Tętno Maksymalne w bieganiu i metody jego wyznaczania

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1739
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

Jednym z podstawowych i najpowszechniejszych parametrów dla każdego biegacza jest tętno, a jednym z najczęstszych punktów odniesienia dla kalkulacji stref wysiłkowych jest tętno maksymalne. Jak można wyznaczyć swoje tętno maksymalne?
https://bieganie.pl/trening/wyznaczanie ... symalnego/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3897
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Im bardziej precyzyjnie wyznaczymy tętno maksymalne, tym dokładniej będzie można wyliczyć strefy intensywności, według których powinniśmy planować swoje treningi.
Przykład zdania prawdziwego i fałszywego zarazem. :spoczko:
Awatar użytkownika
Mossar
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1591
Rejestracja: 21 wrz 2019, 22:19

Nieprzeczytany post

Ja pamietam że mi wystarczała jedna 400tka na prawie maksa żeby pas HR pokazywał 201. Przyjąłem więc w ciemno że maksa mam ~203, ale w rzeczywistości nie mam pojęcia czy nie jest to nawet parę piknięć więcej. Co by miało nawet sens bo jak biegam rozbiegania po 160 to naprawdę odczucia oddechowe niewiele się różnią od tych podczas marszu, a przy 180 dopiero czuję że ta intensywność jest odczuwalnie większa (ale wciąż w ryzach, odczuciowo 180-185 to jest HR bez problemu do utrzymywania podczas startu na 10km).
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1600
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Mój zegarek twierdzi, że mój maks to 181, ale nigdy tyle nie widziałem (poza wierutnymi głupotami z feniksa 6). Realnie to szybki koniec moich możliwości to 160+, niestety. Ale się tętnem nie jaram, jeno samopoczuciem.
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 252
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Artykuł szkodzący nie przeciętnie ludziskom i tak zamotanym. Wystarczyło by 2 zdania z info że ludzie są nisko i wysokotetnowcami i wszelkie wzory na HR max od wieku itd. można se spuścić w kanalize. Czy naprawdę tak trudno się przygotować do napisania artykułu takiego przemyśleć itd.
Tompoz
Tompoz
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 252
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Oto kilkam uniwersalnych rzeczy które pozwola zrozumieć co się wyświetla na pulsometrze i nie będzie powodowało podejmowania decyzji prze biegaczy amatroów że pulsometr to twój wróg.

1. Ludzie dzielą się na nisko i wysokotętnowców. Jest to podbnie jak ludzie dziela się na blondynów brunetów i rudych. Tak jak blondyn brunet i rudy moze być przystojny tak wybitnymi sportowcami wytryzmalościowymi są i nisko i wysokotętnowcy.

2. Wraz z wiekiem tętno max. u danego człowieka maleje. Czyli np. Rysio z klanu gdy miał 20 lat to miał hr max. 200 a jak będzie miał 50 lat to bedzie miał tętno max. np. 168. co za tym idzie wraz z maleniem tętna z wiekiem Rysiowi z klanu będa się onbiżały tetna odpowiadające poszczegolnym progom.

3. nie uzywajmy okreslenia iż cos jest nad badz pod progowe...................................... bo wszelkiego rodzaju progów jest kupa.
Co za tym idzie takie okreslenie jest bardzo nie jednoznaczne.

4. Nie mozna porównywac swe tętna z biegu z treningu czy startu czy max. do innych ludzi.

Bo np. 50 letni masters biegnący na zawodach obok 20 latka ktorzy sa na tym samym poziomie wytrenowania moge mieć rózne tetna.
Np. ten 50 latek jest niskotętnowcem do tego dochodzi że ma 50 lat i z tego powodu na niskie tetno max. i ma np. srednie tętno z tego biegu 150 a ten 20 latek to wysokotetnowiec z tętnem max. 209 i ma z tego biegu średnie tetno 187.

150 a 187 a goście przebiegli razem mete.

