8 marca 2011 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Polacy to samotnicy


Bieganie.pl: Poniższe badanie przygotowane przez ARC Media pokazuje aktualną ankietową pozycję biegania w Polsce. Co ciekawe w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy zapytania z dwóch instytucji o przyczynę "fenomenu" gwałtownego wzrostu zainteresowania bieganiem na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Ten wzrost pokazany jest na poniższym wykresie. Podobno w porównywarkach cenowych wzrost wyszukiwania dla słowa "pulsometr" jest bardzo znaczny, znacznie większy niż dla słowa "rower".

Aż 30 proc. Polaków wychodzi z założenia, że w zdrowym ciele, zdrowy duch i uczęszcza na zajęcia sportowe. Co więcej, z roku na rok przybywa w naszym kraju osób aktywnych fizycznie. Polacy to sportowi indywidualiści. Najczęściej uprawianymi przez nich sportami są jazda na rowerze oraz bieganie – wynika z najnowszego raportu instytutu ARC Rynek i Opinia.

Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że w ubiegłym roku uprawiało sport. Jest to wynik o ponad 10 proc. lepszy niż jeszcze trzy lata temu. Obywatele naszego kraju wychodzą z założenia, że jak już uprawiać sport, to na całego. 43,3 proc. aktywnych fizycznie respondentów twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu bierze udział w zajęciach sportowych. Co więcej, 27,4 proc. robi to co 2-3 tygodnie, a 10,9 proc. mniej więcej raz w miesiącu.  

Trzeba przyznać, że Polacy to prawdziwi samotnicy, jeśli chodzi o uprawianie sportu. Do najczęściej uprawianych przez nich sportów należą jazda na rowerze (26,4 proc.) oraz bieganie (20,2 proc.). – „Od dłuższego czasu, szczególnie w dużych miastach, da się zaobserwować narastającą modę na jazdę na rowerze. Sprzyja temu zwłaszcza rozbudowa systemu ścieżek rowerowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to sport, który nie wymaga dużych nakładów finansowych” – mówi Aleksandra Brzozowska, badaczka z ARC Rynek i Opinia. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się piłka nożna. Należy jednak podkreślić, że z roku na rok ubywa osób, które uprawiają sporty zespołowe. – „Jeszcze w 2007 roku piłkę nożną uprawiał co trzeci Polak, dziś robi to tylko co piąty. Polacy potrzebują pozytywnej zachęty w postaci sukcesów drużyny narodowej. Kiedy te się kończą, tracą zapał”  – dodaje.

polacy samotnicy wykres

Uprawiane dyscypliny sportu przez Polaków, ARC Rynek i Opinia

Badanie zostało przeprowadzone metodą bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAPI) w 3 falach od maja do grudnia 2010 r. na reprezentatywnej próbie N=1218 mieszkańców Polski w wieku 15-65 lat.

FORUM DYSKUSYJNE

Możliwość komentowania została wyłączona.