146A6254
24 listopada 2023 Jakub Jelonek Newsy

555 zawodników zgłoszonych do Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych


Ponad pół tysiąca zawodników zgłoszono do Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które odbędą się w najbliższą sobotę 25 listopada w Drzonkowie na przedmieściach Zielonej Góry. Organizatorem mistrzostw jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, należący do samorządu województwa lubuskiego. Mistrzostwa Polski będą również kwalifikacjami na Mistrzostwa Europy w Przełajach 2023.

Kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Brukseli

Reprezentanci 169 klubów powalczą w Drzonkowie nie tylko o medale mistrzostw Polski, ale również o kwalifikację na 29. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które odbędą się 10 grudnia w stolicy Belgii – Brukseli. Zasady PZLA przewidują wysłanie złotych medalistów w kategorii juniorów (U20) i młodzieżowców (U23), a także mistrzyni i mistrza Polski seniorów, ale tylko „w przypadku potwierdzenia dobrej dyspozycji startowej” (cokolwiek to znaczy) w biegu łączonym na 9 km. Do reprezentacji na mistrzostwa Europy oprócz wyżej wymienionych zakwalifikuje się 2. i 3. zawodniczka i zawodnik MP U23 z biegu na dystansie 7km, a także Zofia Dudek na podstawie osiągnięć w dotychczasowych startach na mistrzostwach Europy. Ponadto „do reprezentacji na mistrzostwa Europy w sztafecie mix 4×1500 m zakwalifikują się dwie kobiety i dwóch mężczyzn na podstawie wyników uzyskanych w sezonie 2023 oraz dotychczasowych startów w biegach przełajowych, ale wymagany jest obowiązkowy strat w Drzonkowie na krótkich dystansach”. Tradycyjnie do zapisu o zasadach kwalifikacji dołączono informację: „Oprócz wymienionych zawodniczek/zawodników na wniosek trenera głównego bloku po akceptacji Dyrektora Sportowego i V-ce Prezesa PZLA do spraw szkoleniowych do reprezentacji może zostać zakwalifikowana trójka zawodniczek/zawodników którzy na 95. PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych wykażą się bardzo dobrą dyspozycją startową. Ostateczną decyzję o powołaniu do reprezentacji na 29. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych w Brukseli podejmuje Zarząd PZLA na wniosek Zespołu Szkoleniowego PZLA”.

Mekka pięcioboistów ugości przełajowców

Drzonków, który od 1 stycznia 2015 r. został włączony do Zielonej Góry jest od wielu lat „Mekką” polskiego pięcioboju nowoczesnego. To tam trenowali złoci medaliści olimpijscy w tej konkurencji – Arkadiusz Skrzypaszek i Janusz Pyciak-Peciak, a później kolejne pokolenia utytułowanych pięcioboistów. Ośrodek sportowy powstał w latach 1975–1976 i znajduje się w nim m.in. odkryty basen olimpijski i drugi, pod dachem. W Drzonkowie uprawia się pięciobój nowoczesny, a także triathlon, jeździectwo i tenis stołowy. Praktycznie co roku odbywają się tam zawody rangi krajowej i międzynarodowej, czyli Mistrzostwa Polski w Pięcioboju Nowoczesnym, a w przeszłości goszczono w Drzonkowie m.in. Mistrzostwa Świata Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym.

Drzonkow basen

Trasa Mistrzostw Polski w przełajach 2023

Autorami tegorocznej trasy przełajowej są Krzysztof Filipowski oraz znakomity przed laty średnio i długodystansowiec Adam Draczyński.

– Trasa mistrzostw przebiega w całości po terenie ośrodka w Drzonkowie. Meta została zlokalizowana na hipodromie, a więc na podłożu piaszczystym. Jedna pętla liczy około kilometra i na każdej z nich do pokonania będzie długi na 50 metrów odcinek piaszczysty oraz jedna górka. Zawodnicy pobiegną też wzdłuż oczka wodnego, będzie też sporo zakrętów – opisuje przebieg trasy dla PZLA Adam Draczyński, którego podopieczny, Konrad Pogorzelski, będzie jednym z faworytów biegu młodzieżowców.

