sportowy trening rodzinny w letnim lesie
2 września 2024 Łukasz Telejko Lifestyle

Jak Polacy dbają o formę? Poznaj najpopularniejsze aktywności u Polaków!


Wyniki badania przeprowadzonego przez Huawei CBG Polska wskazują, że aż 92% Polaków jest zdania, że dobra forma na wakacje jest kluczowa. Co ciekawe, 87% ankietowanych uważa się jako osoby aktywne fizycznie, a do najpopularniejszych sportów należą m.in. spacery, jazda na rowerze, bieganie oraz pływanie. Niestety aż 13% respondentów przyznaje, że nie jest skłonna do żadnej aktywności i nie uprawia żadnego sportu.

W listopadzie 2020 roku opublikowane zostały nowe rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które wskazują, że osoby dorosłe w wieku od 18 do 64 lat powinny wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Wśród dzieci i młodzieży te wymagania są nieco inne i w tych grupach wiekowych zaleca się, wykonywanie średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. Dodatkowo nowe wytyczne zalecają regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dla wszystkich grup wiekowych.

Jak te zalecenia przekładają się na rzeczywistość? Trochę światła rzuca badanie, które zostało wykonane na zlecenie Huawei CBG Polska przez SW Research w marcu 2024 roku. Według niego aż 87% z nas deklaruje się jako osoby aktywne fizycznie. Jeżeli chodzi o popularność aktywności, to TOP 5 rozkłada się ona następująco:

  1. Spacery (57% ankietowanych),
  2. Jazda na rowerze (46% ankietowanych),
  3. Bieganie (21% ankietowanych),
  4. Pływanie (17% ankietowanych),
  5. Trening siłowy (14% ankietowanych).

Niestety, jeżeli chodzi o częstotliwość wykonywanych aktywności, to obraz ten nie jest idealny. Zaledwie 21% badanych praktykuje codziennie spacerowanie, regularną jazdę na rowerze (min. 2 razy w tygodniu) deklaruje 28%, a 13% ankietowanych biega kilka razy w tygodniu. 11% respondentów wskazuje, że ćwiczy na siłowni przynajmniej kilka razy w tygodniu, a 7% uprawia z podobną częstotliwością nordic walking. Według badania, w sporty zespołowe gramy raz w tygodniu lub rzadziej (podobnie jest z tenisem i jazdą na rolkach).

Wiele aktywności fizycznych uprawianych jest jedynie okazjonalnie. W tym m.in. chodzenie po górach, które pod względem popularności wskazało 14% ankietowanych, jednak taką aktywność wybieramy zazwyczaj kilka razy w roku lub rzadziej.

Jeżeli chodzi o aktywności, które uprawiamy minimum raz w tygodniu, to czołówka przedstawia się następująco:

  1. Spacer (56%),
  2. Jazda na rowerze (40%),
  3. Bieganie (19%),
  4. Siłownia i kalistenika (13%),
  5. Pływanie (11%),
  6. Norrdic walking (9%),
  7. Taniec (8%).

Wpływ aktywności na nasze zdrowie

Wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, sylwetkę oraz kondycję. Ma ona również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Ogólnie rzec ujmując, kiedy uprawiamy sport, to nasz organizm w wielu przypadkach uwalnia endorfiny, często nazywane hormonami szczęścia, które m.in. wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz odpowiadają także za wszelkie inne stany euforyczne. Bycie aktywnym fizycznie pozwala m.in. zredukować poziom stresu, poprawić nastrój, wpłynąć na jakość snu, zwiększyć poczucie własnej wartości oraz poprawić poziom energii.

Według opracowanego badania aż 62% ankietowanych deklaruje, że aktywność fizyczna daje im więcej energii. 44% czuje się szczęśliwsza, a dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 43% znalazł się lepszy wygląd.  Warto również zauważyć, że aż na 34% respondentów sport działa odstresowująco.

Dlaczego nie ćwiczymy?

Stajemy się społeczeństwem coraz bardziej świadomym. Powstaje coraz więcej kampanii, które promują zdrowy tryb życia i pokazują, jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.  Niestety, pomimo tego aż 13% respondentów przyznaje, że nie jest skłonna do żadnej aktywności i nie uprawia żadnego sportu.

Jako najczęstsze powody wskazujemy:

  1. Kłopoty zdrowotne (31%),
  2. Brak motywacji (31%),
  3. Brak czasu (27%),
  4. Zniechęcenie i brak widoczności szybkich efektów (21%),
  5. Brak potrzeby aktywności fizycznej (21%),
  6. Brak warunków do ćwiczeń (13%),
  7. Brak towarzystwa do ćwiczeń (11%),
  8. Wstydzenie się własnego ciała (8%),
  9. Niewiedza, jak zacząć ćwiczyć (8%).

Jeżeli chodzi o osoby, które deklarują, że są aktywne fizycznie, to aż 87% z nich przyznaje, że ćwiczy na własną rękę. 12% uczęszcza na zajęcia grupowe, a tylko po 6% ankietowanych ćwiczy indywidualnie z trenerem lub uczęszcza do sekcji sportowej w klubie sportowym. Badanie na zlecenie Huawei CBG Polska wskazuje również, że osoby korzystające ze smartwatcha rzadziej deklarują brak aktywności fizycznej – tylko 9 proc. w porównaniu do 19 proc. osób niekorzystających ze smartwatchów.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.