KLUCZE NADZIEI
13 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

13 kwietnia rozpoczyna się bieg „Klucze Nadziei”


Fundacja „Maraton Warszawski” wraz z Federacją Rodzin Katyńskich zaprasza do udziału w wydarzeniu biegowym poświęconym pamięci ofiar. Akcja odbywa się w formule wirtualnej i startuje właśnie dziś – 13 kwietnia – w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ramach wydarzenia dostępne są trzy dystanse: biegowy na 5 lub 10 km oraz spacerowy na 1940 metrów.

„Klucze Nadziei” to wydarzenie, które ma na celu upamiętnić ludzi – Ofiary tragicznej karty polskiej historii – Zbrodni Katyńskiej. Bieg służy między innymi pokazaniu sylwetek tych osób, których życie zakończyło się wiosną 1940 roku. Zanim to się stało, żyli, kochali, odnosili sukcesy i realizowali swoje pasje. Chcemy ocalić ich życie od zapomnienia i przypomnieć ich imiona.

KLUCZE NADZIEI 02 1200x1200px

– Skupiona wokół Fundacji „Maraton Warszawski” społeczność biegowa to wspaniali ludzie i ogromny potencjał. Nasi biegacze nieraz pokazali, że są otwarci na różne inicjatywy, w których bieganie nie zawsze jest głównym elementem.  Wydarzenie, do którego dziś zapraszamy, to swoisty hołd dla życia. Każdy z nas, wybiegając na ścieżkę wybranego dystansu, może poświęcić swoje myśli i czas ludziom, którzy ponad 80 lat temu tak samo cieszyli się z codziennych przyjemności i realizowali swoje pasje. W ten sposób przywracamy pamięć o nich – mówi  Marek Tronina, Prezes Fundacji „Maraton Warszawski”

Bieg „Klucze Nadziei”

Symbolem biegu jest klucz. Na miejscu pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej znajdowano różne przedmioty osobiste. Znajdowano też klucze. Żołnierze, którzy żegnali swoich bliskich, zabierali ze sobą element rodzinnego domu, który pozwoliłby im otworzyć ponownie drzwi do rodziny, uściskać bliskich, ucałować ukochanych, wrócić do dawnych przyzwyczajeń i przyjemności. Klucz to znak nadziei na powrót. Każdy, kto wspomni dzisiaj imiona tych, którzy do domu nigdy nie wrócili, niejako otwiera za nich drzwi odnalezionym kluczem.

Pamiątkowy medal z biegu to właśnie klucz – można zamknąć go swojej dłoni. To pamiątka i symbol zaangażowania w zachowanie pamięci o ludziach, których życie przerwała czarna karta w historii Polski. Dziś chcemy, żeby ten klucz był symbolem radości życia, kluczem do szczęścia, ale i elementem upamiętniającym szczęśliwe dni ofiar katyńskich.

KLUCZE NADZIEI 04 1080x1920px

Na miejscu pochówku Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w anonimowych, zbiorowych mogiłach, w lasach koło Katynia, Charkowa, Miednoje i Kijowa-Bykowni znajdowano różne przedmioty osobiste. Znajdowano też klucze. mówi prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska – Dziś naszym celem nie jest mówienie tylko o tragedii, ale pochwała życia Naszych Bliskich. Rocznice wydarzeń z dalszej i bliższej historii bywają ograniczone do oficjalnych uroczystości. Bukiet nawet najpiękniejszych kwiatów przeminie, a tu przecież chodzi o pamięć o żywych ludziach, na których drodze stanęła straszna historia. Ofiary Zbrodni Katyńskiej to byli ludzie przeważnie bardzo młodzi, mieli swoje pasje, uprawiali sport. Takimi należy ich przypominać.  Może ktoś, kto dzisiaj pokona swój biegowy dystans, pomyśli o nich przed chwilę? Zabierzcie naszą opowieść dalej, niech odetchnie kolejną wiosną!

Formuła wydarzenia

W wirtualnym biegu pamięci można wziąć udział, rejestrując się i wybierając dystans: 5 km lub 10 km. Najmłodszych, najstarszych lub osoby dopiero rozpoczynające biegowe treningi zapraszamy do pokonania dystansu spacerowego, który nawiązuje historycznie do daty, jaką chcemy tym wydarzeniem uczcić, czyli 1940 m.  Sam bieg lub spacer należy zrealizować w dowolnej lokalizacji w terminie między 13 a 30 kwietnia 2023 roku. Początek wydarzenia to 13 kwietnia,  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Biegnąc, pozwól się dostrzec, a wybrany przez siebie dystans pokonać w białej koszulce, chuście czy z innym, drobnym elementem, który pozwoli nam razem stworzyć społeczność tego biegu.

Spacer w Warszawie – 1940 metrów

Dla warszawiaków mamy propozycję pięknej trasy mierzącej właśnie dystans 1040 metrów , a której meta znajduje się obok Muzeum Katyńskiego przy ul. Jana Jeziorańskiego 4.

Bieg z dedykacją

Na stronie Federacji Rodzin Katyńskich w zakładce NASI BLISCY opublikowane są sylwetki Ofiar Zbrodni Katyńskiej, których rodziny opowiadają ich historię właśnie po to, by pamięć o nich nie odeszła. To piękne historie, do których poznania zachęcają organizatorzy. Podczas zapisu na bieg można wybrać i wpisać nazwisko osoby, której chce się poświęcić swój bieg. To może być członek Twojej rodziny, imiennik, a może osoba, której historia życia Cię inspiruje czy porusza. Możesz też pobiec, nie wybierając bohatera.

Informacja o osobie, której zadedykowało się swój tegoroczny udział w wydarzeniu, znajdzie się na certyfikacie z biegu. 

Dystanse: 1.940 m/5 km/10 km

Termin pokonania wybranego dystansu: od 13 do 30 kwietnia 2023

Zapisy na bieg: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/
Pytania i odpowiedzi o wydarzenie: www.federacja-katyn.org.pl/klucze-nadziei-faq

Strona biegu: www.federacja-katyn.org.pl/klucze-nadziei-bieg-pamieci

Możliwość komentowania została wyłączona.