newbalance1080v13
5 czerwca 2024 Łukasz Telejko Lifestyle

Czy buty do biegania nadają się do chodzenia?


Buty do biegania są zaprojektowane z myślą o specyficznych wymaganiach biegaczy, aby w pełni zapewnić ochronę i komfort podczas treningów. Nasza stopa to złożony mechanizm, który wymaga odpowiedniej troski. Składa się ona z aż 26 kości, 33 stawów i jest dodatkowo wzmacniana przez ponad 107 ścięgien i więzadeł. Dlatego tak ważne jest, aby biegać w butach przeznaczonych do tego celu.

Przygodę z bieganiem należy rozpocząć w butach do tego przeznaczonych. Biegowe buty mają odpowiednią konstrukcję, która zapewnia ich użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Technologie stosowane przez producentów chronią nasz organizm przed nadmiernymi wstrząsami i przeciążeniami, które mają negatywny wpływ nie tylko na nasze stopy, ale również na pozostałe mięśnie i stawy.

Czy zatem buty do biegania nadają się do chodzenia? Krótka i najprostsza odpowiedź brzmi: tak. Przyjrzyjmy się jednak bliżej tej kwestii, analizując zarówno zalety, jak i wady noszenia butów biegowych na co dzień. Ogólnie rzecz biorąc, buty do biegania i do chodzenia mają podobne właściwości, co sprawia, że są one idealne do aktywnego wypoczynku. Jednak te pierwsze zostały zaprojektowane tak, aby były trwałe i mogły sprostać rygorystycznym wymaganiom biegaczy.

Czym charakteryzują się dobre buty biegowe?

Odpowiednio dobrane buty biegowe zapewniają bezpieczeństwo i dbają o nasz komfort podczas treningu. Choć wydaje się, że wybór butów biegowych to prosta sprawa, trzeba pamiętać, że nie każde buty sportowe nadają się do tej aktywności fizycznej, a ich indywidualne dopasowanie jest niezwykle istotne. Oto najważniejsze cechy, które powinny charakteryzować dobre buty biegowe:

cloudmonster
  • Amortyzacja – chroni ona nasze stawy, mięśnie oraz ścięgna przed przeciążeniami, które powstają w momencie, gdy stopa styka się z podłożem. Amortyzacja ma również ogromne znaczenie podczas wyboru asfaltowych lub betonowych tras treningowych, redukuje ona wibracje odczuwane przez ciało podczas każdego kroku i absorbuje siłę uderzenia, gdy stopa styka się z podłożem;
  • Drop – czyli różnica spadku wysokości pomiędzy wysokością pięty a wysokością przodu buta.  Inne buty będą właściwie dla osób biegających „z pięty”, a inne dla osób biegających ze śródstopia lub palców;
  • Podeszwa środkowa – jest często wyposażona w technologie amortyzujące, takie jak pianki EVA, Boost, Zoom Air (w zależności od producenta). Jest to warstwa pomiędzy wkładką a podeszwą zewnętrzną, która zapewnia dodatkową amortyzację i wsparcie;
  • Podeszwa zewnętrzna –jest zaprojektowana z myślą o zapewnieniu odpowiedniej przyczepności i trwałości. Może być wykonana z różnych rodzajów gumy i posiadać specyficzne wzory bieżnika, które zapewniają przyczepność na różnych nawierzchniach, od asfaltu po ścieżki terenowe;
  • Wsparcie łuku stopy – buty biegowe oferują różne poziomy wsparcia łuku stopy, w zależności od naszych preferencji, budowy stopy i stylu biegania;
  • Stabilność – pomaga ona kontrolować ruchy stopy i zapobiega nadmiernym ruchom bocznym. Jest to szczególnie ważne dla biegaczy z tendencją do nadpronacji. Technologie stabilizujące obejmują twardsze materiały po wewnętrznej stronie buta i dodatkowe struktury wspierające;
  • Lekkość i oddychalność ­– waga biegówek jest ważna dla zmniejszenia zmęczenia stóp i poprawy wydajności biegowej. Lżejsze materiały używane w cholewkach oraz podeszwach pomagają osiągnąć tę cechę. A używane do produkcji materiały zapewniają dobrą wentylację i pomagają utrzymać stopy suche;
  • Trwałość i elastyczność – wysokiej jakości materiały i solidna konstrukcja pomagają zapewnić, że buty będą wytrzymywać intensywne użytkowanie na różnych nawierzchniach oraz w różnych warunkach atmosferycznych. Dobre buty biegowe powinny być na tyle elastyczne, aby ułatwiać przetaczanie się stopy.

Co sprawia, że buty biegowe są odpowiednie do chodzenia?

