18 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Maraton w Manchesterze ze skróconą trasą


Bierzesz udział w zawodach, uzyskujesz na atestowanej trasie życiówkę, a kilka miesięcy czy nawet lat później okazuje się, że trasa była za krótka. Z taką sytuacją zetknęli się biegacze startujący w kilku biegach w Anglii. Błąd powstał na skutek użycia przy atestacji trasy źle skalibrowanego roweru.
Blisko 40 biegów w północno-zachodniej Anglii może posiadać zbyt krótką trasę. Stowarzyszenie brytyjskich mierniczych dokonuje ponownych pomiarów, gdy okazało się że dotychczasowego atestu dokonano przy użyciu źle skalibrowanego roweru (trasy były o średnio 0,5% krótsze, ale czasem nawet 1% krótsze).

W tej chwili wiadomo, że na pewno zbyt krótkie trasy posiadało pięć biegów: Greater Manchester Marathon, Buxton Half Marathon, Buxworth 5, Trafford 10K i Christleton 5K, a kolejne trzy zostaną ponownie zmierzone, gdyż prawdopodobnie do ich pomiarów użyto tego samego sprzętu. Są to: Oldham Half Marathon, Littleborough 5k i High Legh 10k.

Co ciekawe Greater Manchester Marathon na krótszej trasie organizowany był aż trzykrotnie (tegoroczna edycja, która odbyła się 10 kwietnia odbyła się już na dobrze zmierzonej trasie). Biegacze nieświadomie pokonywali dystans o 380 m krótszy niż zakładano. W tej sytuacji UK Athletics, czyli brytyjski związek lekkoatletyczny postanowił nie uznawać tych wyników za oficjalne. 

W Polsce głośny przypadek źle przeprowadzonego atestu dotyczył Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa, który w 2014 roku odbył się na na trasie krótszej o ok. 500 m od regulaminowych 21,097 km.

Źródło: http://coursemeasurement.org.uk/

Możliwość komentowania została wyłączona.