11 lutego 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – półmaraton


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy – progres. Po przeanalizowaniu konkurencji rozgrywanych na bieżni pora na to, co chyba dla większości biegaczy najciekawsze, biegi uliczne i dystans półmaratonu.

wawa start
W Polsce najszybszy półmaraton rozgrywany jest w Warszawie – rekord tej imprezy należy do Sammy’ego Korira (na zdjęciu z numerem 24) i wynosi 1:01:18.
Kolejna edycja tego biegu już 30 marca 2014 r.

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

polmaraton m

Komentarz

Bieg na 21,097 km to jedna z najdynamiczniej rozwijających się konkurencji lekkoatletycznych. Na świecie organizowanych jest coraz więcej imprez tego typu, w których startuje coraz więcej zawodników – zarówno amatorów, jak i wyczynowców.

Duża liczba zawodowych biegaczy, którzy startują w półmaratonach sprawia, że przekłada się to na wzrost poziomu tej konkurencji. Szczególnie widać to na podstawie analizy sezonów 2005, 2006 i 2007. 

I mimo że dystans półmaratonu nie cieszy się dużym prestiżem – nie znajduje się w programie Igrzysk Olimpijskich, a mistrzostwa świata w półmaratonie są mało popularne – to wydaje się, że jego poziom wciąż może rosnąć. Wysokie zainteresowanie amatorów, coraz większa liczba imprez, nierzadko wysokie nagrody finansowe oraz fakt, że półmaraton jest świetną formą przygotowań w drodze do maratonu mogą sprawić, że wkrótce będziemy świadkami kolejnych prób bicia rekordu świata. Ten od 2010 roku należy do króla tej konkurencji – Zersenaya Tadese i wynosi 58:23.

polmaraton w

Komentarz

Wśród kobiet sytuacja jest bardzo podobna. Tak jak u mężczyzn, od 2005 roku notuje się coraz lepsze wyniki uzyskiwane na tym dystansie i wydaje się, że kolejne sezony będą przynosiły kolejny wzrost.

Taka sama prognoza może dotyczyć prób poprawienia rekordu świata. W tej chwili rekord świata kobiet w półmaratonie wynosi 1:05:50 i należy od 2011 roku do Mary Keitany, choć wkrótce, podobnie jak rekord Tadese, i on może zostać poprawiony. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku lepszy wynik uzyskała Priscah Jeptoo – 1:05:45 – miało to jednak miejsce na nieatestowanej trasie w Newcastle.

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com

Możliwość komentowania została wyłączona.