaktom ma co tydzień „biegowe żniwa” w polskich miastach.

Wśród kobiet najszybsze zawodniczki pokonały 5 kilometrów w 17:31. W tej grupie znajdowały się zarówno Monika Jackiewicz jak i Sabina Jarząbek. Jednak tak jak i w przypadku męskiej rywalizacji, tak i tu nasze reprezentantki odpadły od liderki przed dziesiątym kilometrem. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Hilda Jelagat Kiptum z czasem 1:12:51 (i siódmym miejscem OPEN). Drug była Monika Jackiewicz z 1:13:18, trzecia Glorius Jepkirui 1:13:45.

W towarzyszącym biegu na 5 kilometrów. Wygrał Ukrainiec Roman Adamovich 14:41, drugi był powracający po kontuzji Adam Czerwiński 14:58, trzeci dobiegł Rafał Sułkowski 15:26. Wśród kobiet wygrała Monika Kaczmarek 16:52, przed Józefiną Młynarską 17:24 i Mają Wąsik 17:29.