zblizenie na kobiete wygrywajaca maraton
20 lipca 2023 Łukasz Telejko Lifestyle

Jak znaleźć motywację do biegania latem?


Kiedy zaczynasz biegać, Twoja motywacja treningowa zazwyczaj jest bardzo wysoka. Nowa przygoda, szybki progres, przygotowania do pierwszych zawodów, ustanawianie nowych rekordów życiowych, czy testowanie nowych butów- to wszystko nakręca nas na bieganie. Niestety, w pewnym momencie ta motywacja treningowa może osłabnąć i trzeba będzie znaleźć nowe, kreatywne sposoby na jej utrzymanie.

Do rezygnacji z treningów latem przyczyniają się często panujące warunki atmosferyczne w tym wysoka temperatura oraz duża wilgotność. Jest to również okres urlopowy, podczas którego wyjeżdżasz z rodziną lub znajomymi, lub z drugiej strony masz więcej pracy, gdy inni w tym czasie wypoczywają. To wszystko może wpływać na to, że Twoja motywacja do biegania spadnie, przez co każda wymówka będzie idealnym pretekstem do odpuszczenia sobie wyjścia na trening, co będzie skutkować tym, że Twoja forma będzie regularnie spadać.

Biorąc pod uwagę, że każdy biegacz potrzebuje od czasu do czasu nowej dawki motywacji do biegania, przygotowaliśmy kilka sposobów, które sprawią, że tego lata nie opuścisz żadnego treningu.

Strava Challenges

Nic tak nie motywuje do treningów, jak podejmowanie nowych wyzwań. Strava to jedna z najbardziej znanych aplikacji sportowych, dzięki której możemy rejestrować nasze aktywności w tym bieganie, kolarstwo, wędrówki i ponad 30 innych dyscyplin sportowych. Poza standardową funkcjonalnością, do której należy dziennik treningów, czyli zapis wszystkich twoich aktywności wraz z ich analizą,  zapewnia ona system wirtualnej rywalizacji ze sportowcami z całego świata, co może stanowić dobry zastrzyk motywacji.

strava
Źródło: https://www.strava.com/challenges

Strava Challenges oferuje w każdym miesiącu kilka rodzajów wyzwań sportowych, które w naturalny sposób dbają o motywowanie sportowców do wykonywania regularnych treningów. Do dyspozycji biegaczy (i nie tylko) jest cała gama wyzwań, tych krótszych, jak i dłuższych. Mogą one trwać dzień, kilka dni, a nawet cały miesiąc. Mogą mieć cele zarówno indywidualne, jak i grupowe, mogą dotyczyć  pokonania określonego dystansu, czasu treningu, przewyższeń lub wykonania określonej liczby aktywności w ciągu określonego czasu- możliwości wyboru jest naprawdę wiele. Strava udostępnia różne wyzwania, z których każde ma inne zasady i wymagania, dlatego każdy znajdzie takie, które będzie odpowiadać jego indywidualnym potrzebom. Dodatkową motywacją jest możliwość konkurowania w publicznych rankingach.

Biegi Wirtualne

Zapisanie się na zawody biegowe, zawsze stanowi duży zastrzyk motywacji do treningów. Stając na starcie, większość z nas chce się pokazać z jak najlepszej strony i oprócz dobrej zabawy, powalczyć o dobry czas na mecie. Jednak nie zawsze mamy możliwość wzięcia udziału w organizowanych zawodach sportowych, ma na to wpływ wiele czynników m.in. termin imprezy, lokalizacja, rodzinny wyjazd, czy pracujący weekend. Nie biorąc udziału w zawodach, łatwiej nam opuszczać treningi, chociażby ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Gdy nie mamy określonego celu, łatwiej ulec pokusie dodatkowej godziny snu z rana. Dlatego z pomocą przychodzą popularne w ostatnim czasie biegi wirtualne.

Biegi wirtualne pozwalają w pewnym stopniu, zbudować w nas motywację zbliżoną do tej związanej ze stacjonarną wersją imprezy. W Internecie można znaleźć wiele stron, które oferują udział w wirtualnych zmaganiach sportowych na różnych dystansach. Aby wziąć udział w takim wyzwaniu, należy tylko wybrać interesujące nas wydarzenie, zarejestrować się i wystartować w dowolnej lokalizacji na świecie. Tak, jak w przypadku imprez stacjonarnych, tak i w tych internetowych, można wybrać sobie rodzaj pakietu startowego, dzięki czemu po ukończonym biegu otrzymamy medal oraz inne gadżety pocztą. Dodatkowo wielu organizatorów oprócz imprez stacjonarnych, prowadzi również wersję wirtualną danej imprezy, w ramach której można zdobywać ciekawe nagrody.

Odkrywaj nowe ścieżki

Jeśli każdy ze swoich treningów wykonujesz na tej samej trasie, wszystkie punkty orientacyjne znasz na pamięć i wiesz dokładnie, w którym miejscu zegarek odbije kolejny kilometr, być może nadszedł czas na zmiany. Lato to idealny okres na odkrywanie nowych tras biegowych i poznawanie zupełnie nieznanych dotąd miejsc.  Dzięki temu, że wcześnie robi się jasno, a słońce późno zachodzi, to bez względu na to, na jaką porę dnia się zdecydujesz, to długie dni pozwolą na swobodne dobiegnięcie do sąsiedniej wioski lub miasteczka. Będziesz mógł zapuścić się w głąb lasu, bez strachu, że za chwilę zrobi się ciemno.