Podstawowe cechy, które sprawiają, że buty biegowe są odpowiednie również jako para do chodzenia na co dzień, to przede wszystkim dobra amortyzacja, pochłaniająca wstrząsy oraz uderzenia. Dodatkowo lekkie cholewki z siateczki lub dzianiny łatwo oddychają, zapewniając komfort podczas użytkowania, a systemy sznurowania wpływają na odpowiednie dopasowanie buta do stopy. Trwałość użytych materiałów, które mają wytrzymać setki kilometrów biegowych, oraz wytrzymała gumowa podeszwa zewnętrzna, odporna na proces tarcia, są również istotne.

new balance

Najważniejszym jednak aspektem jest to, aby but, który zdecydowaliśmy się nosić, był dopasowany do unikalnych konturów i kształtu stóp. Zarówno buty do chodzenia, jak i do biegania, powinny mieć przestrzeń między końcem dużego palca a przodem buta. Powinny być także na tyle szerokie, aby stopa nie wystawała poza boki buta, co mogłoby powodować otarcia oraz dyskomfort.

Buty biegowe, które nie zawsze nadają się do chodzenia

Warto zwrócić uwagę, że niektóre buty biegowe są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić nam jak najlepsze rezultaty podczas treningów oraz zawodów. Takie modele mają często wbudowaną płytkę z włókna węglowego w podeszwie środkowej lub bardziej agresywny bieżnik, który będzie stanowił problem podczas codziennego chodzenia. Takie buty mają przede wszystkim zapewnić odpowiednią szybkość podczas aktywności i używanie ich na co dzień, może nienaturalnie zmieniać nasz ruch podczas chodzenia. Co na dłuższą metę może powodować dyskomfort.

Istotne jest także przeznaczenie buta biegowego. Część biegówek nie jest przeznaczona do nawierzchni innych niż asfalt lub chodnik, a to powoduje, że w innym terenie nie zapewnią przyczepności i stabilności potrzebnej np. podczas spacerów w lesie. Należy także zwrócić uwagę na spadek od pięty do palców, czyli różnicę między wysokością pięty a wysokością przedniej części stopy, która może mieć wpływ na „deformację” kroku podczas chodzenia.

trail

Dlaczego nie powinniśmy biegać w butach do chodzenia?

Bieganie to intensywna aktywność fizyczna, która wymaga specjalistycznego obuwia, aby zapewnić odpowiednie wsparcie, amortyzację i ochronę dla naszych stóp oraz stawów. Buty do chodzenia, mimo że z pozoru mogą wydawać się wygodne i dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, nie są zaprojektowane do sprostania wymaganiom, jakie stawia bieganie.

Ze względu na to, że bieganie generuje znacznie większe siły uderzenia oraz powoduje więcej wstrząsów dla naszego organizmu niż chodzenie,  to buty do codzienne, nie są w stanie zapewnić odpowiedniej amortyzacji, która odpowiada za ochronę dla stawów, ścięgien oraz mięśni. Dodatkowo brak wsparcia łuku stopy, niższa stabilności, inna konstrukcja podeszwy środkowej i zewnętrznej oraz różnica w zastosowanych materiałach i technologiach może prowadzić do przeciążeń i urazów, takich jak zapalenie ścięgien, bóle stawów i mikrourazy, które mogą wykluczyć nas z treningu na długi czas.

butynoski 0

Dlatego dla zapewnienia optymalnej ochrony i komfortu podczas biegania, warto zainwestować w odpowiednie buty biegowe, które są zaprojektowane z myślą o specyficznych wymaganiach tej aktywności. Warto też podkreślić, żeby nie biegać i nie chodzić na co dzień w tej samej parze butów (nawet jeżeli są one pierwotnie przeznaczone do biegania). Codziennie używanie butów, eksploatuje je, przez co z czasem będą tracić właściwości niezbędne do zdrowego i bezpiecznego treningu.

Podsumowanie

Nie ma co ukrywać, że buty do biegania i do chodzenia mają na ogół podobne właściwości, jednak różnią się w kilku bardzo istotnych kwestiach. Obuwie biegowe jest zdecydowanie bardziej rozwinięte technologicznie, zapewniają większe wsparcie, amortyzację oraz komfort. Pod żadnym pozorem biegacze nie powinni biegać w butach do codziennych, ponieważ większość z nich jest zbyt sztywna i nie ma odpowiednich właściwości do ochrony stopy podczas wzmożonej aktywności fizycznej, co na dłuższą metę zakończy się przeciążeniami oraz kontuzjami.

Jednak buty do biegania mogą być bez wątpienia używane do chodzenia, ale warto rozważyć specyfikę ich konstrukcji, budowy oraz swoje indywidualne potrzeby. Jeśli cenisz sobie komfort, wsparcie i amortyzację, a także masz długie, aktywne dni, to buty biegowe mogą stanowić odpowiedni wybór.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
21 dni temu

Ile można lać wody że w butach sportowych można chodzić?

Kornel
Kornel
21 dni temu
Reply to  Robert

To niedokladnie przeczytales „artykul” (rozumiem, ze kluczowe jest slowo „humanista” w notce o autorze?), bo sa tam tez fragmenty, ze buty biegowe nie nadaja sie do chodzenia!
Ale poza tym, faktycznie belkot o niczym, ktory nieczesto sie trafia – BARDZO bym sie nie zdziwil, gdyby tak naprawde zrodlem tej zbitki slow byl jakis generator AI.

Artur
Artur
20 dni temu
Reply to  Robert

Oczywiście, że można. Chodzę w takich na długie spacery, co dzień.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.