1 marca 2016 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rusza Spiropharm Marathon Project – szansa dla was na start w któryms z World Marathon Majors


Biegiem w Tokio rozpoczął się Spiropharm Marathon Project, czyli projekt, którego celem jest wspieranie ludzi w realizacji ich biegowych marzeń o starcie w niesamowitych maratonach z serii World Marathon Majors. Zachęcamy do przeczytania relacji Mikołaja Kubicza, uczestnik programu Spiropharm Marathon Project, który w niedzielę ukończył maraton w Tokio.

Spiropharm Marathon Project to inicjatywa polsko-japońskiej spółki Spiropharm, której celem jest wspieranie ludzi w realizacji ich biegowych marzeń o starcie w niesamowitych maratonach z serii Abbott World Marathon Majors. W skład cyklu wchodzą biegi w Tokio, Londynie, Bostonie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku. W ciągu 2 lat przedstawiciel Spiropharm Marathon Project pobiegnie w każdym z 6 maratonów wchodzących w skład tego cyklu.

Czy ja też mogę pojechac na któryś z World Marathon Majors?

W ramach Spiropharm Marathon Project w kolejnych biegach tego światowego cyklu wystartują biegacze, którzy przedstawią najciekawsze pomysły na promowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.  Szansę startu w jednym z 5 pozostałych maratonów otrzymają m.in. osoby niewidome oraz niesłyszące. Spiropharm jako współwłaściciel firmy MIGAM.ORG – jest bowiem mocno zaangażowany w pomoc i poprawę jakości życia wszystkim ludziom, niezależnie od problemów i barier, z jakimi przychodzi im borykać się na co dzień.

– Naszą misją jest motywowanie ludzi do długofalowego i całościowego dbania o swoje zdrowie. Efektem jest nie tylko dobra kondycja i samopoczucie, ale przede wszystkim lepsze i dłuższe życie. Maraton dobrze wpisuje się w idee, w które wierzymy. To nie tylko wyścig na dystansie 42,195 km, ale wielki cel, którego realizacja wymaga połączenia kilku elementów takich jak zharmonizowana dieta, systematyczny trening biegowy, monitoring stanu zdrowia oraz przygotowanie mentalne. Biegaczom biorącym udział w projekcie udzielimy wsparcia zarówno coachingowego, jak i zadbamy o pakiety startowe oraz podróże do miast, w których odbywają się maratony z cyklu Abbott World Marathon Majors. Jestem przekonany, że uruchamiając Spiropharm Marathon Project przecieramy nowy szlak w podejściu do wspierania amatorskiego biegania. – powiedział Piotr Franczak, Prezes Zarządu firmy Spiropharm S.A, partnera projektu.

World Marathon Majors, czyli kiedy?

W marcu powinny być znane zasady, jak wziąć udział. Przedstawiając swoje projekty, będziecie mogli wystartować w maratonach: w Berlinie, Chicago i Nowym Yorku 2016 oraz w Bostonie i Londynie 2017.

Pierwszy z serii sześciu maratonów odbył się w niedzielę (28 lutego) w Tokio, gdzie start w ramach projektu zaliczył Mikołaj Kubicz, który był dla właścicieli firmy katalizatorem dla całego pomysłu . Poniżej jego relacja.

Tokyo Marathon –  odmienność, która fascynuje

Na mecie BMW Berlin Marathon, mojego pierwszego maratonu z serii Abbott  World Marathon Majors, który ukończyłem we wrześniu ubiegłego roku, w mojej głowie zrodził się pomysł, aby przebiec pozostałe 5 maratonów wchodzące w skład tego cyklu. W ten sposób powstał projekt „Na sześciu oddechach”. Droga do zaczerpnięcia drugiego maratońskiego oddechu w Tokio była długa i pełna przeszkód. Pierwszą barierą była loteria, w której organizatorzy Tokyo Marathon spośród setek tysięcy zgłoszeń biegaczy z całego świata wybierają prawie 35 tysięcy szczęśliwców. Wysyłając aplikację miałem ogromną nadzieję, że uda mi się znaleźć w tym gronie. Pamiętam dobrze dzień, gdy otrzymałem z Japonii korespondencję z potwierdzeniem, że numer startowy na 10. jubileuszową edycję Tokyo Marathon jest już mój!

IMG 8016
Drugim wyzwaniem, z jakim musiałem się zmierzyć w drodze na start tego biegu było znalezienie partnera, który udzieliłby mi wsparcia w organizacji wyjazdu do Japonii oraz przygotowaniach do startu. Nawiązałem kontakt z polsko-japońską firmą Spiropharm, która prowadzi m.in. program coachingowy SpiroLife. Zainspirowałem ich opowieścią o tokijskim maratonie oraz całym cyklu Abbott World Marathon Majors. W efekcie powstał Spiropharm Marathon Project, pomysł wysłania 6 różnych osób na wszystkie 6 największych maratonów na świecie. Byłem szczęśliwy, że mogę być biegaczem, który w ramach tego projektu pobiegnie w Tokio. Spiropharm pokrył koszty opłat startowych, sprzętu sportowego, przelotu do Japonii oraz pobytu w tym kraju. Słowem, kompleksowe wsparcie! Nie pozostało mi nic innego, jak przeżyć ten wyjątkowy maraton najlepiej, jak umiem.

