wrytmiebiegania 3
4 stycznia 2023 Janusz Romanowicz Lifestyle

Pół roku „ W Rytmie Biegania” – podsumowanie cyklu podcastów


29 czerwca 2022 roku zadebiutował nasz podcast „W Rytmie Biegania”. Minęło pół roku, a w tym czasie wraz z marką eobuwie.pl zrealizowaliśmy 25 odcinków. Nie tylko gościliśmy znakomitych sportowców, ale też trenerów, dietetyków, psychologów, dziennikarzy i wielu innych. Wszystko to, by przekazać wam jak najbardziej kompleksową wiedzę na temat biegania, przedstawić ciekawe osoby, zachęcić początkujących do ruszenia się z łóżka i sprawić, by każdy biegacz był coraz lepszy w swoim fachu.

A tak, to się zaczęło…

Koncepcja podcastu podcastu powstała z inicjatywy Adama Kszczota & Tomasza Koprowskiego – odpowiedzialnego za rozwój projektów marketingowych portalu. Dzięki współpracy z marką eobuwie.pl mogliśmy przełożyć nasze komunikacyjne wizje na 25 znakomitych odcinków. 29 czerwca wyemitowaliśmy pierwszy odcinek, w którym skonfrontowaliśmy zawodowca Adama Kszczota z amatorem Kubą Pawlakiem, który współprowadził pierwsze odcinki naszego cyklu. Czy te dwie grupy tak wiele różni, a może więcej jest podobieństw?

My wierzymy, że najważniejsza jest wspólna pasja, dlatego „W Rytmie Biegania” to podcast, przeznaczony zarówno dla „mistrzów świata”, jak i dla tych, którzy jeszcze nie zaczęli swojej przygody z bieganiem. Nieważne, czy miałeś jedynki, czy szóstki z WF-u, czy ważysz 60 kg, czy 160 kg. Ważne, że masz motywację, by coś zmienić, a nasz podcast wychodzi naprzeciw twoim oczekiwaniom. W każdym odcinku staraliśmy się dostarczyć wiedzę i porady, których warto wysłuchać i wdrożyć w swój plan treningowy, a dodatkowo o inne spojrzenie na wiele tematów na dbał współprowadzący Maciej Kurzajewski.

Nasi goście

Bohaterem pierwszego podcastu był Jacek Mejer, znany głównie pod pseudonimem Mezo – polski raper, który hobbystycznie trenuje biegi długodystansowe i może się poszczycić naprawdę znakomitymi rekordami życiowymi:

  • Maraton – 2:48:32
  • Półmaraton – 1:18:54
  • 10 km – 35:29
  • 5 km – 17:29

Przykład Mezo pokazuje, że nawet, gdy nie jesteś zawodowcem i masz na głowie wiele innych spraw, to dzięki ciężkiej pracy możesz wykręcać bardzo dobre wyniki. Trudno jednak o rezultaty, jakie osiągają najlepsi w kraju zawodnicy. Gwiazdy polskiego i światowego sportu również gościły w naszym studiu. Wśród nich:

Jak prowadzić zawodowca, ale również o tym, o czym powinni pamiętać amatorzy mówili też utytułowani, doświadczeni trenerzy: Dominik Kopeć i Andrzej Wołkowycki.

Również osoby, które znamy z radia czy telewizji są aktywne fizycznie. O swoich przygodach z bieganiem mówili dziennikarze: Przemysław Babiarz, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk, a także prezenter radiowy i aktor kabaretu Paranienormalni Robert Motyka.

Warto też brać przykład z Wojciecha Kępki, którego „Wieczorne Bieganie w Szczecinie” pokazuje, że bieganie może też być wieloletnią formą fajnych, towarzyskich spotkań.

Pamiętajmy też, że bieganie to nie tylko trening. Jak wiedza o medycynie pomaga sportowcom? O tym mówili: lekarz doktor Tomasz Mikulski oraz położna, a jednocześnie Asics Front Runnerka Natalia Regulska.

O tym jak powinno wyglądać żywienie u biegaczy edukowała nas dietetyczka Katarzyna Biłous. Zawodnik musi nie tylko dbać o ciało, ale i o umysł – przypomina psycholog i sędzia sportowy Dariusz Nowicki.

Sport uczy wielu wartości i zachowań, mogących się przydać także w biznesie. Udowadnia to dr Sylwester Pawęta, były lekkoatleta, który obecnie osiąga spektakularne sukcesy jako przedsiębiorca.

