6 grudnia 2016 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Buty dla Iten


W 2013 roku, będąc w Kenii miałem dużo okazji przyglądania się biedzie. A jednocześnie fenomenowi miejsca, które rodzi tak wybitnych biegaczy jak Wilson Kipsang, Eliud Kipchoge, Mary Keitany, Ednah Kiplagat czy wielu, wielu innych.

Ta bieda w okolicach Iten jest czasami trudna do wyobrażenia. Warunki w jakich mieszkają Ci ludzie, z których większość lepiej lub gorzej mówi po angielsku są dla 99% polskiej społeczności nie do zaakceptowania.

To w pewnym momencie zaczyna być oczywiste, że jest sprzężenie zwrotne, że bieda jest związana z wybitnymi osiągnięciami w sportach, gdzie nie ma wysokiej bariery wejścia, gdzie nie ma jakichś szczególnych wymogów technicznych. W końcu biegać może każdy, chociaż są prorocy biegania, którzy mówią, że najpierw biegania trzeba się nauczyć.

Jeśli chodzi o barierę wejścia, to w bieganiu jej nie ma, nie trzeba np. kupować roweru za kilka tysięcy dolarów, nie trzeba płacić za dostęp do basenu. Wystarczy droga, ścieżka, bieżnia.

W 2013 roku oglądałem zawody dzieci na stadionie w Iten. Wiele z nich biegła boso, część w ciężkich butach do chodzenia. Dzieci szybko rosną i rodziców po prostu nie stać jest na kupno butów specjalnie do biegania.

Wygrała dziewczynka która biegła boso. Spotkałem ją kilka dni później i okazało się, że ona bardzo chce mieć buty. Fakt jest taki, że po twardych, kamienistych, szutrowych drogach w Iten bardzo trudni jest biegać boso. Buty stają się jedyną barierą wejścia.

Buty biegowe są tam naprawdę wielką wartością. Kiedy wyjeżdżaliśmy z Iten, wszyscy chcieli, żebyśmy zostawili im nasze buty. Chyba każdy z nas przynajmniej jedną parę używanych butów zostawił.

Jeżeli przejrzymy nasze szafy znajdziemy tam pewnie nie mało butów do biegania oraz różnego rodzaju sportowej odzieży, których nie używamy.

Razem ze SKLEPBIEGOWY.com chcemy namówić was do Świątecznej akcji. Przynieście swoje nie używane już buty czy odzież do najbliższego sklepu sieci SKLEPBIEGOWY.com a my przekażemy to dalej do Iten. Zrobimy coś dobrego dla biegających bliźnich a naszym zapomnianym już butom przeżyć drugą młodość. 🙂

butydlaitenmain

Rzeczy możecie zostawić w najbliższym punkcie sklepbiegowy.com:

Olsztym
ul. Stare Miasto 8

Bielsko-Biała
Tesco Extra (pasaż handlowy)
ul. Warszawska 180 lok. 27

Warszawa
al. Jana Pawła II 61 lok. 207

Kraków
Galeria Kazimierz
ul. Podgórska 34B lok. 104

Toruń
ul. Szosa Chełmińska 135

Gdańsk
C.H. Manhattan
ul. Grunwaldzka 82

Lub wysłać na adres:
SKLEPBIEGOWY.COM
al. Jana Pawła II 61 lok. 207
01-031 Warszawa

Możliwość komentowania została wyłączona.