Podczas gdy w Polsce sezon startowy trwa w najlepsze, w dniu 17 maja 2025 r. w Chinach odbyła się już 26 edycja maratonu na Wielkim Murze Chińskim. The Great Wall Marathon to bieg, w którym nie tylko walczysz z dystansem, wysokością i własnymi słabościami, ale robisz to wszystko, biegnąc po jednym z najbardziej znanych cudów świata. Poznaj wyniki z 2025 roku, historię tego maratonu, ciekawostki, informacje na temat trasy i dowiedz się czy możesz wziąć w nim udział!
W limicie czasu wynoszącym 8 godzin po tym, jak ostatni biegacz z czwartej fali przekroczy linię startu zmieściło się 334 zawodników maratonu (234 mężczyzn i 100 kobiet). Półmaraton ukończyło 336 zawodników (165 mężczyzn i 171 kobiet).
Zawodnik Alfie Robertson z Australii z czasem 4:01:25 netto i zawodniczka Leonie Schoeman z Republiki Południowej Afryki z czasem 4:27:52 netto.
W maratonie wystartowało 6 Polaków, a w TOP 10 znalazła się Polka Katarzyna Agnieszka Zaręba z czasem 4:57:01 netto. W półmaratonie pobiegło dwóch Polaków i jedna Polka.
Pełne wyniki ze wszystkich edycji dostępne są na stornie organizatora.
W 1998 roku Søren Rasmussen, założyciel duńskiego biura podróży Albatros Travel, postanowił urzeczywistnić ekstremalną wizję: zorganizować maraton na Wielkim Murze. Po licznych konsultacjach z lokalnymi władzami i wielu rekonesansach, plan stał się rzeczywistością.
Rok później, 26 maja 1999 roku, 350 uczestników (głównie z Danii) stanęło na starcie pierwszej edycji. 292 z nich ukończyło trasę, co było ogromnym sukcesem i początkiem długiej tradycji. Dziś The Great Wall Marathon (w tym również półmaraton i bieg na dystansie 8.5 km) to flagowe wydarzenie organizowane przez Albatros Adventure Marathons, które z czasem zyskało globalny rozgłos.
Wszystkie biegi rozpoczynają się w historycznym forcie Huangyaguan, na placu Yin i Yang. Stamtąd trasa prowadzi na południe, a następnie czeka uczestników 4-kilometrowe podejście do wejścia na mur. To dopiero rozgrzewka! Na pierwszych 8 km biegacze zmierzą się z najbardziej charakterystyczną częścią Wielkiego Muru Chińskiego, gdzie czeka na nich m.in. 700-metrowy odcinek tzw. „Goat Track” (niebezpieczny dla kolan) i pierwsze kilkaset schodów. Dla uczestników najkrótszego dystansu oznacza to już powrót na plac Yin i Yang.
Maratończycy i półmaratończycy po powrocie do fortu na 8 kilometrze, kontynuują bieg przez okoliczne wsie i malownicze pola. Na 34 kilometrze pełnego dystansu maratończycy ponownie wracają na mur jest i to kluczowy moment zawodów: kto nie pokona 34 km w czasie 6 godzin od startu, zostaje zdyskwalifikowany i nie może kontynuować biegu!
Trasa obejmuje aż 5 164 schody, co czyni ją jedną z najbardziej wymagających na świecie. Ale satysfakcja na mecie jest nie do opisania.
Choć trasa The Great Wall Marathon jest ekstremalnie trudna, nie brakuje na niej imponujących wyników. Oto kilka z nich:
Od 1999 roku maraton ukończyło już ponad 25 000 uczestników z ponad 100 krajów. Najstarszy finisher miał 74 lata, najmłodszy 18 lat. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Henrik Brandt z Danii, który jako jedyny na świecie ukończył wszystkie edycje maratonu od 1999 roku!
Co sądzicie o takim maratonie? Szaleństwo dla odważnych czy wspaniała przygoda i wspomnienia na całe życie?