Jak wspomniałem na wstępie 10. edycja Tokyo Marathon miała być  moim drugim maratonem z serii Abbot Marathon World Majors i moim pierwszym bieganiem poza Europą. Dlatego trudno mi porównać tokijską imprezę do maratonów w Berlinie czy w Warszawie, które miałem okazję biegać w ostatnich latach. Ta odmienność całkiem mnie zafascynowała. Po przylocie do Tokio od razu widać, że dla Japończyków w życiu bardzo ważne są detale. Przełożyło się to na samą organizację biegu, którą oceniam jako doskonałą.  Przed startem po przekroczeniu bramek maratończycy byli częstowani bananami, małymi pomidorami, izotonikiem i woda I napojem z BCAA.  Nie spotkałem się z takim serwisem w Berlinie, ani tym bardziej w Warszawie. Warto było przyjść wcześniej do strefy startowej, żeby zobaczyć biegaczy poprzebieranych w najdziwniejsze stroje typu ninja, gejsza, pomidor, truskawka, Mario I Luigi itp. Ta egzotyka sprawia, że na chwilę zapominasz o stresie związanym ze startem.

Rano było chłodno, ale znośnie, natomiast już podczas biegu świeciło mocne słońce często dzieląc drogę na miejsce słoneczne i zacienione, w którym można się było schować. Jak na maraton na przełomie lutego i marca to było naprawdę gorąco. Pierwsza część trasy była technicznie znacznie łatwiejsza od drugiej. Druga część trasy to kilka podbiegów, skoncentrowanych zwłaszcza na ostatnich kilometrach maratonu. W pierwszej części było więcej picia a w drugiej więcej jedzenia. Na trasie można było korzystać do woli z z bananów i cytrusów, a także rozkoszować się pysznymi bułeczkami japońskimi z nadzieniem. W strefach nawadniania kolejność napojów zawsze była taka sama: najpierw zawsze był izotonik, a potem woda. Wszystko to było dostępne w dużych ilościach.

IMG 8154
Myślałem, że w Berlinie było dużo kibiców, ale mam wrażenie, że tu było ich dwa razy tyle! Tak na moje oko to przynajmniej 2 miliony. Na żadnym z biegów nie spotkałem się z takim wsparciem czy pomocą zarówno od organizatorów jak i od kibiców. Podczas biegu spotkałem ludzi z różnych stron świata w tym kilka osób z Polski. Atmosfera biegu i fantastyczny doping kibiców, sprawił że przystępując do biegu zdecydowałem się biec jak na mnie dość wolno, nie stresujące się czasem, aby móc jak najwięcej doświadczyć. Mój czas z Berlina to 3:13:30, ale w Tokio chciałem zmieścić się w 4 godzinach. Trasa biegu poprowadzona była przez najciekawsze miejsca w Tokio od dzielnicy Asakusa, m.in. koło bramy Kaminari-mon. Szczególnie zapamiętałem, wielki posąg samuraja, żyrafy, wysokie budynki w dzielnicy…. itd.  Bardzo fajnie czułem się biegnąc ulicami, którymi dzień wcześniej spacerowałem jako turysta. Podczas całego maratonu z ust kibiców słyszałem przede wszystkim dwa słowa – MIKO i GANBARE, czyli japońskie „Trzymaj się!” Słysząc wołanie „Miko!” rozglądałam się za ekipą Spiropharm Marathon Project, która towarzyszyła mi na trasie. Udało nam się spotkać 3 razy, co potwierdza doskonałą organizację logistyczną pomiędzy poszczególnymi punktami pomiaru czasu. Bardzo chciałem podziękować tej ekipie za wsparcie i pozytywną energię. Dodawało mi to dużo siły.

Jeśli chodzi o oprawę maratonu, to zawierała ona wiele animacji taneczno-muzycznych, np. tańczące dzieci czy grające zespoły. Na mecie, pomimo tego że biegłem poniżej swoich możliwości, czułem satysfakcję z ukończenia maratonu i z obserwowania radości na twarzach kończących bieg. Na mecie większość osób siadała na ziemi i relaksowała się na słońcu. Po tym krótkim odpoczynku odbieraliśmy piękne medale oraz ręczniki finiszera, kolejna nowość, z którą dotychczas nie spotkałem się na żadnym z biegów. Następnie przechodziliśmy przez świetnie przygotowane stanowiska wydające  jedzenie, picie i przechodziliśmy się do hali, gdzie zgromadzone były depozyty. Można było skorzystać z pomocy stacji medycznych, masaży itd. Sporo wolontariuszy mówiło po angielsku. Na koniec obejrzałem ceremonię wręczenia medali i nagród. Jestem pod wielkim wrażeniem tego maratonu i już myślę, żeby pobiec w nim jeszcze raz! Tokio i Japończykami jestem tak zachwycony, że na pewno wrócę tu jak najszybciej.  Arigato!

Możliwość komentowania została wyłączona.