Redakcja Bieganie.pl
W niedzielę 10 listopada w Poznaniu premiera książki „Rekordzista", czyli nie do końca typowej biografii Henryka Szosta. Rozmawiamy o niej z jednym z autorów – Jakubem Jelonkiem. Wydawnictwo będzie na razie dostępne tylko na dedykowanych spotkaniach oraz za pośrednictwem strony wydawnictwa Książki dla Biegaczy.
Bieg Niepodległości RUN POLAND 2019 został oficjalnym partnerem książki o rekordziście Polski w maratonie. Dlatego Henryk Szost będzie 10 listopada właśnie w Poznaniu bohaterem jej premiery. Dla uczestników spotkania odbywającego się o 16:00 w biurze imprezy (Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, hala 3A), którzy zakupią „Rekordzistę", organizatorzy przygotowali dodatkowo koszulkę Biegu Niepodległości RUN POLAND 2019.
Książka o Henryku jest kolejnym efektem prac wydawnictwa Książki dla Biegaczy (ma na swoim koncie „Trening mistrzów”). Jak przyznał w krótkiej rozmowie z nami rekordzista kraju w maratonie – inicjatorem akcji był wydawca Rafał Gniła, a forma publikacji nie do końca odpowiada typowej biografii.
Nasza redakcja jest jej partnerem. Za jej ostateczny kształt odpowiedzialni są zresztą współpracownicy Bieganie.pl: Jakub Jelonek oraz Marta Kijańska-Bednarz. Spytaliśmy Kubę o jego wrażenia z prac nad trudnym tematem i z dość wymagającym bohaterem.
– Rozmowy o książce rozpoczęliśmy jesienią 2017 roku, a prace ruszyły kilka miesięcy później. Od tego czasu spotykaliśmy się z Heniem na obozach w Jakuszycach, Międzyzdrojach, gdzie szykował się do kolejnych startów. Po naszych treningach umawialiśmy się na pogawędkę, gdzie nagrywaliśmy kolejne materiały. Do tego dochodziły jeszcze rozmowy telefoniczne. Musiałem się do tego odpowiednio przygotować, żeby dobrze poprowadzić taką rozmowę, więc sprawdzałem wyniki, pytałem, szukałem. Na szczęście jestem w na tyle dobrej sytuacji, że znam wiele wydarzeń „z pierwszej ręki”, więc łatwiej mi przedstawić kulisy sportu, specyfikę treningu. Po prostu to „czuję” – mówi Jakub Jelonek, który sam jest wyczynowym, czynnym lekkoatletą, do tego olimpijczykiem, uprawiającym chód sportowy. – Oprócz tego udało mi się dotrzeć do 18 osób z otoczenia Henia, również do Leonida Shvetsova i Antoniego Niemczaka. Musiałem pojeździć po Polsce, szukać kontaktu, czasem bezskutecznie – kilka osób nie zgodziło się na rozmowę. Ciężko określić to wszystko czasowo, ale zebrał się prawie rok żmudnej pracy, weryfikowania niektórych informacji, redagowania tekstu – wspomina redaktor Bieganie.pl. – Bywały momenty kryzysowe, gdy narzuciłem sobie za dużo spraw. Pracowałem jednocześnie nad trzema różnymi książkami, pisałem cyklicznie artykuły, plus praca na uczelni i w szkole, pisanie doktoratu i życie prywatne. Do tego trening w chodzie na 50 km zajmuje szalenie dużo czasu… Musiałem więc to wszystko dobrze poukładać, ale stopniowo jakoś to szło do przodu. Ważne, że książka warta była tego wysiłku, bo efekt bardzo nas cieszy. Marta pracowała z gotowym tekstem, żeby „Rekordzistę" lepiej się czytało. Zmian było dość sporo, ale dzięki temu książka zyskała nowy charakter, a całość stała się, wydaje mi się, bardziej przystępna. Dzięki temu prace też nabrały większego tempa, bo musiałem bardziej się zmobilizować, żeby dopracować wszystkie fragmenty.
Szost na co dzień nie sprawia wrażenia osoby żyjącej w świetle reflektorów. Jeśli jest w cyklu treningowym, skupia się na bieganiu, poza sezonem z reguły wraca do rodzinnej Muszyny. Jeśli już zabiera głos, to wyrazisty – wzbudza dyskusje i niekiedy kontrowersje. Chociaż ci, którzy znają rekordzistę Polski, wiedzą, że można z nim rozmawiać godzinami, niekoniecznie o bieganiu.
– Z Heniem świetnie się współpracuje, bo bardzo lubi opowiadać. Pod tym względem pracowało mi się dość łatwo, ale tak jak z każdym: bywają lepsze i gorsze dni. Mimo wszystko świetnie się przy tym bawiliśmy, lepiej się poznaliśmy. Miło jest też powspominać różne fajne wydarzenia z przeszłości. Szczególnie ciekawa jest chyba końcówka książki, gdzie rozmawialiśmy nie o sporcie, tylko o życiu. Myślę, że takie pozasportowe sprawy są nawet ciekawsze, niż treningi i starty – podsumowuje Jakub Jelonek.
Osoby z okolica Poznania i nie tylko – zapraszamy na premierę 10 listopada. Książkę „Rekordzista" kupić będzie można na razie tylko na specjalnych wydarzeniach i spotkaniach autorskich oraz za pośrednictwem strony wydawnictwa Książki dla Biegaczy.