Z kolei Marcin Fudalej jest przykładem osoby, której kariera została przerwana przez kontuzje, a mimo to pozostała blisko biegania. Na podstawie rozmowy z nim dowiecie się kim jest i jakie ma zadania manager w sporcie.

Jeśli komuś samo bieganie nie wystarcza, to może spróbować swoich sił w Runmageddonie. Więcej na ten temat w podcaście z Jarosławem Bienieckim. Może dla innych prawdziwym wyzwaniem są dopiero ultramaratony. Jeśli tak, to warto wysłuchać rozmowy z Romanem Fickiem.

Kilka rad na zachętę

W ciągu 25. odcinków mogliście zapoznać się z wieloma teoriami i praktykami dotyczącymi biegania. My postanowiliśmy przedstawić kilka z nich, które być może zachęcą was do wysłuchania w całości każdego z podcastów:

Myślę, że najważniejsze są stopy i łydka. To jest coś, co jest zaniedbywane. Wszyscy myślą, że trzeba robić przysiady na ładne pośladki. Oczywiście to też jest bardzo ważne, zwłaszcza w sprincie. Niejednokrotnie mam wrażenie, że są trochę źle dobrane buty do postawy danego biegacza. Wiadomo, trzeba pójść najlepiej do podologa, który ci dobierze odpowiednie buty, ale oprócz tego w mieście biega się po twardym podłożu, po betonie czy tam asfalcie i cały czas załóżmy tyle masz kroków. Cały czas ta noga, ta stopa dostaje. Te wszystkie ścięgna są cały czas obciążane. Bardzo często to wywołuje też stany zapalne, które się robią przewlekłymi. Ta część naszego ciała też jest słabo ukrwiona, w związku z czym też się słabo regeneruje i taki stan zapalny trwa dłużej. A jeżeli będziemy dbali też o to pomiędzy i wzmacniali na treningu siłowym, to możemy tego uniknąć, bo stopa będzie gotowa na przyjęcie tego obciążenia.

Anna Kiełbasińska

Przede wszystkim trzeba zacząć od powodów, dla których człowiek podejmuje wyzwanie sportowe. Możemy sobie kupić dowolne buty, bieżnię ruchomą do domu czy karnet do klubu fitness. Cokolwiek. Jeżeli nie określimy powodów, które kierują nami, to będzie bardzo trudno wykonać ten pierwszy krok. Dlatego ja bym zaczął od tego, co tak naprawdę kręci mnie w sporcie. Dlaczego chciałbym to zrobić? Wiele osób trenuje, bo to jest zdrowe. Ale ja mam z tym pewien kłopot, bo racjonalnie uprawiany sport powoduje poprawę zdrowia, ale to jest jak ze zdrowym jedzeniem, że jak ono nie jest smaczne i nie podoba nam się, to nie będziemy tego jedli przez dłuższy czas i tyle. Skierujemy się na jakąś chwilową dietę. Zdrowie nam się powinno gdzieś tam przy okazji pojawiać, to powinien być efekt zamierzony, ale prawie że uboczny.

Robert Korzeniowski

Jeżeli ktoś ma problemy zdrowotne, nie jest w stanie się zmobilizować na trening, nie powinien startować w maratonie moim zdaniem, bo to jest trudny dystans. Do niego trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym. I tu nie ma drogi na skróty. Żeby to było zdrowe, żeby to było sportem na całe życie, to wtedy trzeba o tym pamiętać. Jeżeli ktoś ma problemy w przygotowaniach, zdarzają się infekcje, zdarza się jakiś uraz, zdarza się cięższy okres pracy, to namawiam, żeby odłożyć te plany na za pół roku. Jak teraz nie pobiegniesz to być może nawet wpłynie to pozytywnie na twój start w maratonie za pół roku, także polecam tę drogę. Nie ma sensu ryzykować.

Mariusz Giżyński

Różnica między amatorami, którzy chcą być zawodowcami, a zawodowcami, którzy trenują na co dzień wyczynowo, jest taka, że ci zawodowcy mają czas na regenerację. Po prostu nie pracują. Często nie studiują albo studiują w taki sposób, że mają dużo czasu. Natomiast zawodnik amator pracujący osiem godzin, a czasami więcej, bo ja sam z okna widzę amatorów biegających o 23:00 po swoich ścieżkach wokół, zapominają o tym, że bez tej regeneracji nie mogą zwiększać obciążeń, bo w końcu zwykle są wizyty u fizjoterapeutów, ortopedów i temu podobnych.

