21 czerwca 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Bieg ku wolności


Za kratami biegają. Komuś może wydawać się to nierealne. Jak? Gdzie? Ano tam gdzie jest to możliwe, czyli po tzw. spacerniakach. Zwykle podczas przysługującego im jednogodzinnego spaceru, ale też na organizowanych tam zawodach. Przeczytajcie tekst, jaki otrzymaliśmy od twórców akcji „Biegam, mimo że siedzę – zamknij ciuchy biegowe”.

5K 411

Projekt powstał w oparciu o doświadczenia własne wynikające z wieloletniego prowadzenia programu resocjalizacji „Bieg ku wolności”. To w Zakładzie Karnym w Rawiczu narodziła się moda na bieganie za kratami. Droga nasza prowadziła od kilku osób biegających na placach spacerowych, poprzez znane w całym kraju półmaratony, po powstanie nurtu biegania w zamknięciu. Dziś skazani biegają w wielu jednostkach penitencjarnych naszego kraju. W samym Rawiczu biega ich około setki!

Dziś więźniowie znajdują w bieganiu to czego w swoim dotychczasowym życiu nie znaleźli – odnajdują siebie. Odkrywają piękno płynące z biegania, które pozwala im się zmienić. Całe swoje życie podporządkowują tej formie ruchu, układają plany treningowe, ustalają dietę, czy wreszcie planują swoje życie po opuszczeniu więzienia ściśle wiążąc je już z bieganiem. Ci, co opuścili nasze mury nadal biegają, uczestniczą w imprezach biegowych w kraju i na świecie. Żyją zgodnie z prawem, pracują, mają rodziny i… biegają. Dzięki tej aktywności potrafili znaleźć siłę by nie powrócić do przestępstwa. 

Skazani przygotowują się cały rok pod okiem trenerów, uczestniczą w organizowanych biegach zamkniętych na dystansach 5 i 10 km. Zwieńczeniem ich wysiłków jest półmaraton. Biegający osadzeni właśnie raz w roku w Zakładzie Karnym w Rawiczu obchodzą swoje święto, to w październiku organizujemy wraz z Panem Jerzym Górskim ze Sport Górski i Urzędem Miasta Gminy Rawicz półmaraton „Złota Setka – Bieg ku wolności”, który rozgrywany jest równocześnie na dwóch arenach. Wewnątrz biegają osadzeni pokonując 100 okrążeń wokół dziedzińca zakładu oraz na zewnątrz, dla nich za murem, trasą poprowadzoną plantami Jana  Pawła II, a także wzdłuż muru rawickiego więzienia. Więźniowie biegają „pod ścisłym nadzorem”, zaś osoby, które przybywają do nas z różnych stron świata, mogą biec w cieniu rzucanym przez mury tego zakładu. Nierzadko biegną w nim ci, których życie zmieniło się diametralnie, właśnie dzięki bieganiu. To swoisty hołd złożony bieganiu. W tym biegu również uczestniczą osoby z pierwszych stron gazet, którym idea biegania, również w zamknięciu, jest bliska sercu. Do udziału w tej imprezie zapraszamy wszystkich chętnych. W tym roku planuje się udział na „otwartej arenie” jedynie 100 osób, co będzie nawiązywać do 100 okrążeń przebieganych wewnątrz murów przez osadzonych. 

„Biegam, mimo że siedzę – zamknij ciuchy biegowe” – o co w tym chodzi?

Projekt ma na celu wesprzeć ideę biegów zamkniętych, do dalszego jej rozwoju, by osoby odbywające karę pozbawienia wolności miały możliwość uprawiania tej formy ruchu. Biegacze, którzy mają odzież techniczną, której już nie używają lub wymieniają na nową mogą pozbyć się jej przekazując ją na rzecz biegających osadzonych. Wykorzysta się wszystko, co służy biegaczowi do uprawiania tego sportu. Wraz z Sport Górski Zakład Karny w Rawiczu będzie zbierać odzież, którą biegacze przekażą innym biegaczom, tym zamkniętym. Planuje się również przekazywanie dalej tej odzieży do innych jednostek penitencjarnych, schronisk dla nieletnich, zakładów poprawczych, domów dziecka i tym podobnym instytucjom. 

Od redakcji:

Powyższy tekst otrzymaliśmy od Pana Michała Talagi, który w swojej wiadomości podkreślał:

Nasz zakład karny znany jest w kraju z szerokiego nurtu biegania w zamknięciu. To my wykreowaliśmy tego rodzaju ruch biegowy w więzieniach polskich. U nas biega około 100 osób. Wiele opuściło już nasze mury nie wracając do przestępstwa. Wszystko to właśnie dzięki bieganiu. Bieganie dało im nowe życie. Stąd zamierzamy zrobić zbiórkę odzieży biegowej dla osadzonych którzy nie mają wsparcia a chcą lub już biegają. Część rzeczy byśmy przekazywali dalej do innych zakładów by szerzyć ten ruch nieustannie. Gdybyście mogli nagłośnić tą akcję to by może nam się udało. Projekt postaram się przygotować jeśli byście w to 'weszli’.  

Wchodzimy w to. Ba. Wbiegamy!

 

*** 

 

Jeśli jesteście zainteresowani wsparciem, podajemy namiary: Zakład Karny w Rawiczu, 17 Stycznia 28, Rawicz; e-mail: michal.talaga@sw.gov.pl