Przygotowania trasy można zobaczyć tutaj:

– Cieszę się, że mistrzostwa Polski w biegach przełajowych po tak długiej przerwie wracają do stolicy województwa lubuskiego. Myślę, że tegoroczna impreza jest dobrze przygotowana. Mamy ciekawą trasę, zaangażowane grono organizatorów. Duże wsparcie otrzymaliśmy od marszałka województwa lubuskiego. Sądzę, że zawodnicy i trenerzy będą się u nas czuć bardzo dobrze. Liczę też, że na kolejną edycję crossowych mistrzostw kraju Zielona Góra nie będzie musiała czekać ponad pół wieku, bo przecież tyle minęło od zawodów zorganizowanych w połowie lat 60. – mówi prezes Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki Robert Paluch.

me przełaje

Obsada Mistrzostw Polski

Tradycyjnie najwięcej uczestników zgłoszono w młodszych kategoriach wiekowych. Na 2 km w kat. U18 mamy 71 biegaczek, a w U20 już tylko 27 zgłoszeń. Na 3 km w U18 zgłoszono 61 uczestniczek, a na 4 km kobiet zaledwie 21. Wśród faworytek należy wymienić Elizę Megger, Aleksandrę Płocińską, Beatę Topkę, Patrycję Kapałę i Milenę Korbut. Wśród startujących znajdziemy także utytułowane zawodniczki: Ewę Jagielską, Paulinę Mikiewicz-Łapińską, Justynę Korytkowską. W kat. U23 na tym samym dystansie zgłoszono 19 zawodniczek. Najdłuższe dystanse wśród pań to 5 km (w kat. U20 mamy 24 zgłoszenia, m.in. rekordzistkę Polski Martynę Krawczyńską). Na 7 km w U23 zgłoszono 19 uczestniczek, a na 9 km zaledwie 14 seniorek. W tej ostatniej konkurencji zobaczymy m.in. Annę Bańkowską, Iwonę Bernardelli, Sabinę Jarząbek, Katarzynę Jankowską i Izabelę Parszczyńską, więc szykuje nam się zacięta rywalizacja.

Na 3 km juniorów mamy 42 zgłoszonych, a w kat. U18 o medale powalczy aż 79 biegaczy. Krótszy z dystansów seniorskich (na 4 km) to 33 zgłoszenia, a wśród faworytów należy wymienić Aleksandra Wiącka, Michała Groberskiego, Oliwiera Mutwila, czy Dariusza Boratyńskiego. W kategorii młodzieżowców (U23) mamy 26 zgłoszeń, a walka o premiowane na mistrzostwa Europy miejsca powinna być również bardzo zacięta. 5 km juniorów to 36 zgłoszeń, a w kat. U18 mamy 55 zgłoszonych biegaczy. W najdłuższych dystansach, na 7 km U23 wystartuje tylko 16 biegaczy (m.in. Maciej Megier, Konrad Pogorzelski i Mateusz Gos), a na 9 km seniorów zgłosiło się tylko 20 panów, wśród których są m.in. Kamil Jastrzębski, Patryk Kozłowski, Krzysztof Gosiewski i Sebastian Nowicki.

Transmisja i wyniki on-line

Mistrzostwa Polski w przełajach odbędą się w Zielonej Górze po raz trzeci, wcześniej „Winny Gród” był gospodarzem tej imprezy w 1953 oraz 1964 roku. Zmagania Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych będzie można śledzić na żywo z krytej trybuny ośrodka w Drzonkowie. Początek 95. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych zaplanowano na godzinę 10:15.

Listy startowe znajdziecie tutaj.

Wyniki on-line będzie można śledzić pod tym linkiem.

Transmisję mistrzostw Polski w biegach przełajowych będzie można obejrzeć tutaj:

Bądź na bieżąco
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Super! Oby można było dostrzec z relacji co się dzieje w trakcie rywalizacji.
Powodzenia wszystkim i niech wygrają najlepsi w „dobrej dyspozycji startowej”!

W młodszych kategoriach najwięcej zawodników. Jeśli wytrzymają w sporcie na dłużej, to może być ciasno również w seniorach. Talentów nie brakuje, byle „głowy” wytrzymały i zdrowie dopisywało.