W przeciwieństwie do Twojej starej, oklepanej pętli, gdzie spokojnie mógłbyś zostać już przewodnikiem, nowa trasa pozwoli ci na nowo odkryć trening. Dlatego pobiegnij do innego parku, skręć w nieznaną dotąd uliczkę lub pobiegaj w sąsiedniej miejscowości. Zmiana terenu na nowo pobudzi bodźce w twoim organizmie, a ty z zaciekawieniem będziesz „zwiedzał” okolicę. Jeżeli większość treningów wykonujesz na ulicach miast, zasmakuj terenowej przygody biegowej. Taki trening łączy w sobie bieganie z elementami wędrówki po nieutwardzonych nawierzchniach, pełnych wzniesień i nieznanych zakrętów. Twój umysł będzie stale zaangażowany podczas eksploracji nierównego terenu, który będzie zawierał przeszkody, takie jak skały, korzenie, błotniste ścieżki i zbiorniki wodne.

Wirtualny trener

Dobrym źródłem motywacji może być również nasz wirtualny trener lub asystent biegowy. Wraz z postępem technologii, coraz bardziej rozwija się strefa elektroniki sportowej i rozwiązań dla sportowców. Firmy częściej wprowadzają sztuczną inteligencję w aplikacje mobilne przeznaczone dla biegaczy. Dzięki czemu w coraz to większym zakresie monitorują one nasze postępy, ale i nie tylko. Nowoczesne rozwiązania mogą w pewnym stopniu zastąpić trenera i planować nam treningi. Dzięki wielu możliwością ustawień nasz wirtualny trener może codziennie dostarczać nam spersonalizowane jednostki treningowe do wykonania oraz towarzyszyć nam w trakcie biegu jako wirtualny partner treningu. Trzeba przyznać, że gdy ktoś nad nami czuwa, to o motywację jakoś tak łatwiej, nawet jeżeli jest to tylko wirtualny odpowiednik trenera.

sportwoman kontrolowania jej postepy z jej smartwatch 1
Obraz autorstwa creativeart na Freepik

Dołącz do grupy biegowej

Bieganie w grupie, to jedna z najskuteczniejszych strategii kształtowania i utrzymywania nawyków biegowych oraz pokonania codziennej rutyny treningowej. Bieganie w towarzystwie pomaga zachować motywację i zwiększyć efektywność treningu. Podczas spotkań biegowych poznasz osoby, o podobnych zainteresowaniach (przynajmniej sportowych), które zrozumieją twój wysiłek treningowy. Większość biegaczy, którzy dołączyli już do grup biegowych, uważa, że treningi mijają dużo szybciej i łatwiej, gdy spotykają się z innymi amatorami podczas biegu. Warto zaznaczyć, że treningi w grupach są, w większości przypadków,  przeznaczone zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, jak i tych, które ambitnie walczą o nowe rekordy życiowe.

Jeśli biegasz w grupie, ominięcie treningu z błahego powodu, staje się trudniejsze. Byle wymówka nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie umówionego wcześniej treningu. Nawet jeżeli w takim przypadku będziesz chciał zrezygnować z powodu słabej pogody lub chwilowej niechęci- zostaniesz w skuteczny sposób namówiony do wspólnego biegu przez innych członków drużyny.

Z dołączeniem do grupy biegowej, dostajesz również w zanadrzu cały zespół dopingujący. Będziesz bardziej zmotywowany do trzymania się określonego planu treningu, ponieważ nie będziesz wykonywać wszystkich treningów samemu. Trudniej jest przerwać trening lub w ogóle się na nim nie pojawić,  gdy wiesz, że inni na ciebie czekają. Bieganie w grupie może pomóc nam zbudować więź z innymi ludźmi i otworzyć się na nowe doznania, poprawić naszą motywację do treningów, poszerzyć naszą wiedzę treningową, poczuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo oraz znaleźć poczucie celu.

Spróbuj czegoś nowego

Jeżeli nie masz możliwości zmiany scenerii, w której biegasz, możesz postarać się zmienić inne aspekty treningu. Niech czas treningowy, nie będzie niósł tylko korzyści dla twojej formy fizycznej, zadbaj też o swój rozwój umysłowy. Podczas biegania weź ze sobą słuchawki i włącz jakiś ciekawy podcast lub audiobooka. Zarówno wsłuchiwanie się w treści książek, jak i ciekawych podcastów wymaga od nas większej koncentracji, dzięki czemu bardziej aktywujemy mózg. Ponieważ koncentrujemy się na słowach, nie skupiamy się tak bardzo na tempie i kilometrażu. Zaletą tego wyboru jest to, że możesz wybrać treści, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i poszerzać swoją dotychczasową wiedzę. Dzięki temu wyjście na trening będzie wiązało się z dodatkowym zdobywaniem wiedzy.

sdbNB RC czerwiec 99

Z drugiej strony, jeżeli na każdy trening wychodzisz, słuchając muzyki, podcastów lub co kilka kroków ciągle spoglądasz na sportowy zegarek, to na następnym treningu zrezygnuj z elektroniki. Popraw swoją motywację do biegania – skup się na  oddechu, krokach i wsłuchaj się w otaczające cię dźwięki przyrody. Poświęć trochę czasu na bieganie dla siebie,  niezależnie od tempa i wyników – a poczujesz, jak na nowo rośnie motywacja do biegania.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.