5. Jak rosnie forma to rosnie ma prędkosc biegania na danych progach np.

w maju Rysio z klanu biegal na sednim tętnie 160 z prędkoscia 6 min/km a teraz w sierpniu na sednim tetnie 160 Rysio zklanu biega z prędkością 5.15 min.km . Czyli Rysio z klanu podniósł prędkośc na danych zakresach tętna z 6.00 na 5.15 min/km

czyli dokonał się skok jakowściowy postep w wynikach.

6. Tętno spoczynkowe dla amatora który zaczyna biegać malejace tętno spoczynkowe świadczy o wzroscie wydolności np. Rysio z klanu gdy zaczol biegac rok temu miał tętno spoczynkowe 51 a teraz po roku biegania ma 44. U Rysia z klanu świadczy to o wzroscie wydolności.

Ale wezmy teraz zawodowego biegaczas i niego jest inaczej. U niego tętno spoczynkowe jest njalmniejsze w okresie treningu tlenowego bazowego gdzie wykonuje duż aprace tlenowa objetościowa i wynosi np. 32 ale gdy ten zaqwodnik będzie startował w zawodach będzie miał duze treningów beztlenowych itd. itd. i mimo że będzie wwiekszej formie niż wtedy gdy miał 32 tetno wpoczynkowe to teraz będzie miał np. 35-36 mimo że biega szybciej.

7. 95 % wszelkiego rodzaju problemow z pulsometrami to za słaba bateria w opasce jak i zegarku.

8. 13 - 16 letni wysokotętnowiec moze mieć tętno max. nawet 210-215 i nie jest to stan chorobowy.
ale inny nastolak niskotętnowiec moze mieć hr max. 192 i tez nie ejst to stan chorobowy.
Moja wypowiedź z tego forum z 2010 roku. Mija 14 lat a ludziska dalej utrudniają proste rzeczy


Tompoz
Tompoz
gokish
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 530
Rejestracja: 30 kwie 2021, 16:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Panzer_General pisze: 13 mar 2024, 06:58 Artykuł szkodzący nie przeciętnie ludziskom i tak zamotanym. Wystarczyło by 2 zdania z info że ludzie są nisko i wysokotetnowcami i wszelkie wzory na HR max od wieku itd. można se spuścić w kanalize. Czy naprawdę tak trudno się przygotować do napisania artykułu takiego przemyśleć itd.
Tompoz
I tego ogólnie brakuje w świadomości.

Gdzieś ostatnio widziałem dyskusję, że jak to można easy wybieganie biegac na 155 to za wysokie tętno itd.

Udziału nie wziąłem bo czułem pierdololo i wiedzę książkową ale patrząc na siebie gdzie mi tlen na 164 się kończy byłem pewny, że takie gadanie nie pomoże.
sebastian8999
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 382
Rejestracja: 22 kwie 2022, 23:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

gokish pisze: 13 mar 2024, 09:43
Panzer_General pisze: 13 mar 2024, 06:58 Artykuł szkodzący nie przeciętnie ludziskom i tak zamotanym. Wystarczyło by 2 zdania z info że ludzie są nisko i wysokotetnowcami i wszelkie wzory na HR max od wieku itd. można se spuścić w kanalize. Czy naprawdę tak trudno się przygotować do napisania artykułu takiego przemyśleć itd.
Tompoz
I tego ogólnie brakuje w świadomości.

Gdzieś ostatnio widziałem dyskusję, że jak to można easy wybieganie biegac na 155 to za wysokie tętno itd.

Udziału nie wziąłem bo czułem pierdololo i wiedzę książkową ale patrząc na siebie gdzie mi tlen na 164 się kończy byłem pewny, że takie gadanie nie pomoże.
A mój pies 🐕 biega w tlenie jeszcze na 175 i co Ty na to ?
blog viewtopic.php?f=27&t=63967

komentarze viewtopic.php?f=28&t=64031 10 km- 32.44 Poznań 8.10.23
ODPOWIEDZ