adam
3 stycznia 2023 Jakub Jelonek Lifestyle

Biografia Adama Kszczota już dostępna


W ostatnich latach mieliśmy już okazję poznać biografie kilku uznanych biegaczy, m.in. Henryka Szosta i Marcina Lewandowskiego. Tym razem swoje wspomnienia z zawodniczej kariery postanowił spisać Adam Kszczot, który w wywiadzie udzielonym Przemysławowi Iwańczykowi i Jakubowi Jelonkowi dzieli się z nami detalami swojej drogi do mistrzostwa.

Adam Kszczot to jeden z najlepszych średniodystansowców w historii polskiej lekkoatletyki. Specjalizował się w biegu na 800 m, na którym to dystansie zdobył dwukrotnie wicemistrzostwo świata, cztery medale mistrzostw Europy (w tym 3 złote), dwa złote medale mistrzostw Europy U23, 6 medali halowych mistrzostw świata i Europy i brązowy medal mistrzostw Europy juniorów. Jest także rekordzistą Polski na 800 m w hali (1:44,57 – 10. wynik w historii światowej lekkoatletyki) i posiadaczem drugiego wyniku w historii na 800 m – 1:43,30 (rekordzistą pozostaje Paweł Czapiewski – 1:43,22). Przez ostatnie kilkanaście lat dostarczał nam niezapomnianych emocji, a kulisy tych biegów i przygotowań do nich zdradza nam na kolejnych kartach swojej biografii.

„Profesor bieżni”

Zawodnik RKS Łódź zakończył w ubiegłym roku profesjonalną karierę sportową i niejako jej podsumowaniem jest książka zatytułowana „Adam Kszczot. W pogoni za mistrz(ostw)em”. Adam został nazwany przez komentatorów sportowych „Profesorem” i ten pseudonim pasuje do niego jak ulał. Gdyby bowiem przybliżyć jego najważniejsze cechy charakteru, to należałoby w pierwszej kolejności wymienić niejako akademickie cechy, takie jak skrupulatność, pracowitość, opanowanie i konsekwencja w działaniu.

Sekrety mistrzostwa

Książka składa się z dwóch wywiadów, które dzielą się na uporządkowane tematycznie rozdziały. Znajdziemy tam dyskusje na temat aktualnego stanu szeroko pojętej kultury fizycznej, świadomości sportowców czy relacji z mediami. Nie zabraknie w niej szczegółów z dzieciństwa biegacza, postrzegania sławy, pieniędzy czy zabawy, ale też „stanu flow” w sporcie, jak i wieloletniej rywalizacji z Marcinem Lewandowskim. Poznamy także plany na przyszłość Adama, jak i nieodkryte wcześniej detale z życia prywatnego. Znajdzie się też coś dla ciekawych stosowanego przez lata treningu, relacji z trenerami, przetrenowaniu, przeżywaniu sukcesów i porażek, stosowanego treningu mentalnego i odkrywaniu siebie na nowo. Oprócz tego w książce znalazło się też miejsce na charakterystykę budowania zespołu wokół sportowca, wspomnienia ciekawych podróży i wiele innych spraw z życia sportowca na najwyższym światowym poziomie.

W książce znajdziemy też dokładny plan treningowy (dzień po dniu) z całego sezonu 2014/2015, co może stanowić nie lada gratkę dla trenerów czy zawodników.

W pogoni za mistrz(ostw)em

Adam Kszczot przez całą karierę sportową konsekwentnie podążał swoją drogą i wyznaczał nowe kierunki w polskim sporcie. Z pewnością nie bał się też stosować niekonwencjonalnych rozwiązań. Wyróżniał się na tle innych pewnością siebie, choć dla wielu osób mógł przez to wydawać się trudny w odbiorze. Jednak kiedy lepiej się go pozna (chociażby dzięki tej książce!), można w końcu przekonać się, że to naprawdę sympatyczny i ciekawy człowiek, z dużym poczuciem humoru i „otwartą głową”. Dajcie się ponieść „pogoni za mistrzostwem”, a sama droga niech będzie dla was niesamowitym przeżyciem.

Dane techniczne:

  • 292 strony
  • Plan treningowy – 300 dni
  • Okładka miękka

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.