New Balance 1080v12
 
4 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – 100 i 110 m przez płotki


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy – progres. Poprzednio analizowaliśmy dystanse 100 i 200 metrów. Teraz pora na biegi płotkarskie na 100 i 110 m.

plotki

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

110m pl m

Komentarz

Bieg na 110 m przez płotki mężczyzn jest jednym z nielicznych, w którym tak często w ostatnich 10 latach poprawiano rekordy świata (4 razy przez 3 różnych zawodników). Niestety sytuacja ta nie wpłynęła na jakiś znaczący wzrost tej konkurencji w ostatnich latach. Konkurencja miewała swoje wzloty (sezon 2007 i 2012) i upadki (sezon 2010) i trudno określić jaka przyszłość ją czeka, tym bardziej, że świetnie zapowiadające się kariery najlepszych zawodników bardzo często nie przebiegają po ich myśli.

Przykładem zawodników, o których mówiło się, że powinni zdominować bieg na 110 m ppł. na kilka sezonów byli wszyscy ostatni rekordziści świata w tej konkurencji – Xiang Liu, Dayron Robles i Aries Meritt. Mimo ich wielu osiągnięć nie można powiedzieć, że rządzili w swojej konkurencji przez lata.

100m pl w

Komentarz

Biegi płotkarskie na krótkim dystansie wśród kobiet także miały swoje wzloty i upadki. Co ciekawe najsłabszy sezon w ostatnich latach miał miejsce – podobnie jak wśród mężczyzn – w roku 2010. Być może powodem tego jest brak imprezy mistrzowskiej rangi mistrzostw świata lub igrzysk olimpijskich?

Co cieszy to wzrost poziomu tej konkurencji w ostatnich trzech latach. Szczególnie imponująco prezentują się najlepsze wyniki z tego sezonu, a przede wszystkim czas Brianny Rollins (12.26), najlepszy na tym dystansie od 21 lat.

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com.