Andrzej Wołkowycki

Jak już mamy do czynienia z prawdziwą ścianą, to kluczem nie jest bycie twardym i dumnym, tylko zawczasu zwolnienie. Wtedy będzie trzeba zwolnić dużo mniej, niż jak będzie naprawdę trzeba później. Po prostu jak tylko się zorientujemy, że do tego doszło, to lekko zdjąć nogę z gazu. Jeżeli dystans i okoliczności pozwalają to uzupełnić płyny, węglowodany. Po prostu przeczekać ten kryzys, zminimalizować straty. Wiadomo, że każdy kryzys w końcu mija, co nie wszyscy są w stanie psychicznie znieść i często się poddajemy. Jeżeli mądrze będziemy prowadzić zarządzanie kryzysowe, czyli zaczniemy je jak najwcześniej, to straty będą jak najmniejsze.

Tomasz Mikulski

Tutaj wchodzą nam kontrowersje wokół tego, co jest prawidłowym odżywianiem, a co jest zdrowym odżywianiem, bo to, żeby szybciej biegać, żeby mieć większą dawkę energii, którą możemy sobie uwolnić w trakcie biegania i wykorzystać ją, to są węglowodany. To są wszystkie rzeczy, które są przyjemne dla nas w smaku – żele węglowodanowe, banany, daktyle. Węglowodany i przekąska w trakcie biegania czy przekąska przed bieganiem powoduje, że człowiek osiąga lepsze wyniki na treningu oraz na starcie zmniejsza się jego tętno, bo organizm nie walczy i na pewno progres treningowy również się pojawia dzięki przekąskom okołotreningowym, węglowodanowym. Więc jeżeli chcielibyśmy tak ogólnie powiedzieć to węglowodany powodują, że trening będzie lepszy. Oczywiście w odpowiednich ilościach.

Katarzyna Biłous

Ruch jest najlepszym środkiem zmniejszającym nadmiar wydzielania kortyzolu. To jest również ten moment, w którym wyzwalane są tzw. hormony szczęścia. Hormony, które w swojej budowie troszeczkę nawiązują do morfiny i pochodnych tego typu środków odurzających, natomiast one są produkowane dla zdrowia przez nasz organizm i te tak zwane endomorfiny czy też endorfiny to jest to coś, co nam zaczyna dawać jasność umysłu. I to szczęście z biegania. Biegam, bo lubię.

Dariusz Nowicki

Statystyki

2022 to rekordowy rok dla podcastów Bieganie.pl. Liczbowo to ponad 200 145 odtworzeń treści względem 65 423 odtworzeń w 2021 roku. W Rytmie Biegania zapewniło blisko 50% tego wyniku, Na YouTubie możemy się pochwalić ponad 178 tys. odsłon. Dziękujemy za waszą obecność i do usłyszenia i zobaczenia w następnych odcinkach naszych podcastów.

Podcast „W Rytmie biegania” napędza eobuwie.pl, lider sprzedaży butów przez internet, posiadający w ofercie z ponad 800 wyselekcjonowanych marek, w tym szeroką ofertę butów do biegania, takich jak: adidas, Asics, Hoka, New Balance, Saucony czy Reebok. Usługa Rezerwuj & Przymierz umożliwia zamówienie produktów online z oferty internetowej lub w aplikacji mobilnej, a następnie odbiór i przymierzenie ich na miejscu w jednym z 36 sklepów stacjonarnych w całej Polsce. W sklepie eobuwie.pl możesz wybierać spośród kilkudziesięciu tysięcy produktów dostępnych od ręki, odebrać swoje zamówienie internetowe oraz wykonać darmowy skan stóp esize.me, który pomoże dobrać idealny rozmiar obuwia. Niezależnie od tego, czy wolisz kupować tradycyjnie czy online, eobuwie.pl gwarantuje 100 dni na darmowy zwrot.

Widzisz siebie w Bieganiu?

Jeśli uważasz, że masz pomysły, wiedzę i doświadczenie i chciałbyś/chciałabyś realizować swoją pasję w portalu Bieganie.pl, nie zwlekaj i już dziś wyślij nam swoje CV na adres redakcja@bieganie.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Janusz Romanowicz
Janusz Romanowicz

Od 2018 roku redaktor sportowy w lokalnej stacji radiowej. Amatorsko trenuje biegi długodystansowe, głównie 5 i 10 km. Sukcesów brak, ale i tak jest fajnie.