LSD 9453 1
20 sierpnia 2024 Łukasz Telejko Lifestyle

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 – poznaj markę, która zdobyła najwięcej medali w indywidualnych konkurencjach biegowych!

Od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 najlepsi sportowcy na świecie rywalizowali w ramach XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy z ponad 200 Narodowych Komitetów Olimpijskich i Zespołu Olimpijskich Uchodźców MKOl zjechali do stolicy Francji, aby walczyć o medale olimpijskie, rekordy życiowe, krajowe oraz światowe. Klasyfikację medalową wygrały Stany Zjednoczone, zdobywając łącznie 126 medali (w tym 40 złotych). Drugie miejsce zajęły Chiny z dorobkiem 91 medali (w tym 40 złotych), a trzecie miejsce Japonia z liczbą 45 medali (w tym 20 złotych). Polska uplasowała się na dalekiej 42. pozycji, zdobywając zaledwie 10 krążków. Warto podkreślić, że Paryż był już dwukrotnie gospodarzem letnich igrzysk w latach 1900 i 1924.

Emocje po tegorocznych Letnich Igrzyskach Olimpijskich jeszcze nie opadły i zapewne długo nie opadną. Teraz nadszedł okres rozliczeń, podsumowań oraz licznych statystyk. Podobnie jak w przypadku Mistrzostwa Europy w Rzymie 2024 postanowiliśmy przygotować dla was jedno z takich zestawień. Poniżej przedstawiamy przodujące marki producentów obuwia sportowego, w których startowali poszczególni reprezentanci w indywidualnych konkurencjach biegowych podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024.

Niekwestionowanym zwycięzcą w liczbie zdobytych medali w indywidualnych konkurencjach biegowych okazała się marka Nike – aż 38 krążki (w tym 13 złotych) zdobyli lekkoatleci startujących w ich butach podczas tegorocznych igrzysk, na drugim miejscu uplasowała się marka adidas z liczbą 19 krążków (w tym 8 złotych), a trzeci stopień podium należy do marki New Balance – 5 medali (w tym 3 złote).

Brooks11

Jeżeli brać pod uwagę tylko ranking ilościowy, a nie jakościowy zdobytych medali, to 3 miejsce zajęłaby marka ASICS z 6 krążkami.

W gronie lekkoatletów, którzy startowali w butach marki Nike i zajęli miejsce na podium, znaleźli się:

• D.Sedjati – 800m Mężczyzn (medal brązowy),

W gronie lekkoatletów, którzy startowali w butach marki Adidas i zajęli miejsce na podium, znaleźli się: