torun
29 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

50-letni Kenijczyk wygrywa Halowe Mistrzostwa Świata Masters na 10 kilometrów

Podczas odbywających się w Toruniu Halowych Mistrzostw Świata Masters rozgrywane są nie tylko konkurencje halowe. Za nami już biegi przełajowe podczas których najlepsi okazali się Andrea Santos z Portugalii oraz Mariusz Giżyński. Dziś rozegrano bieg na dystansie 10 kilometrów. Najlepszym okazał się 50-letni Kenneth Mburu z Kenii, który pokonał całą trasę w 29 minut i 28 sekund.

Kenijczyk nie jest żadnym anonimowym biegaczem, a jego rekordy są imponujące. Jego najlepszy rezultat w maratonie to 2:07:36, uzyskany w 2011 roku w Pradze. Wygrywał również maratony w Toronto, Gold Coast w Australii oraz Mediolanie. Jego ostatni zanotowany start to 2:12:58 podczas maratonu w Mediolanie w 2021 roku. Jak widać zawodnik wciąż znajduje się w świetnej formie, pomimo rocznikowych 50 lat (skończy 50 lat 7 września).

Drugie miejsce podczas toruńskiego biegu zajął Hiszpan Javier Diaz Carretero z wynikiem 31.26, a trzecie Włoch Maurizio Raimond Vanotti z 31.38.

Wśród Polaków najwyżej sklasyfikowany był Grzegorz Kujawski, który wynikiem 31.39 zajął ogółem 4 miejsce i 3 miejsce w kategorii M45. Zwycięzcą kategorii M40 został Kamil Makoś, który uzyskał czas 31.44. Złote medale zdobyli również Piotr Pobłocki w M55 (34.05) oraz Ireneusz Kasprzak w M60 (34.53). Najstarsze kategorie wygrali: M80 Gerard Maillard z Francji (48.51) oraz M85 Niemiec Klemens Wittig (55.50).

Wśród kobiet najszybsza była Andrea Santos z czasem 34.58, wyprzedzając Sandrę Michalak (35.24) oraz Somayę Bousaid z Tunezji (35.31). Świetnie zaprezentowała się 53-letnia Włoszka Carla Primo, która osiągnęła czas 35.36.

Na zakończenie mistrzostw, w sobotę 1 kwietnia, odbędzie się półmaraton. Start o godzinie 11. Wyniki można śledzić tutaj.